piątek, 23 sierpnia 2024

Chagall - duża wystawa w Muzeum ALBERTINA w Wiedniu.- od 28 września 2024

Prezentacja obrazów Marca Chagalla w Muzeum Albertina, obejmująca około 90 prac wybranych ze wszystkich okresów twórczości artysty, koncentruje się na jego żywym zaangażowaniu w najbardziej pierwotne i uniwersalne tematy życia, ujawniając w ten sposób różnorodną mnogość "niemożliwych możliwości".

M. Chagall, Wielki cyrk, 1970, Muzeum Albertina, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Marc Chagall (1887–1985) należy do najbardziej znanych artystów XX wieku, a jego jedyna w swoim rodzaju twórczość obejmuje prace powstałe już w 1905 roku i jeszcze w latach 80. Urodzony w ortodoksyjnej chasydzkiej rodzinie i wychowany w małym białoruskim miasteczku Witebsk, wpłynęły na całe jego życie.

Kapryśne i poetyckie, malarskie światy Chagalla, jakkolwiek nam bliskie, nie przestają fascynować i nie skrywają nowych zagadek. Jego twórczość oscyluje między tradycją a awangardą, zarówno pod względem stylu, jak i treści. Opierając się na swoich doświadczeniach związanych z ewolucją sztuki XX wieku od prymitywizmu do kubizmu, fowizmu i surrealizmu, Chagall stworzył swój własny język wizualny – jedną z niewątpliwych cech jest zasadnicza ciągłość nieodłącznie związana z jego wieloaspektową ekspresją artystyczną.

Marc Chagall, Ślub zimą, 1969

Centralne tematy macierzyństwa i narodzin, śmierci i miłości dominują w obrazach Chagalla. Jego malarstwo zdaje się je rozważać i oświetla je z nowej perspektywy w powtórzeniach i wariacjach. Powracające motywy, takie jak kogut i osioł, krowa i ryba, funkcjonują w zmiennym, fantastycznym kosmosie artysty jako elementy, które są opalizują znaczeniami. Pozorne sprzeczności i kontrasty w kompozycjach i światach wizualnych Chagalla są widocznym świadectwem poszukiwania przez artystę "logiki nielogiczności", poprzez którą nadał on tradycyjnym formom malarskim wymiar psychologiczny.

M. Chagall, Śpiąca kobieta z kwiatami, 1972, fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Prezentacja w Muzeum ALBERTINA, obejmująca około 90 prac wybranych ze wszystkich okresów twórczości artysty, koncentruje się na jego żywym zaangażowaniu w najbardziej pierwotne i uniwersalne tematy życia – ujawniając w ten sposób różnorodną mnogość "niemożliwych możliwości".

Wystawa powstała we współpracy Muzeum ALBERTINA w Wiedniu i Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen w Düsseldorfie i można ją oglądać od 28 września 2024 r. do 9 lutego 2025 r. w muzeum ALBERTINA w Wiedniu.

(źródło: strona Muzeum Albertina)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/

29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...

Popularne posty