Amerykańska fotografka i filmowiec Lauren Greenfield od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, którzy chcą żyć luksusowo. Na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity jej wyjątkowy film „Pokolenie pieniądza”. 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 14–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 19–26 maja.
Wśród hitów sekcji Fetysze i Kultura także „Współczesny mężczyzna” o Charlie’m Siemie, światowej sławy skrzypku i przystojnym model Armaniego w jednym. Film otwarcia to „Film o niczym” (“In Praise of Nothing”) Borisa Mitica, a po pokazie koncert kultowego The Tiger Lillies już 10 maja!
Sekcja Fetysze i kultura to zbiór filmów, które poprzez przedstawienie szczególnych – czasem dziwacznych, ale zawsze budzących emocje – zjawisk życia obrazują dzisiejszą rzeczywistość. Co fetysze mówią o współczesnej kulturze?
Świat 1 procenta najbogatszych ludzi na Ziemi
Lauren Greenfield w „Pokoleniu pieniądza” („Generation Wealth”) postanowiła zgłębić ideę „amerykańskiego snu”, portretując aparatem fotograficznym tych, którzy dążą do bogactwa, wierząc, że najważniejsze w życiu są pieniądze. Witajcie w świecie najbogatszych, gdzie pieniądze nie są problemem, ale bogactwo ma bardzo wysoką cenę. To świat 1 procenta ludzi na Ziemi. Zobaczcie zwiastun filmu:
trailer filmu
Reżyserka podkreśla jednak, że pogoń za pieniędzmi to jednak dużo szersze zjawisko. A to, aby wyglądać zgodnie z zaczerpniętymi z mediów wzorów piękna i sukcesu dotyczy znacznie większą ilość ludzi.
Na otwarcie wielka kinowa przyjemność i koncert The Tiger Lillies
Już w czwartek 10 maja otwarcia 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Filmem otwarcia jest „Film o niczym” (“In Praise of Nothing”) Borisa Mitica, prezentowany w sekcji Fetysze i kultura. Jak pokazać cokolwiek bez jednoczesnego portretowania gadających głów, analiz eksperckich, efektów specjalnych, kulturowych paraleli czy nagłych zwrotów akcji? Tym trudniejsze okazuje się pytanie, jak – stosując podobne ograniczenia - pokazać Nic?
In Praise of Nothing |
Nic, będące nośnikiem przeróżnych anegdot, rebusowych zagadek, humoru. Nic, biorące w nawias dosłowność i realność, a stawiające wykrzyknik przy absurdzie i niejednoznaczności. Nic, mówiące do nas z off-u ustami Iggy’ego Popa.
Film to seria krótkich, głównie statycznych ujęć nakręconych przez 62 operatorów (m.in. Vitalija Mansky’ego i Michaela Glawoggera) w różnych miejscach w 70 krajach, na których widać lub czuć tytułowe Nic. Chodzi o to, aby widz doświadczył pozytywnego potencjału Niczego na swój indywidualny sposób, poprzez czystą kinową przyjemność.
Po pokazie otwarcia koncert legendarnych The Tiger Lillies, który odbędzie się w Cafe Kulturalna. Ich muzyka stanowi ścieżkę dźwiękową „Filmu o niczym” („In Praise of Nothing”) Borisa Mitica. Wstęp na koncert jedynie z biletami otrzymanymi przed wejściem na galę otwarcia.
„Współczesny mężczyzna” o Charlie’m Siemie
Eva Mulvad we „Współczesnym mężczyźnie” portretuje Charlie’go Siema, idealnego współczesnego mężczyznę. To światowej sławy skrzypek,okrzyknięty „skrzypcową gwiazdą rocka”, i przystojny model Armaniego w jednym.
kadr z filmu Współczesny Mężczyzna |
Z pozoru jego życie wydaje się idealne, ale perfekcjonizm ma też swoją cenę. W życiu nastawionej na bycie celebrytą gwiazdy jedyny luksus, na który zazwyczaj nie można sobie pozwolić to partnerzy życiowi i przyjaciele. Ale czy rzeczywiście Charlie tego potrzebuje, skoro z pozoru ma już wszystko?
16 maja o godz. 20 po jednym z pokazów filmów w warszawskiej Kinotece odbędzie się spotkanie „Jaki jest współczesny mężczyzna?” zorganizowane w partnerstwie z magazynem „Sens”, Uniwersytetem SWPS, Filmoterapią.pl. Spotkanie poprowadzi Martyna Harland – psycholog, autorka projektu Filmoterapia.pl.
Najbardziej znana wirtualna piosenkarka i zabawy mężczyzn
W sekcji Fetysze i kultura 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity także „Hatsune Miku – świat należy do mnie” („The World is Mine)” Ann Oren o Hatsune Miku, najbardziej znanej wirtualnej piosenkarce na świecie, która choć nie istnieje naprawdę, sprzedaje płyty w milionach egzemplarzy. A „Zabawy mężczyzn” („Playing Man”) Matjaž Ivanišin to dynamiczna i pełną niespodzianek próba opisania męskiego świata i męskości.
Hatsune Miku – świat należy do mnie |
15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja, w Lublinie 14–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 19–26 maja.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz