wtorek, 24 września 2024

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 27-29.09.2024

Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego oddziały otwierają się ponownie po przerwie spowodowanej alarmem powodziowym. W Gmachu Głównym MNWr zaplanowano dwa wykłady. Muzeum Etnograficzne zaprasza na wydarzenia związane z Dniami Trójkąta – największym osiedlowym świętem Przedmieścia Oławskiego. W Pawilonie Czterech Kopuł - okazja do spotkania z artystką Jolantą Nitką-Nikt z cyklu „Sztuka w dialogu”, seans multimedialny na wystawie stałej, oprowadzania po dobiegającej końca wystawie „Maria Pinińska-Bereś”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. Wojciech Rogowicz

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

28.09, g. 12:00

Średniowieczne pomniki nagrobne w barokowych świątyniach na Śląsku – wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Mój Śląsk. Fascynacje”

Będzie to opowieść o najważniejszych zabytkach średniowiecznej sztuki sepulkralnej na Śląsku w kontekście ich adaptacji we wnętrzach barokowych lub zbarokizowanych świątyń i kaplic. Nie zabraknie informacji o ciągłości trwania oraz nowożytnych modyfikacjach programu ideowego w treściach nagrobków oraz ich bezpośredniego otoczenia. Wśród przywołanych zabytków znajdą się m.in. pomniki nagrobne z Henrykowa, Lubiąża, Krzeszowa i Ziębic.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116


29.09, g. 12:00

Irena Pokrzywnicka i jej „powstańcza Madonna” – wykład Magdaleny Szafkowskiej w ramach cyklu „Kobieta w świecie sztuki”

Upłynęło już 80 lat od wybuchu powstania warszawskiego. W czasie jego trwania powstało wiele obrazów przedstawiających martyrologię Polaków – często w kontekście religijnym, dewocyjnym. Jeden z nich, legendarna już Matka Boska Armii Krajowej, wyszła spod pędzla znanej przed wojną malarki, ilustratorki i projektantki, m.in. mody, Ireny Pokrzywnickiej. Reprodukowany w małych formatach, rozdawany był powstańcom „ku pokrzepieniu serc”.

Spotkanie będzie okazją do poznania fascynującej historii oryginału, który przetrwał wojnę i ostatecznie znalazł się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz losów autorki obrazu – Ireny Pokrzywnickiej.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Muzeum Etnograficzne:  Zróbcie nam pamiątkę. Akcja hafciarska, fot. materiały prasowe

Muzeum Etnograficzne

27.09, g. 18:00

Inauguracja Dni Trójkąta

Dni Trójkąta to największe osiedlowe święto Przedmieścia Oławskiego – dzielnicy Wrocławia, w której swoją siedzibę ma Muzeum Etnograficzne. W tym roku z okazji jubileuszu 20-lecia obecności Muzeum w tej lokalizacji, to właśnie przed jego budynkiem odbędzie się uroczysta inauguracja Ósmych Dni Trójkąta. Przy dźwiękach orkiestry dętej zostanie ogłoszony trzydniowy program wydarzeń, a mieszkańcy osiedla zostaną zaproszeni do wspólnego świętowania.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


28.09, g. 11:00–14:00

Zróbcie nam pamiątkę! Akcja hafciarska – wydarzenie w ramach Dni Trójkąta

W związku z okrągłą rocznicą bytności Muzeum na Przedmieściu Oławskim, chcemy zaprosić naszych bliższych i dalszych sąsiadów, sympatyków i znajomych do wspólnego haftowania gigantycznej makatki. Mile widziani są wszyscy, duzi i mali, którzy grupowym wysiłkiem pomogą nam stworzyć pamiątkę jubileuszu. Przewidujemy też możliwość wykonania indywidualnej haftowanej pamiątki związanej z naszym pięknym osiedlem. Na miejscu dostępne będą wszystkie niezbędne materiały.

Wstęp wolny

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


28.09, g. 17:00

Pieśni ponad granicami – koncert Okazjonalnego Chóru Muzealnego oraz Chóru Osiedlowego „neka neka” w ramach obchodów Dni Trójkąta

Obchody tegorocznych Dni Trójkąta zbiegają się z jubileuszem 20-lecia obecności Muzeum Etnograficznego w nowej siedzibie na Przedmieściu Oławskim. Świętując dobre sąsiedztwo na wspólnym – premierowym dla obu składów – koncercie wystąpią: działający w ME Okazjonalny Chór Muzealny oraz Chór Osiedlowy „neka neka”, który powstał przy Radzie Osiedla Przedmieście Oławskie. Zespoły zaprezentują stare tradycyjne pieśni, które wraz z migrującymi za chlebem Polakami przewędrowały wiele granic – od dawnej Galicji do północnej Bośni na przełomie XIX i XX wieku, a później na powojenny Dolny Śląsk.

Wstęp wolny

Miejsce: II Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu „Dom Modlitwy”, ul. Waleriana Łukasińskiego 20a


29.09, g. 12:00

Jesień: etnoeksperymenty raz jeszcze. Kukurydziane! – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”. Prowadzenie: Anna Frania

Wcale nie chodzi o chrupki, ale o roślinę, która właśnie o tej porze roku dojrzewa powoli do zbiorów. Mowa o ostatnim ze zbóż zbieranym w kalendarzowym roku – kukurydzy. Przyjrzymy się, skąd pochodzi, jak wygląda, kto lubi ją jeść, czy zawsze jest żółta i co z niej można zrobić. Poeksperymentujemy! Może uda się zrobić ptaszka, może konika, a może coś zupełnie nie z tej ziemi? Czy nie jest tak, że pole kukurydzy to ulubione lądowisko dla UFO?

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


29.09, g. 14:00

Orkiestra krasnoludków – warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach Wrocławskiego Festiwalu Krasnoludków. Prowadzenie: Julia Szot, Olga Budzan, Anna Frania

Na czym drzewiej muzykowały krasnale? Do dziś zachowało się niewiele wykonywanych przez nie utworów. W ciepłe letnie wieczory krasnoludki siadały pod grzybkami, gdzie w towarzystwie świetlików i bożych krówek grały najpiękniejsze melodie dla lasu, ptaków i nieba.

Podczas spotkania w Muzeum Etnograficznym obejrzymy dawne instrumenty takie jak baraban, okaryna i diabelskie skrzypce, na których niegdyś mogły muzykować co muzykalniejsze krasnoludki. Na warsztatach pomalujemy ceramiczne gwizdki w kształcie ptaszków oraz nauczymy się kilku krasnoludkowych utworów.

Wstęp wolny

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

Pawilon Czterech Kopuł: Spotkanie z Jolantą Nitką-Nikt

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


27.09, g. 16:00

O czwartej pod Kopułami – oprowadzanie po wystawie „Maria Pinińska-Bereś”

Spotkanie na wystawie czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł przygotowane zostało specjalnie z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku. Prezentowane prace Marii Pinińskiej-Bereś będą audiodeskrybowane na żywo, dodatkowo doświadczenie sztuki wzbogacimy, wykorzystując materiały dotykowe oraz muzykę, poezję, a także różne zapachy i smaki.

Wstęp z biletem na wystawę stałą

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.09, g. 12:00

„Intymność zaangażowana” w polskiej sztuce współczesnej – wykład dr Agaty Iżykowskiej-Uszczyk w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Maria Pinińska-Bereś”


Czy sfera ludzkiej intymności może być uwikłana w polityczne konteksty? Czy ciało może stać się swoistym narzędziem do manifestacji poglądów, tym samym wychodząc ze sfery prywatnej w publiczną? W trakcie wykładu przedstawione i omówione zostaną przykłady dzieł sztuki, w których ciało staje się materiałem wykorzystywanym w komentowaniu społeczno-politycznych przemian w Polsce w XXI wieku.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.09, g. 14:00

„Maria Pinińska-Bereś” [PJM] – oprowadzanie po wystawie z tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzanie: dr Agata Iżykowska-Uszczyk, tłumaczenie: Elżbieta Resler

Spotkanie na wystawie czasowej w Pawilonie Czterech Kopuł prezentującej prace Marii Pinińskiej-Bereś (1931–1999), uznawanej jest za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci polskiej sztuki XX w. Jej twórczość eksplorowała sferę kobiecości i kobiecego erotyzmu, ich społeczno-polityczne uwikłania, a także relacje ze światem natury. Na wystawie pokazany został szeroki wybór prac powstałych od lat 50. do końca minionego stulecia, w tym najważniejsze rzeźby i performanse.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.09, g. 16:00

W „Rytmie” Nowej Rzeczowości – wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”

W sztuce europejskiej okresu międzywojnia obecne były różne formy powrotu do realizmu, m.in. niemiecka Nowa Rzeczowość, realizm magiczny włoskiej grupy „Novecento Italiano” czy prace polskiego stowarzyszenia „Rytm”. Założenia programowe tego ostatniego – powrót do sztuki dawnych mistrzów i szukanie inspiracji w sztuce ludowej traktowanej jako źródło tożsamości narodowej – współgrały z oficjalną polityką kulturalną II Rzeczypospolitej.

Bilety w cenie 15 zł

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.09, g. 18:00

Sztuka w dialogu: rozmowa z Jolantą Nitką-Nikt. Prowadzenie: Anna Chmielarz

W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Wrześniowe spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się twórczości wrocławskiej malarki, rysowniczki, autorki kolaży, poetki, kuratorki – Jolanty Nitki-Nikt.

Rozmowa dotyczyć będzie inspiracji artystycznych, eksperymentów z technikami plastycznymi czy nowych kompozycji. Będzie to też okazja do obejrzenia prac artystki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Jolanta Nitka-Nikt – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Józefa Hałasa (1988), prowadzi artystyczny Salonik w Obornikach Śląskich, gdzie organizuje wystawy, spotkania i koncerty. Artystka eksperymentuje z ciekawymi materiałami i technikami, jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce oraz za granicą.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


28.09, g. 19:00

Seans multimedialny – oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

3 kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.

Wstęp z biletem za 25 zł (20 zł bilet ulgowy, 15 zł/os. rodzinny i grupowy)

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty