piątek, 17 maja 2024

21. MDAG - ostatnie trzy dni festiwalu

Przed nami ostatnie trzy dni 21.edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Czego nie można przegapić w nadchodzący festiwalowy weekend?


PIĄTEK (17 MAJA)

Film i spotkanie: „Wojna porcelanowa”, reż. Slava Leontyev, Brendan Bellomo, sala Lwów, 18:00

„Ukraina jest jak porcelana” – mówi jeden z bohaterów filmu – „łatwo ją rozbić, ale nie można jej zniszczyć”. W tym roku w ramach cyklu KinoUkraїna zaprezentujemy „Wojnę porcelanową”, która otrzymała Nagrodę Główną w amerykańskim konkursie dokumentalnym na festiwalu w Sundance. Film opowiada o ukraińskich artystach poszukujących inspiracji i piękna w działaniach na rzecz obrony swojego kraju oraz kultury. Pomimo śmiertelnego zagrożenia, bohaterowie oraz bohaterka dokumentu nie poddają się i na różne sposoby stawiają opór wojnie – między innymi poprzez wytwarzanie porcelanowych figurek, w których utrwalają idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość, a także nadzieję na lepszą przyszłość. O przemianie artysty w żołnierza i o odwadze koniecznej do wytrwania w wojennej codzienności porozmawiamy po projekcji filmu z jego bohaterami.

Dolnośląska premiera filmu „Przynoszę ci dzikość” i spotkanie z twórcami, reż. Dyba Lach, sala Warszawa, 19:00

W 2022 roku doszło do katastrofy ekologicznej na kilkusetkilometrowym odcinku Odry, na skutek której zginęły miliony ryb, małży i innych zwierząt. Najnowszy film autorstwa Dyby Lach, którego koproducentem jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, opowiada o wyprawie polskiego muzyka, Michała Zygmunta, przepływającego tradycyjną, drewnianą łodzią 1300 kilometrów, by symbolicznie odzyskać dzikość dla swojej ukochanej rzeki. 40-dniowa podróż pozwala doświadczyć pozaludzkiego świata przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha. Dolnośląskiej premierze filmu, do którego zdjęcia realizowane były m.in. we Wrocławiu, Oławie czy Ścinawie, towarzyszyć będzie rozmowa z reżyserką, autorem zdjęć oraz bohaterem dokumentu. Po spotkaniu zapraszamy do Piano Baru, gdzie zaprezentujemy dodatkowe, pozafilmowe materiały wideo zawierające wypowiedzi osób, które katastrofy ekologicznej na Odrze doświadczyły bezpośrednio.

OBOTA (18 MAJA)

Film, spotkanie i warsztaty: „Copa 71”, reż. James Erskine, Rachel Ramsay, sala Warszawa, 13:30

„To mecz kobiet? Który to rok? To niewiarygodne, dlaczego wcześniej o tym nie słyszałam?” – tak w scenie otwierającej film „Copa 71” reaguje Brandi Chastain na informację, że właśnie ogląda finał piłkarskich mistrzostw świata kobiet w 1971 roku. Amerykańska piłkarka, jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii piłki nożnej, dwukrotna mistrzyni olimpijska oraz dwukrotna mistrzyni świata nie może uwierzyć, że ponad pół wieku temu na słynnym Estadio Azteca w Meksyku ponad sto tysięcy kibiców obejrzało finał kobiecego mundialu. Wówczas w większości krajów na świecie kobiety miały zakaz gry w piłkę nożną, dlatego zrobiono wiele, by o tej imprezie nie usłyszał nikt. Pierwszy oficjalny mundial kobiet pod egidą FIFA rozegrano dopiero w 1991 roku. Teraz kobieca piłka nożna rośnie w siłę, ale wciąż pozostaje w cieniu męskiego futbolu i cały czas musi walczyć o ekspozycję, równe traktowanie i pieniądze, które są nieporównywalnie mniejsze. Pokaz filmu „Copa 71” będzie punktem wyjścia do dyskusji o roli kobiecego sportu i o walce – o uwagę widza, o pieniądze, o równe traktowanie. 

Po pokazie i spotkaniu zapraszamy do udziału w praktycznych zajęciach wprowadzających w świat trików, podkręceń i innych budzących podziw sztuczek. Wojciech Basiuk, trener i selekcjoner oraz Ewa Żyła, zawodowa piłkarka przygotują piłkarski tor przeszkód w plenerze. Żadne umiejętności i doświadczenie nie są wymagane – wystarczą dobre chęci i wygodne buty. Zapisy: zapisy@dcf.wroclaw.pl.

Film i spotkanie: „Rave”, reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel, sala Warszawa, 19:45

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów z pokolenia Z: Marysia (znana z plakatów tegorocznego MDAG) i Janusz; oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w naszym kraju. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie: czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce? Po seansie odbędzie się nie tylko spotkanie z reżyserami i bohaterką, ale też inspirowana filmem impreza w klubie festiwalowym.

Noc Muzeów: „Malarka i złodziej”, reż. Benjamin Ree, sala Warszawa, 22:00

W dniu, w którym muzea, galerie i instytucje kultury otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Malarka i złodziej”. Obraz w reżyserii Benjamina Ree opowiada o żyjącej w Oslo twórczyni Barborze Kysilkovej, która dowiaduje się, że jej dwa obrazy wystawione w galerii zostały skradzione. Podczas wieczornego seansu prześledzimy historię niezwykłej relacji, jaka nawiązała się pomiędzy artystką a złodziejem jej dzieł. Odbiór bezpłatnych wejściówek w dniu pokazu w kasie kina DCF.

NIEDZIELA (19 MAJA)


Film i wykład: „Hollywoodgate”, reż. Ibrahim Nash’at, sala Warszawa, 15:00

Afganistan jest krajem położonym na styku trzech regionów: Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Azji Południowej, z których każdy od wielu dekad pogrążony jest w wojnach i konfliktach. Sam Afganistan jest zarówno ofiarą tego niespokojnego otoczenia międzynarodowego, jak i źródłem wielu niepokojów, które rozlewają się na sąsiednie kraje. W pierwszej połowie lat 90. XX wieku w Afganistanie pojawiają się Talibowie – radykalny, fundamentalistyczny ruch islamski, który zmienia nie tylko polityczny, ale też społeczny, kulturowy oraz ekonomiczny krajobraz państwa. Ukazujący codzienne życie Afganistanu pod rządami Talibów film „Hollywoodgate” będzie punktem wyjścia do wykładu Jarosława Jarząbka przybliżającego idee tego ruchu, jego genezę, działalność oraz perspektywy dalszego funkcjonowania.

Film i spotkanie: „Agent szczęścia”, reż. Arun Bhattarai, Dorottyja Zurbó, sala Warszawa, 18:00

W ostatni dzień wrocławskiej odsłony MDAG 2024 spotkamy się z reżyserką filmu „Agent szczęścia”, który został poświęcony niecodziennemu tematowi – mierzeniu poziomu szczęśliwości pośród mieszkańców i mieszkanek Bhutanu. Na zlecenie władcy ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju, w którym mieszkają głównie buddyści i odpytuje obywateli. Każda przepytana osoba ma wypełnić specjalny formularz, dzięki czemu uda się ocenić poziom jej szczęścia w skali od 0 do 10. O tym, czy jakakolwiek miara pasuje do szczęścia, porozmawiamy po projekcji filmu.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty