Śląska Dolina – wieś na dnie jeziora będzie tematem wykładu dr Karoliny Rybickiej w ramach cyklu „Było, minęło – szlakiem nieistniejących kolonii i wsi na Dolnym Śląsku”, który zaplanowano w nadchodzący weekend w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza dorosłych na warsztaty tańca intuicyjnego Barbary Przerwy, która poprowadzi również zajęcia plastyczno-ruchowe dla dzieci. Odbędą się także integracyjne warsztaty sensoryczne z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy inspirowane wystawą „Kolekcja otwarta!”, a ponadto Iwona Bigos oprowadzi po tej ekspozycji.
Wystawa "Kolekcja otwarta" w Pawilonie Czterech Kopuł, fot. materiały prasowe |
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
18.01, g. 12:00
Śląska Dolina – wieś na dnie jeziora. Wykład dr Karoliny Rybickiej w ramach cyklu „Było, minęło – szlakiem nieistniejących kolonii i wsi na Dolnym Śląsku”
Niewielka górnicza wieś o nazwie Śląska Dolina (Schlesiertal) powstała prawdopodobnie w okresie nowożytnym. Na przestrzeni kolejnych stuleci poszukiwania i prace górnicze w jej rejonie były kontynuowane z różną częstotliwością, nie zawsze dając zadowalające wyniki. W pierwszej połowie XIX w. miejscowość zamieszkiwały 82 osoby, znajdowało się w niej 10 budynków, kościół, gospoda przy młynie oraz leśniczówka. W lipcu 1897 r. region został spustoszony przez niszczycielską powódź. Owo wydarzenie stało się impulsem do opracowania i wdrożenia projektu przeciwpowodziowego na Dolnym Śląsku. Realizacja tych planów była początkiem końca Śląskiej Doliny. Ustalono, że wieś zostanie rozebrana, a jej mieszkańcy wysiedleni. W 1914 r. pozostałości osady zniknęły pod wodami Jeziora Bystrzyckiego.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
18.01, g. 15:00
Irak. Babilon i cuda świata. Wykład dr Beaty Lejman w ramach cyklu „Wyjątkowe zjawiska w sztuce pozaeuropejskiej”
Wieża Babel i wiszące ogrody Babilonu to ikony kultury Mezopotamii i Iraku, które od dawien dawna pobudzają wyobraźnię artystów Europy. Jakie znamy fakty na temat zigguratu E-temenaki i czy rzeczywiście dla Semiramidy powstały potężne tarasy wypełnione pięknie skomponowaną roślinnością – uznane za jeden z siedmiu cudów świata?
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
19.01, g. 12:00
Wileńskie krajobrazy i lwowskie wynalazki: początki sztuki fotografii w Polsce. Wykład Adama Pacholaka w ramach cyklu „Obraz i Obiektyw: kurs historii fotografii polskiej”
Próby wyodrębnienia fotografii jako samodzielnej dyscypliny sztuki na ziemiach polskich łączyły się z twórczością Jana Bułhaka i jego fotografią ojczystą. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się, jak polski piktorializm odpowiadał na idee Roberta de la Sizeranna, a także jak eksperymentowało środowisko lwowskie, m.in. Henryk Mikolasch czy Witold Romer. Nie zabraknie także prac wrażliwych społecznie fotografów – Władysława Bednarczuka czy Janiny Mierzeckiej.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
19.01, g. 13:00
„Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Małgorzata Korżel-Kraśna
Dlaczego epokę historyzmu w drugiej połowie XIX wieku możemy dziś nazwać „plagiatem wszech czasów”? Przecież inspiracje dawnymi stylami oraz przenikanie różnych stylów w jednym dziele istniało w sztuce od dawna. Na to i inne intrygujące pytania spróbuje odpowiedzieć w trakcie oprowadzania kuratorka wystawy „Plagiat wszech czasów. Historyzm w meblarstwie”.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa "Strojni Kresowiacy", fot. Barbara Lekarczyk-Cisek |
Muzeum Etnograficzne
19.01, g. 15:00
Wyrafinowany dotyk pędzla – o japońskim malarstwie. Wykład Barbary Przerwy w ramach cyklu „Godzilla i chryzantemy. O kulturze i sztuce Japonii”
Malarstwo w dawnej Japonii w porównaniu z malarstwem europejskim jawi się jako niezwykle efemeryczne. Biel papieru lub jedwabiu w połączeniu z aksamitną czernią tuszu lub świeżością farb wodnych przeistaczały się pod ręką wybitnych mistrzów w dzieła wyrafinowane estetycznie. Obrazy w formie zwojów zaskakiwały zastosowaniem perspektywy wertykalnej ze zmieniającymi się punktami widzenia w obrębie tej samej kompozycji. Tematami wiodącymi było życie dworskie, najchętniej wybierano zawikłaną i dramatyczną w skutkach intrygę, legendy i sceny historyczne, krajobrazy ze scenami rodzajowymi, portrety, ale także kompozycje roślinne. Wykład będzie zaproszeniem w świat wysmakowanych linii, pięknych kolorów i idealnych detali.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Muzeum Etnograficzne
18.01, g. 14:00
„Strojni Kresowiacy” – oprowadzanie z audiodeskrypcją. Oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku po wystawie czasowej „Strojni Kresowiacy”, prowadzenie: Olga Budzan
Spotkanie na wystawie prezentującej stroje przywiezione na Dolny Śląsk przez ludność przesiedloną z dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej oraz z Bukowiny rumuńskiej i Bośni. Zbiór ubrań z tamtych regionów stanowi prawie 1/3 wszystkich zabytków zgromadzonych w Dziale Tkanin i Strojów Ludowych wrocławskiego Muzeum Etnograficznego.
Bilety w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
19.01, g. 13:00
„Strojni Kresowiacy” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Hanna Golla
Spotkanie na wystawie prezentującej stroje przywiezione na Dolny Śląsk przez ludność przesiedloną z dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej oraz z Bukowiny rumuńskiej i Bośni. Zbiór ubrań z tamtych regionów stanowi prawie 1/3 wszystkich zabytków zgromadzonych w Dziale Tkanin i Strojów Ludowych wrocławskiego Muzeum Etnograficznego.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
17.01, g. 16:00
O czwartej pod Kopułami. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
A może by tak zacząć weekend od spotkania ze sztuką? Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na oprowadzanie po ekspozycji stałej prezentującej kolekcję sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku. Spotkanie zawsze o tej samej porze – w piątek o czwartej – pod Kopułami.
Wstęp z biletem na wystawę
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
18.01, g. 11:00
W odcieniach gliny i świetle kolorowego szkła. Zajęcia plastyczno-ruchowe Barbary Przerwy dla dzieci w wieku 6–10 lat w ramach cyklu „Muzealne poruszenie”
Zwiedzając nową wystawę czasową „Kolekcja otwarta”, szczególną uwagę poświęcimy eksponatom wykonanym z gliny oraz szkła i porozmawiamy o technikach tworzenia rzeźb z tych kruchych materiałów. Dzieci dowiedzą się, jak farbuje się szkło i czym można pomalować glinę. W trakcie warsztatów plastycznych wykonamy obiekty z gliny i przezroczystych kolorowych folii.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
18.01, g. 12:00
Puszka z pop-artem. Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Kurs historii sztuki. Klasycy nowoczesności”
Legendarna seria obrazów Andy’ego Warhola, przedstawiająca 32 portrety puszki zupy firmy Campbell z 1962 r. we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach, stanie się punktem wyjścia do podróży przez artystyczny świat pop-artu zachwyconego kulturą masową Zachodu.
Bilety w cenie 15 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
18.01, g. 13:00
Z przyrodą w tle i na pierwszym planie [PJM]. Integracyjne warsztaty sensoryczne w ramach cyklu „Ramię w ramię” z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na polski język migowy. Prowadzenie: Barbara Przerwa, tłumaczenie PJM: Elżbieta Resler
Zapraszamy na wystawę czasową „Kolekcja otwarta!”. Tym razem skupimy się na pracach, w których istotnym motywem są inspiracje ze świata przyrody. W trakcie spotkania omówiona zostanie imponujących rozmiarów praca Mariusza Tarkawiana „Leksykon” (o wymiarach 330 na 450 cm) przepełniona – narysowanymi tylko ołówkiem – roślinami i zwierzętami. Praca „Prekambr” Adama Jastrzębskiego zachwyci kolorem, a szklane obiekty Pati Dubiel i Barbary Zworskiej-Raziuk – wyrafinowanymi formami. W trakcie warsztatów będziemy tworzyć kolaże z kolorowych folii oraz zdjęć z leksykonów przyrodniczych.
Bilety w cenie 20 zł, bilet specjalny w cenie 3 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
18.01, g. 18:00
W nowym roku będziemy tańczyć w LUXUSIE. Warsztaty tańca intuicyjnego dla dorosłych w ramach cyklu „Co mnie porusza w sztuce współczesnej”, prowadzenie: Barbara Przerwa
Kanwą do dyskusji na temat „Czym jest dla nas luksus?” będą obrazy Bożeny Grzyb-Jarodzkiej przedstawiające członków wrocławskiej grupy artystycznej o wdzięcznej nazwie LUXUS, a także prace innych artystów: Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Krzysztofa Skarbka, Andrzeja Dudka-Dürera, Janka Simona, Pati Dubiel, Izabeli Chamczyk prezentowane na wystawie czasowej „Kolekcja otwarta!”. Inspirując się tematyką prac, a także ich formą, fakturą i kolorem, będziemy poszukiwać w tańcu intuicyjnym ruchów i gestów wyjątkowo dla nas komfortowych, tak aby spotkanie zakończyć improwizacją luksusową, przepełnioną marzeniami i życzeniami wszelkiej pomyślności na nowy rok.
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
19.01, g. 12:00
„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie autorskie. Prowadzenie: Iwona D. Bigos
Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Zaprezentowane zostały realizacje m.in. takich artystów jak Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.
Wstęp z biletem na wystawę
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz