piątek, 17 listopada 2017

”Dzisiaj rozmawiamy o Pani” Agnieszki Nabdralik: Siedem kobiet z pasją

W zbiorze wywiadów ”Dzisiaj rozmawiamy o Pani” Agnieszki Nabdralik znajdziemy fascynujące portrety kobiet żyjących u boku sławnych mężów. To także książka o tym, jak zbudować trwałe więzi, nie rezygnując z własnych pasji.

Wydawnictwo Literackie

Siedem kobiet w różnym wieku

Jak w znanym dokumencie Krzysztofa Kieślowskiego, dotykamy biografii kobiet w różnym wieku. W przeciwieństwie do filmu, wszystkie są jednak doświadczone i mają za sobą spory małżeński staż. Każda z nich to niepowtarzalna i zazwyczaj barwna osobowość.

Monika i Robert Gawlińscy

Monika Gawlińska jest menadżerką zespołu Wilki, żoną lidera zespołu, a ponadto autorką tekstów i poetką.
Alicja Kapuścińska – nie tylko żoną słynnego reportażysty, ale lekarzem pediatrii. Wacława Myśliwska – b. redaktorka PIW-u – okazuje się nie tylko pierwszą czytelniczką prozy autora ”Widnokręgu”, ale silną i niezmiernie interesującą osobowością, chciałoby się rzec: niepodległą i osobną.


Karolina i Chris Niedenthal
Żona znanego fotografa – Karolina Niedenthal – jest znakomitą tłumaczką, m.in. Martina Pollacka i Stefana Zweiga. W jej związku to mąż parzy kawę, robi zakupy i gotuje.

Jolanta Pawlik – menadżerka i producentka płyt Włodka Pawlika (Nagroda Grammy 2014), a przy tym wykładowca na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, która realizuje się także w swojej dziedzinie.


Anna i Zbigniew Religa

Anna Religa, podobnie jak mąż, prowadziła badania naukowe i współpracowała z wieloma ośrodkami, a przy tym była dla męża wielkim oparciem.

Wiesława Starska, współpracująca z mężem Allanem przy wielu filmach jako kostiumograf, jest znakomitą specjalistką w swojej dziedzinie, pasjonatką w swoim zawodzie i kobietą niezależną.
Siedem różnych osobowości: skromne i pewne własnych talentów, nieśmiałe i dopiero po latach rozkwitające u boku znanego męża. Zbudowały wieloletnie trwałe związki i choć na to nie ma recept, czytając ich wypowiedzi odnosimy wrażenie, że odniosły największy sukces.

Recepty  na szczęście


Monika Gawlińska nie ukrywa ciągłej fascynacji mężem, ale uważa po latach, że są bardzo różnymi osobowościami. To pozwala im nigdy się ze sobą nie nudzić, choć bywa też źródłem konfliktów. Po kryzysie jest jeszcze fajniej – dodaje. Każdy kryzys jest inny, bo my też się zmieniamy. Po kłótni najmocniej dociera do mnie, jak bardzo go kocham.

Wiesława i Wiesław Myśliwscy
Wiesława Myśliwska podkreśla, że często z mężem rozmawiają. Pisarz uważa, że dyskusja z nią mobilizuje umysł. Uważam – dodaje – że małżonkowie uniknęliby wielu kryzysów, gdyby zechcieli ze sobą rozmawiać.
Czasami, jak w przypadku Jolanty i Włodka Pawlików, jest to wspólna pasja, wzajemny podziw  i pewien rodzaj podobieństwa: gust, temperament.


Jolanta i Włodek Pawlikowie
Muzyka jest naszą wspólną pasja, która wypełnia każdą minutę wspólnego życia. Pod tym względem idealna z nas para – mówi Jolanta. Muzyka nas połączyła i trzyma blisko siebie, uczy szacunku dla własnych zainteresowań, a tym samym dla siebie nawzajem.

Wiesława i Allan Starscy

Wspólna pasja łączy także Wiesławę Starską z mężem.
Cały czas zgadzamy się z mężem co do tego, jak co ma wyglądać. Oprócz uczucia, milości, zrozumienia, szacunku trzeba też podobnie myśleć i umieć się dogadać, także w sprawach artystycznych.

Rozmowy Agnieszko Nabialik są niebanalne i wnikliwe. Dziennikarce udało się nakłonić do zwierzeń wszystkie rozmówczynie i jednocześnie uniknąć banału. Zawarte w książce wypowiedzi pozwalają nie tylko przyjrzeć się z bliska interesującym osobowościom, ale także  prowokują do refleksji na temat szczęścia i warunków trwałego związku z drugim człowiekiem.


Książka ”Dzisiaj rozmawiamy o Pani” ukazała się się nakładem Wydawnictwa Literackiego 16 marca 2017 roku. Zamieszczone fotografie pochodzą z recenzowanej książki.

Recenzja była publikowana na portalu Kulturaonline.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jubileuszowa Gala Muzyki Poważnej Fryderyk 2024

Od baroku po współczesność, od muzyki kameralnej po symfoniczną i koncertującą, od klasyki muzyki poważnej po lżejsze brzmienia z Ameryki Po...

Popularne posty