wtorek, 30 stycznia 2018

„Kraul” Hervè Lasgouttesa: Kino dobre na upalne dni

Wyznam, że „Kraula” Hervè Lasgouttesa obejrzałam głównie dlatego, że otrzymał w Wenecji Nagrodę Label Europa Cinemas dla najlepszego europejskiego. Główną zaletą filmu są ładne zdjęcia i nic ponadto.
plakat filmu


W laudacji można było przeczytać, że "Kraul to imponujący debiut Herve Lasgouttes'a,  zrobiony z mocnym wyczuciem narracji i świetnie oddający atmosferę życia i pracy w Bretanii w trudnej sytuacji gospodarczej. Występy dwojga młodych bohaterów są wyjątkowe. Film nie kończy się typowym happy endem, ale pozostawia bohaterom i widzom promyk nadziei". Wszystko zapowiadało się więc doskonale. Tym większe było moje rozczarowanie...

Banalna fabuła

kadr z filmu Kraul

Główny bohater – Martin (Swann Arlaud) - jest typem niebieskiego ptaka. Pracuje dorywczo przy łowieniu krabów, czasem coś ukradnie w supermarkecie, a jednocześnie, wraz z ojcem alkoholikiem … jest mieszkańcem pięknej, otoczonej zielenią posiadłości. Taki poziom „biedy” i „kryzysu” panuje w bliżej nieokreślonej  bretońskiej społeczności. 
Drugą główną bohaterką filmu jest Gwen (dziewczęco ładna Nina Meurisse), która filetuje ryby i mieszka w przyczepie, ale za to jeździ  dużym jeepem i ma niezły sprzęt sportowy, marzy bowiem o wyjeździe do Hiszpanii na zawody pływackie. 
Młodzi spotykają się, już pierwszego wieczora idą do łóżka, po czym dziewczyna zachodzi w ciążę, a chłopiec długo nie może zrozumieć, że zdarzyła mu się wielka życiowa szansa na ułożenie sobie życia z silną, pozytywną dziewczyną, która ma w życiu jakiś cel. Martin miota się więc coraz bardziej, aby na koniec zrozumieć, że trzeba zacząć nowe życie. 
W filmie jest jeszcze wątek sympatycznej siostry Martina – Corrine  (Anne Marivin), która zastąpiła bratu matkę po jej samobójczej śmierci i właściwie ciągle mu matkuje.

Film do dorastaniu
  
W największym skrócie można powiedzieć, że jest to film o dojrzewaniu  do dorosłego życia i do odpowiedzialności. Dotyczy to w równym stopniu najmłodszego bohatera, jak też jego szwagra i ojca, a więc mężczyzn. Kobiety w tym filmie są silne, mądre i dojrzałe, choć palą papierosy będąc w ciąży, bo nie mają oparcia w słabych mężczyznach.

Narracja – że zacytuję „Rejs” – z kategorii „nic się nie dzieje” (choć jest pokazany poród i trup). Jej największą zaletą jest specyficzny humor i – momentami – nieprzewidywalność. Reżyser nie trzyma się kurczowo głównego wątku, ale dość swobodnie snuje opowieść. Najładniejsze są chyba zdjęcia. Oglądając wielokrotnie pływającą Gwen, morze, otwartą przestrzeń, możemy kontemplować krajobraz. Niektórzy nazwaliby to nudą, ja jednak dostrzegam zalety takiej narracji.

Kino, że się wyrażę, dobre zwłaszcza na upalne dni, kiedy nie masz co ze sobą zrobić, a w kinie jest przynajmniej klimatyzacja :-) Niekoniecznie do nagradzania.

polski zwiastun

"Kraul"
reżyseria: Hervè Lasgouttes
scenariusz: Loïc DelafoulhouseHervè Lasgouttes
 produkcja: Francja
premiera: 7 czerwca 2013 (Polska) 29 września 2012 (świat)

Recenzja ukazała się na portalu PIK Wrocław, w 2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Retransmisja wybranych koncertów Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia tradycyjnie gości na antenie Polskiego Radia. Dzisiaj w środę 24 kwietnia o godzinie 19.30 wysłuch...

Popularne posty