poniedziałek, 24 lutego 2025

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1-2.03.2025

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na oprowadzanie po nowo otwartej wystawie „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)”. Dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka opowie o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w rzeczywistości PRL-u, o emancypacji, funkcjonowaniu kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimej recepcji trendów międzynarodowych i o roli mody w procesach modernizacyjnych. Zaplanowano także wykład o rzeźbie i malarstwie epoki baroku, który w cyklu „Kurs historii sztuki” wygłosi dr Dariusz Galewski. Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na finisaż wystawy „Kolekcja otwarta!”.

Moda. Historia osobista. Oprowadzanie kuratorskie, fot. A. Marzec


Muzeum Narodowe we Wrocławiu


1.03, g. 13:00

„Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” – oprowadzanie kuratorskie, prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Ekspozycja odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii prof. Ireny Huml, ale także rzuca światło na historię ubioru w PRL-u, zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości, inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych i o rolę mody w procesach modernizacyjnych.

Wstęp z biletem na wystawy czasowe

Zapisy: edukacja@mnwr.pl, 71 372 51 48

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


2.03, g. 11:00

Sztuka baroku. Rzeźba i malarstwo. Wykład dr. Dariusza Galewskiego w ramach cyklu „Kurs historii sztuki”

Światło i cień, dynamika i statyczność, powaga i uczuciowość – barok był sztuką przeciwieństw, kontrastów i różnorodności. Podczas wykładu prześledzimy najważniejsze zjawiska, jakie nastąpiły w europejskim malarstwie i rzeźbie tego okresu, zastanowimy się także nad przyczynami istnienia różnych „baroków”. Przyjrzymy się najciekawszym osobowościom artystycznym działającym w tym czasie, a także ich znanym i nieco mniej znanym, choć fascynującym, dziełom. Omówiony zostanie fenomen barokowego „totalnego dzieła sztuki”, a także przybliżone zostaną najważniejsze funkcje, jakie spełniała sztuka baroku w różnych częściach Europy.

Bilety w cenie 15 ł

Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116

Ośpiewanie wystawy "Strojni Kresowiacy", fot. M. Skrabek


Muzeum Etnograficzne


2.03, g. 12:00

Misiowa makatka. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Olga Budzan

Makatki to ozdobne tkaniny które upiększały nie tylko dawne kuchnie, ale i dziecięce pokoiki. Podczas zajęć będzie można uszyć makatkę z niedźwiadkami inspirowaną historyczną misiową tkaniną znajdującą się w zbiorach muzeum. Będzie można prześledzić w jaki sposób, krok po kroku, wykonać kolorową aplikację na tkaninie oraz nauczyć się ją zabezpieczyć za pomocą ozdobnego ściegu. Podczas zajęć niezbędna będzie asysta i wsparcie ze strony opiekunów. Spotkanie dla wszystkich małych miłośników igły i nitki.

Bilety w cenie 10 zł

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne


2.03, g. 17:00

Ośpiewanie wystawy „Strojni Kresowiacy”. Koncert Okazjonalnego Chóru Muzealnego

Z okazji zamknięcia wystawy „Strojni Kresowiacy” zapraszamy na koncert, na którym usłyszeć będzie można pieśni pochodzące z dawnych wschodnich terenów międzywojennej Polski – m. in. Wołynia, Polesia, Wileńszczyzny oraz Bukowiny rumuńskiej i Bośni. Pieśni wykona działający przy Muzeum Etnograficznym amatorski zespół śpiewaczy o nazwie Okazjonalny Chór Muzealny.

Wstęp z biletem na wystawę czasową

Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13

Miejsce: Muzeum Etnograficzne

"Kolekcja otwarta", fot. M. Lorek


Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej


1.03, g. 12:00

Sztuka dostępna – czyli jaka? Wykład Magdaleny Weber towarzyszący wystawie „Kolekcja otwarta!”

Tematem wykładu będzie proces zapewnienia dostępności wystaw sztuki współczesnej dla osób z różnymi potrzebami. Prelegentka opowie o procesie tworzenia dostępności z perspektywy koordynatorki ds. dostępności. Co kryje się za słowem dostępność, dla kogo jest ona tworzona i dlaczego? Omówione zostaną też obszary dostępności, narzędzia i materiały, dzięki którym instytucje kultury w Polsce i Europie stają się coraz bardziej dostępne.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


1.03, g. 16:00

Pawi slam 004 – archiwum destruktów. Slam poetycki towarzyszący wystawie „Kolekcja otwarta!”

Stwórzmy wspólnie Archiwum Destruktów! Zapraszamy osoby piszące na czwarty (!) slam poetycki w Pawilonie Czterech Kopuł. Tematem przewodnim jest prezentowane w sali immersyjnej wideo „Archiwum destruktów” Alicji Karskiej i Aleksandry Went.

Podczas slamu potowarzyszy nam paw albinos – niezwykle rzadki symbol bezwarunkowej miłości, swobodnie przechadzający się po piwnicy starej pomarańczarni w Łazienkach Królewskich pośród XVIII i XIX-wiecznych destruktów – gipsowych odlewów rzeźb antycznych.

„W filmowym Archiwum destruktów biały paw albinos, pozbawiony egzotycznej barwności zamiast po królewskich ogrodach stąpa pośród odpadów, pieczołowicie poukładanych, ale jednak odrzuconych i zapomnianych” – możemy przeczytać w opisie pracy.

Hasło przewodnie slamu: Paw – archiwum destruktów.

Czym jest slam? To interdyscyplinarny pojedynek osób piszących, slamerów, poetów. Demokratyczna manifestacja o charakterze performatywnym. Manifestacja siebie – w świecie.

Zasady:

Slamy odbywają się w trzech rundach (I i II oraz III – finałowej). Każdy z uczestników ma 3 minuty na prezentację utworu slamowego.

Widownia slamu ma realny i decydujący wpływ na przebieg wydarzenia – poprzez głosowanie za pomocą podniesienia ręki. Głosowanie odbywa się po zakończonym 3-minutowym występie każdego z uczestników – od głosów widowni zależy, kto wejdzie do finału.

Uczestnicy mają zakaz używania podkładu muzycznego i kostiumu. Uczestnicy mogą czytać tekst z telefonu, kartek, notesów, z tekstu zapisanego choćby na dłoni czy kolanie.

Slam poprowadzi mistrz ceremonii: BroCat – slamerka, dusza wolna i czysta, wieszczka ulicy, organizatorka niezliczonej ilości eventów slamowych jak i performatywnych wydarzeń poświęconych kulturze słowa oralnego. Członkini interdyscyplinarnej grupy: Kolektyw Komitet.

Wstęp wolny

Zapisy: justyna.oleksy@mnwr.pl

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


1.03, g. 18:00

Sztuka w dialogu: rozmowa z Tymkiem Borowskim, prowadzenie: Anna Chmielarz

Gościem marcowego spotkania w ramach cyklu „Sztuka w dialogu” będzie Tymek Borowski – malarz, rysownik, grafik, projektant, twórca filmów, laureat, m.in. Paszportów Polityki (2015), autor licznych wystaw w Polsce i za granicą. Artysta w swojej erudycyjnej, pełnej przewrotnego poczucia humoru sztuce podejmuje próby poszerzania granic tradycyjnie rozumianego malarstwa, sięgając do narzędzi i estetyki mediów cyfrowych, projektowania graficznego, jak również elementów zaczerpniętych ze świata nauki: statystyk, diagramów, wykresów. Cały czas szuka nowych sposobów komunikowania się z widzem, eksperymentuje z formą obrazu, prowadzi dialog z historią sztuki – czerpie ze stylistyki malarstwa materii, tradycji malarstwa surrealistycznego, abstrakcjonizmu, minimal artu czy konceptualizmu; jednocześnie błyskotliwie odwołując się do tego co aktualne – życia w epoce wirtualnej rzeczywistości, kultury obrazkowej, popularnej, szumu informacyjnego, świata kreowanego przez mass media.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


2.03, g. 12:00

„Kolekcja otwarta!” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Adam Pacholak

Spotkanie na wystawie przy pracach, które wzbogaciły kolekcję sztuki współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu w ostatniej dekadzie. Zaprezentowane zostały realizacje m.in. takich artystów jak Natalia LL, Dorota Nieznalska, Ewa Partum, Joanna Rajkowska, Bożenna Biskupska, Ewa Zarzycka, Olaf Brzeski, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Kosałka czy Krzysztof Wodiczko.

Wstęp z biletem na wystawę

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł


2.03, g. 10:15–17:00

Wielogłos: czytanie performatywne książki „Całe piękno świata” Patricka Bringleya

Zbliża się finisaż wystawy „Kolekcja otwarta!”, która – prócz prezentowania nabytków z ostatnich 10 lat – zaprasza odbiorcę za kulisy muzeum, pokazując niewidzialną na co dzień pracę wielu działów.

W ramach finisażu zaplanowano wspólne czytanie performatywne fragmentów książki „Całe piękno świata” autorstwa Patricka Bringleya. Jest to historia strażnika Metropolitan Museum of Art, który, wydeptując cierpliwie i w zachwycie muzealne ścieżki, odnajduje sens i ukojenie. Jako czytelnicy uczestniczymy w kilku poziomach tej historii – poznajemy zarówno życie bohatera, jak i kolekcję dzieł sztuki, a także wewnętrzne sprawy muzealnego życia.

Wybraliśmy tę lekturę nieprzypadkowo. Wątki tej powieści wyraźnie nawiązują do tematu wystawy „Kolekcja otwarta!”, która jest swoistym wglądem w muzealne kulisy.

Wstęp wolny

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

2.03, g. 17:00

Emocje i gesty – kolekcja otwarta! Performatywne oprowadzanie Barbary Przerwy po wystawie „Kolekcja otwarta!”

Oprowadzanie performatywne prowadzi się nie tylko słowem. Oprowadzanie performatywne linię, plamę barwną, formę rzeźby – zamienia w ruch. To oprowadzanie, które tańcem maluje idee artystyczne, a słowem dopieszcza gesty wynikające z obcowania z dziełami sztuki. Będzie to trasa zwiedzania, w której wizje i emocje towarzyszące artystom w trakcie procesu twórczego zostaną przetransformowane w improwizację taneczną.

Wstęp z biletem na wystawę

Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł

informacja prasowa




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1-2.03.2025

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na oprowadzanie po nowo otwartej wystawie „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)”....

Popularne posty