piątek, 6 lipca 2018

"Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci" - wystawa w Muzeum Historycznym w Krakowie



Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Oddziału Teatralnego Dom pod Krzyżem na wystawę "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci". 

Portret Lucjana Rydla, Stanisław Wyspiański, Kraków 1894, własność rodziny Rydlów,
materiały organizatorów
Sto lat temu zmarł Lucjan Rydel poeta i dramaturg. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przygotowało z okazji tej okrągłej rocznicy wystawę Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci. Ekspozycja ma na celu przybliżenie publiczności sylwetki poety, który do dzisiaj, niestety, odbierany jest jako osoba na pół zmitologizowana. Rydel w świadomości społecznej utożsamiany był z postacią Pana Młodego z dramatu Wesele Stanisława Wyspiańskiego lub kojarzony jako bohater Plotki o Weselu Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Takie podejście zakłamało obraz tego wybitnego człowieka, w negatywny sposób pokazało jego osobowość, nie pozwoliło dostrzec jego talentów i dorobku artystycznego. A Lucjan Rydel, z wykształcenia doktor praw, w swoim krótkim życiu uprawiał wiele zawodów, między innymi był pisarzem i publicystą, rozwijał twórczość poetycką, dramaturgiczną, był znakomitym tłumaczem, historykiem, krytykiem teatralnym, dyrektorem teatru, zaangażowanym społecznikiem, a także… ekspertem w zakresie rolnictwa. Różnorodność i bogactwo uprawianych zawodów, przy równoczesnym perfekcjonizmie, pewnym rozedrganiu oraz przysłowiowym gadulstwie, czyniło z niego osobę na wskroś ludzką, bliską, inspirującą.

Lucjan Rydel jako dziecko, materiały organizatorów
Monograficzna wystawa o Lucjanie Rydlu podzielona jest na pięć części, w których prezentowane są różne aspekty życia i działalności poety. Poszczególne elementy ekspozycji dotyczą jego dzieciństwa, czasów szkolnych i młodości; pracy w teatrze i dla teatru; wydarzenia, jakim był ślub z prostą, wiejską dziewczyną Jadwigą Mikołajczykówną oraz pracy i działalności Rydla już po przeprowadzce na wieś. Ekspozycja została zaaranżowana tak, aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę Krakowa przełomu XIX i XX wieku. Z pewnością pomogły w tym zaprezentowane na wystawie obiekty, z których większość pochodził ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także pamiątki udostępnione przez rodzinę Rydlów, obiekty przekazane przez Archiwum Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Teatralne Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.

Lucjan Rydel z żoną przy stole przed dworkiem w Toniach, ok. 1910, własność MHK
Na ekspozycji prezentowane są między innymi: portrety Rydla i jego najbliższych, fotografie teatralne i prywatne, egzemplarze reżyserskie sztuk, notatniki z podróży, listy, które stworzyły wielowątkową opowieść o fascynującej historii Krakowa i osób z nią związanych.

Wystawa została otwarta w budynku Oddziału Teatralnego MHK Dom Pod Krzyżem, który po dłuższej przerwie znów został otwarty dla zwiedzających.
Wystawa jest wpisana w miejski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyzwolona_1918.

Widok sceny Teatru Miejskiego w Krakowie z dekoracjami St. Wyspiańskiego wg projektu autora, mal Zygmunt Wierciak, ok. 1901, własność MHK
Wystawa jest wpisana w miejski program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Wyzwolona_1918.

W dniach 5-6 lipca 2018, w Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus, odbędzie się konferencja Lucjan Rydel – w setną rocznicę śmierci współorganizowana z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

Wystawa: Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci 
Czas trwania: 5 lipca – 9 grudnia 2018 roku 
Miejsce: Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21 
Otwarcie wystawy: 4 lipca 2018 godz. 17:00
Kurator wystawy: dr Agnieszka Kowalska

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty