wtorek, 27 lutego 2018

Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu /relacja z wystawy/

Od 23 sierpnia 2016 roku w Pawilonie Czterech Kopuł będzie można podziwiać wystawę prac z kolekcji Ericha Marxa. Pokazanych zostanie 50 obiektów, wśród których znajdą się dzieła A. Warhola, A. Kiefera, R. Rauschenbergera i innych.

Anselm Kiefer, Drogi światowej mądrości- Bitwa w Lesie Tautoburskim, 1980,
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek
Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” jest wystawą szczególną nie tylko ze względu na eksponowane prace. Po raz pierwszy możemy zobaczyć dzieła na co dzień wypełniające berliński Hamburger Bahnhof (oddział Nationalgalerie) w przestrzeni nowo otwartego Pawilonu Czterech Kopuł, niejako ”w dialogu” z polską sztuką współczesną. 

Ponadto niektóre z prezentowanych dzieł nigdy nie były eksponowane, pozostając nadal w prywatnej kolekcji jej twórcy – Ericha Marxa. Kolekcjoner rozpoczął swoją działalność w latach 60. ubiegłego wieku, a po nawiązaniu współpracy z Heinerem Bastianem – krytykiem sztuki i marszandem – jego zbiory powiększały się systematycznie i w sposób bardziej przemyślany. Poznał też osobiście artystów, których prace kupował i którzy – jak Warhol – utrwalili także jego wizerunek.

A. Warhol, Portret Eriecha Marxa, 1978, fot. B. Lekarczyk-Cisek

Wybrane przez nas obrazy są również odniesieniem do naszej wspólnej historii – powiedział podczas konferencji prasowej kurator wystawy Eugen Blume, odnosząc się do wyeksponowanej w ostatniej sali instalacji Anselma Kiefera ”Maki i pamięć”, będącej nawiązaniem do wiersza Paula Celana na temat Auschwitz. Odnosimy się tymi dziełami także do trudnej tematyki historycznej – dodał kurator i zakończył żartobliwie, że życzyłby sobie, aby cała Europa funkcjonowała tak dobrze, jak polsko-niemiecka współpraca przy organizacji wystawy.


Anselm Kiefer, Maki i pamięć, detal, fot. B. Lekarczyk-Cisek

Zaprezentowano m.in. prace Andy Warhola, Rainera Fettinga, Anselma Kiefera, Roberta Rauschenberga, a z polskich artystów: Wilhelma Sasnala i Zbigniewa Rogalskiego.

Wystawa potrwa do 22 stycznia 2017 roku. Ekspozycji towarzyszą wykłady i warsztaty rodzinne. 


Rainer Fetting, Van Gogh - Krajobraz, Van Gogh i Mur V, 1978, fot. B. Lekarczyk-Cisek


Andy Warhol, Joseph Beuys oraz Iskrzące się buty, fot. B. Lekarczyk-Cisek



Robert Rauschenberg, Borealis Shares I, 1990, fot. B. Lekarczyk-Cisek


Warhol, Diamond Dust Shoes, Jochen Littkemann

Ross Bleckner, In Memory, 1987, fot. B. Lekarczyk-Cisek

Artykuł ukazał się na portalu Kulturaonline w sierpniu 2016 roku.

Anselm Kiefer, Chrabąszczu, leć! 1974, fot. B. Lekarczyk-Cisek







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Retransmisja wybranych koncertów Misteria Paschalia na antenie Dwójki

Festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia tradycyjnie gości na antenie Polskiego Radia. Dzisiaj w środę 24 kwietnia o godzinie 19.30 wysłuch...

Popularne posty