sobota, 28 lipca 2018

12 MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: filmy nagrodzone przez publiczność i międzynarodowe jury

Jak co roku, międzynarodowe jury oceniało filmy festiwalowe w różnych kategoriach konkursowych. Oprócz nagród pieniężnych, zwycięzcy otrzymali – wzorem amerykańskich Oskarów – szklane obiekty zaprojektowane przez artystki z Katedry Szkła Wrocławskiej ASP: Małgorzatę Dajewską i Marzeną Krzemińską. Filmy były oceniane w kilku konkursach i w różnych kategoriach. Ponadto przyznano Nagrodę FIPRESCI oraz Nagrodę Publiczności.



W ramach Polskich Filmów Krótkometrażowych (nagrody w wysokości 5 tys. złotych), w kategorii „film dokumentalny” zwyciężył „Gwizdek” w reż. Grzegorza Zaricznego. W uzasadnieniu podkreślono, że „pięknie zrealizowany dokument wywarł wrażenie na kilku różnych poziomach. Oddał podejście bohatera [sędziego piłkarskiego] do gry, którą jest życie, w sposób wrażliwy i subtelny”.

Gwizdek w reż. G. Zaricznego
W kategorii „film fabularny” nagrodzono „Echo” Marcina Filipowicza. Jury uznało ten film za „wybitną krótkometrażową fabułę”, podkreślając szczególną atmosferę, która „rozbrzmiewa jeszcze długo po pierwszym obejrzeniu i pozostawia trwałe i poruszające wrażenie”.

Echo w reż. Marcina Filipowicza
W kategorii „film animowany” zwyciężyła „Pomarańczarka” Marty Szymańskiej, która – jak stwierdzono w laudacji – „poruszyła i wywarła wielkie wrażenie. Film jest wzorcowym przykładem wielowarstwowej, pomysłowo zbudowanej opowieści”.

Pomarańczarka w reż. Marty Szymańskiej
Wreszcie, nagrodę London Film Academy (specjalistyczne warsztaty reżyserskie w Londynie) otrzymał film dokumentalny „Saszka, Saszka” Michała Szcześniaka – o trudnej relacji nastolatka z matką.
W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe (wysokość nagrody – 1000 euro), w kategorii dokumentu wyróżniono „Brak dowodów” Hayoun Kwona. „Poprzez zmienną, subiektywną formę – usłyszeliśmy w laudacji – autorka nie tylko nadaje moc istnienia zdarzeniom z przeszłości, tym samym przywracając godność bohaterowi. Świadomie tworzy jednocześnie metaforę dystansu, z jakiego my w bezpiecznej przystani Zachodu obserwujemy ludzkie dramaty tzw. Trzeciego Świata”.

Za najlepszy film eksperymentalny jurorzy uznali „Widmo szczęścia” w reż. Maxa Philippa Schmida, w którym „autor stawia przed widzami pytanie fundamentalne w odbiorze dzieła filmowego: czy odkryta na ekranie emocja ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością?”. Wśród filmów animowanych za najbardziej wartościowy uznano „Bobby Yeah” Roberta Morgana – „za odwagę sięgania do najgłębszych, wypartych rejonów naszej wyobraźni”.

W Konkursie Filmów o Sztuce (10 tys. euro) nagrodę przyznano „ skromnemu filmowi, który pokazuje, jaką wartość ma sztuka, jak bardzo wzbogaca człowieka i umacnia kondycję ludzką” -  „Zespół punka” Jukki Kärkkäinena i Jani-Petteri Passi. Dzięki skype`owi mogliśmy obejrzeć i usłyszeć obu autorów, którzy z powodu upałów schronili się w klimatyzowanym samochodzie, a z powodu kaca – jak wyznał jeden z nich – marzyli o „Becherovce”, nie pamiętając zapewne (z przyczyn podanych), że jest to popularny napój Czechów, a nie Polaków.

Sąsiedzkie dźwięki
Krytycy zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, przyznali prestiżową Nagrodę FIPRESCI, którą otrzymał film „Sąsiedzkie dźwięki”  Klebera Mendonça Filho – „za zdolność stworzenia poczucia niepokoju poprzez sposób opowiadania i niesamowite posługiwanie się przestrzenią i dźwiękiem”.

Od czwartku do niedzieli
Nagrodę Publiczności otrzymał w tym roku francuski film „Donoma” – debiut Djinna Carrénarda.
Grand Prix (20 tys. euro) przyznano Dominga Sotomayor Castillo za film „Od czwartku do niedzieli”. W uzasadnieniu podano, że „porusza w spokojny i subtelny sposób złożony temat rozpadu małżeństwa z punktu widzenia dziecka rozdartego pomiędzy rozumieniem, jakie przynosi utrata niewinności, a pragnieniem pozostania dzieckiem”.
Wszystkie nagrodzone filmy będą miały swoją dystrybucję w Polsce.

Relacja ukazała się pierwotnie na portalu PIK Wrocław.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sakura. III Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji

 Z przyjemnością ogłaszamy nadchodzącą III edycję festiwalu Sakura. Wrocławskie Dni Japońskich Inspiracji, która odbędzie się w dniach 9-19 ...

Popularne posty