Od 28 listopada do 1 grudnia w warszawskim Kinie Iluzjon odbędzie się 19 ¾. edycja Święta Niemego Kina – festiwalu, który łączy arcydzieła kina niemego z różnorodnymi gatunkami muzyki.
W tym roku, zgodnie z hasłem przewodnim Święta Niemego Kina „Co krok, to mrok”, królować będzie kino grozy w klasycznym i współczesnym wydaniu z towarzyszeniem muzyki na żywo. Jego nietypowy, intrygujący numer – edycja 19 ¾ potęguje aurę niesamowitości, jaka zapanuje na festiwalu. To także symboliczne odliczanie FINA do ważnego podwójnego jubileuszu – w 2025 roku 70-lecie powstania Filmoteki Narodowej i 20-lecia Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego (PWA) uczci 20. edycja Święta Niemego Kina
Święto Niemego Kina otworzy arcydzieło gatunku, „Nosferatu – symfonia grozy” (1922) w reżyserii F.W. Murnaua, jedna z najbardziej ikonicznych opowieści grozy w historii kina. W programie znalazły się także niemieckie klasyki horroru, takie jak uznawany za historycznie pierwszy film grozy „Student z Pragi” (1913) Stellana Rye, inicjujące tzw. body horror „Ręce Orlaca” (1924) Roberta Wienego oraz ekspresjonistyczny „Gabinet figur woskowych” (1924) Paula Leniego.
Wśród prezentowanych dzieł znajdzie się również amerykański film Victora Sjöströma „Ten, którego biją po twarzy” (1924) oraz jego wcześniejsze arcydzieło „Furman śmierci” (1921), balansujące na pograniczu światów żywych i umarłych.
W repertuarze pojawi się także dystopijna „Antena” (2007) w reżyserii Estebana Sapira, współczesna, mroczna i oczywiście niema baśń. Po jej pokazie odbędzie się debata o znaczeniu artystycznych eksperymentów w kinie niemych narracji.
Wyjątkowo ekscytującym wydarzeniem będzie również całonocny maraton z francuskim serialem „Wampiry” (1915-1916) Louisa Feuillade’a. Premierowemu pokazowi wszystkich dziesięciu odcinków towarzyszyć będzie pięć setów DJ-skich.
Każdy seans poprzedzą wprowadzenia filmoznawców, którzy przybliżą historyczne i artystyczne konteksty prezentowanych dzieł.
Muzyka na żywo - od klasyki po eksperymenty
Każdy seans Święta Niemego Kina to spotkanie filmu z unikalną oprawą dźwiękową. Na scenie wystąpią uznani artyści, reprezentujący różnorodne style muzyczne – od klasycznych, minimalistycznych aranżacji Stefana Wesołowskiego, przez eksperymentalne dźwięki Antoniny Nowackiej i Lubomira Grzelaka, aż po gitarowe pejzaże Artura Rumińskiego i zespołu Titanic Sea Moon. Ciekawą atrakcją dla nocnych marków będzie natomiast nocny maraton z „Wampirami” Louisa Feuillade’a, któremu towarzyszyć będzie pięć DJ-setów autorstwa Bartosza Kruczyńskiego, daisy cutter, FOQL, Jakuba Lemiszewskiego i Janusza Jurgi. Nie zabraknie również ekscytującego i eksperymentalnego jazzu, a zadba o to grupa Hinode Tapes.
Warsztaty dla dzieci – kreatywność i magia kina
Święto Niemego Kina oferuje także wyjątkową propozycję dla młodych widzów. Kultowa animacja „Felix w Hollywood” w reżyserii Ottona Messmera zostanie zaprezentowana podczas seansu połączonego z warsztatami dźwiękowymi. Dzieci w wieku 9–14 lat, pod okiem Anny Ługowskiej i jej zespołu, stworzą własne efekty dźwiękowe do filmu, przenosząc się w czasy złotej ery kina niemego. To niepowtarzalna okazja, aby poczuć się współtwórcą dzieła i odkryć magię kina od kulis.
Program 19 ¾. edycji Święta Niemego Kina:
Czwartek, 28 listopada 2024
18:00 – „Student z Pragi”, reż. Stellan Rye, 1913 (muzyka: Artur Rumiński).
20:30 – „Nosferatu – symfonia grozy”, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922 (muzyka: Stefan Wesołowski).
Piątek, 29 listopada 2024
18:00 – „Antena”, reż. Esteban Sapir, 2007 (muzyka: Antonina Nowacka).
21:00 – „Gabinet figur woskowych”, reż. Paul Leni, 1924 (muzyka: Lubomir Grzelak).
Sobota, 30 listopada 2024
16:00 – „Felix w Hollywood”, reż. Otto Messmer (muzyczny warsztat sensoryczny dla dzieci 6–14 lat).
18:00 – „Ręce Orlaca”, reż. Robert Wiene, 1924 (muzyka: YANA).
21:00 – Noc z „Wampirami”, reż. Louis Feuillade, 1915–1916 (DJ sety na żywo: Bartosz Kruczyński / daisy cutter / FOQL aka TJ Głupiec / Jakub Lemiszewski / Janusz Jurga).
Niedziela, 1 grudnia 2024
11:00 – „Felix w Hollywood”, reż. Otto Messmer (muzyczny warsztat sensoryczny dla dzieci 6–14 lat).
17:30 – „Ten, którego biją po twarzy”, reż. Victor Sjöström, 1924 (muzyka: Titanic Sea Moon).
20:00 – „Furman śmierci”, reż. Victor Sjöström, 1921 (muzyka: Hinode Tapes).
Bilety można nabyć w kasie Kina Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, 02-541 Warszawa) .
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz