niedziela, 29 października 2023

`Kanon Zmartwychwstania` - koncert Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka /zapowiedź/

Dziś o 19.00 w Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy św. Mikołaja 40 we Wrocławiu zabrzmi koncert "Kanon Zmartwychwstania" w wykonaniu Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka. Zaprezentowana zostanie Liturgia Rekwialna i Kanon Zmartwychwstania Mykoły Dyleckiego – siedemnastowiecznego teoretyka i kompozytora, postaci niezwykle istotnej dla przeszczepienia na grunt muzyki cerkiewnej włoskiej polifonii.

Wrocław Baroque Ensemble, fot. Łukasz Rajchert

Co ciekawe, to pojawienie się wpływów włoskich w obrębie tradycji prawosławnej było skutkiem polskiego pośrednictwa. Dylecki przed wyjazdem do Moskwy i Smoleńska działał bowiem przez długi czas w Rzeczpospolitej – najprawdopodobniej kształcił się w prowadzonej przez jezuitów w Wilnie Akademii, a być może przebywał nawet przez jakiś czas w Warszawie. Z całą pewnością znał najnowsze osiągnięcia muzyki polskiej, m.in. twórczość Marcina Mielczewskiego i Jacka Różyckiego. Był gorącym orędownikiem muzycznej modernizacji wschodniochrześcijańskiej liturgii. W swoim popularnym traktacie pt. Grammatika muzikijskogo pienija sformułował  założenia stylu śpiewu wielogłosowego określanego jako partiesnoje pienije, a także objaśniał zasady kompozycji wielogłosowej, w tym polichóralnej. Teoretyczne postulaty realizował w swoich chóralnych kompozycjach obejmujących przede wszystkim opracowania prawosławnych tekstów liturgicznych, m.in. właśnie w Liturgii Rekwialnej i Kanonie Zmartwychwstania.


Oba te dzieła pochodzą z II poł. XVII wieku. Liturgia Rekwialna jest opracowaniem tekstów Boskiej Liturgii – prawosławnej celebracji eucharystycznej odpowiadającej zachodniej Mszy Świętej. Dylecki stworzył je być może na okoliczność śmierci w 1674 roku rezydującego w Wilnie unickiego metropolity kijowskiego Gabriela Kolendy. Uważany za jego najznakomitsze dzieło Kanon Zmartwychwstania to natomiast uroczysty hymn wychwalający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przeznaczony do wykonania podczas Jutrzni Paschalnej w Wielkanoc.


Program:

M. Dylecki

Liturgia Rekwialna

Kanon Zmartwychwstania


Wykonawcy:

Andrzej Kosendiak – dyrygent

Wrocław Baroque Ensemble:

Aldona Bartnik, Aleksandra Turalska – soprany

Piotr Olech, Daniel Elgersma – kontratenory

Maciej Gocman, Florian Cramer – tenory

Volodymyr Andrushchak, Tomáš Král – basy


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Między ludźmi a przedmiotami. Po wystawie "Rzeczy przysposobione" oprowadza Maria Derejczyk

Oprowadzając mnie po wystawie "Rzeczy przysposobione", jej kuratorka Marta Derejczyk opowiedziała wiele fascynujących historii dot...

Popularne posty