Joanna pogłaskała wieprza, Ania przepłynęła najkrótszą rzekę a Szczepan dotarł do najniższego punktu w Tatrach Polskich. Wszystko w ramach nietypowych obchodów stulecia niepodległości Polski.
Już w najbliższą niedzielę rusza kolejny wyczyn krajoznawczy w ramach akcji “Polska Nieodległa”. „Dach Mazowsza” to w rzeczywistości niezbyt wysokie (408 m n.p.m.) wzniesienie koło Skarżyska-Kamiennej, zwane Górą Altana. Akcja „Polska Nieodległa”, w ramach której odbędzie się niedzielna ekspedycja na wierzchołek góry, to nietypowy pomysł na świętowanie tegorocznej rocznicy stulecia niepodległości Polski.
Organizatorzy akcji proponują z tej okazji dokonanie stu „wyczynów krajoznawczych”.
„Skrzyw się w Krzywym Lesie”, „odkryj Bajkał pod Wrocławiem”, „Zatknij flagę na najwyższym wzniesieniu Twojego powiatu” - to niektóre z „wyczynów”, jakie można znaleźć na stronie akcji (www.nieodlegla.pl). Docelowo będzie ich sto, a zrealizowanie choć jednego z nich to doskonały sposób na poznanie ciekawych, nieoczywistych miejsc w Polsce.
zdj. organizatorów |
Poznając, odkrywając i dzieląc się z innymi miejscami, które nas ciekawią, zachwycają i
fascynują - Piszą organizatorzy na stronie akcji. Wiele osób myśli, że w ich okolicy nie ma
nic ciekawego. To nieprawda! W całej Polsce są miejsca które mogą zaskoczyć, zaciekawić
albo po prostu rozśmieszyć – mówi Jan Wiśniewski z Towarzystwa Krajoznawczego
Krajobraz, które uruchomiło akcję. W ramach naszej akcji chcemy zachęcić wszystkich, żeby
takie miejsca odkrywali i pokazywali je innym.
Jak można włączyć się do akcji? Wystarczy wejść na stronę www.nieodlegla.pl, wybrać któryś wyczyn z listy i zrealizować go razem ze znajomymi czy rodziną. Organizatorzy zachęcają też do dodawania własnych propozycji. Propozycje można wysyłać poprzez formularz na stronie www.nieodlegla.pl lub mailem na adres: kontakt@towarzystwokrajobraz.pl. Każdy wyczyn powinien zostać uwieczniony zdjęciem i hasztagiem #PolskaNieodległa w mediach społecznościowych.
Kontakt: Jan Wiśniewski, tel. 604898986
Polska Nieodległa - o projekcie
Zapraszamy do krajoznawczego, aktywnego, spontanicznego świętowania stulecia niepodległości – odwiedzania nieodległych, nieoczywistych i ciekawych miejsc w Polsce. I do dzielenia się tym doświadczeniem z innymi!
Dzięki tym, którzy sto lat temu dążyli do odzyskania niepodległości, my możemy dziś swobodnie podróżować po kraju odkrywając jego lokalną kulturę i przyrodę. To świetny sposób, by świętować przywiązanie do Polski - różnorodnej, nieoczywistej, pełnej ciekawostek i urokliwych zakątków.
JAK MOŻESZ ŚWIĘTOWAĆ Z NAMI?
opowiedzenia o nim/ pokazania go innym. Możesz skorzystać z listy na stronie
www.nieodlegla.pl albo zaproponować własne.
2. DOTRZYJ do tego miejsca pieszo, na rowerze, kajakiem lub w inny nieoczywisty sposób.
3. ZAPROŚ do wyczynu swoich sąsiadów, znajomych, rodzinę.
4. ZRÓB sobie zdjęcie w miejscu, do którego dotarliście. Możecie u celu swojej wyprawy
zatknąć polską flagę.
5.PODZIEL SIĘ z innymi tym miejscem, wrzucając zdjęcie i opis miejsca do mediów społecznościowych. Każde z nich opisz hasztagiem #PolskaNieodległa.
Na naszej stronie w zakładce „wyczyny” znajdziesz listę 50 proponowanych przez nas miejsc i
sposobów ich “zdobycia”.
Zaczęliśmy od pięćdziesięciu, z całej Polski napływają propozycje kolejnych.
Liczymy na to, że do końca roku skompletujemy listę stu wyczynów krajoznawczych!
JAK ZGŁOSIĆ SWÓJ WYCZYN?
DLACZEGO TO ROBIMY?
Dawni polscy krajoznawcy podkreślali, że pierwszym krokiem do dojrzałego patriotyzmu i przyjęcia postawy obywatelskiej jest wnikliwe poznanie swojego kraju. Zachęcamy wszystkich, żeby przekonali się o tym sami. Celem wycieczek krajoznawczych nie muszą być atrakcje turystyczne znane z pierwszych stron przewodników. Chcemy zwrócić uwagę na mniej popularne, lokalne, nieco peryferyjne lub nieoczywiste miejsca w Polsce, które są świetnym pretekstem, aby - choć na jeden dzień - ruszyć się z domu “gdzieś w Polskę”.
O ORGANIZATORACH
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz