środa, 29 sierpnia 2018

Filmowy koniec lata - cykl przedpremier i spotkanie z twórcami w Kinie Pod Baranami, 31 sierpnia - 6 września 2018

Zbliżający się koniec wakacji Kino Pod Baranami umili swoim widzom sześcioma filmowymi pokazami przedpremierowymi. 


fot. prasowa

W piątek, 31 sierpnia, krakowscy widzowie zobaczą przedpremierowo dramat Fokstrot Samuela Maoza, nagrodzony Srebrnym Lwem podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. To opowieść o izraelskim małżeństwie, którego życie obraca się w gruzy na wieść o śmierci syna pełniącego służbę na opustoszałym wojskowym posterunku. Podczas gdy matka chłopaka przeżywa żałobę w spokoju, jego ojciec wpada w spiralę gniewu. W głównej roli wystąpił znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej - również w Polsce - czarnej komedii Duże złe wilki Aharona Keshalesa i Navota Papushado, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino. Fokstrot zdobył osiem nagród Izraelskiej Akademii Filmowej i znalazł się na shortliście do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.


Kino pod Baranami zaprezentuje również poruszającą Jesień we Francji (2 września) autorstwa wielokrotnie nagradzanego czadyjskiego reżysera Mahamata-Saleha Harouna, laureata Nagrody Jury w Cannes za film Krzyczący mężczyzna. Film opowiada o pochodzącym z Republiki Środkowej Afryki nauczycielu, który wraz z dwójką dzieci ucieka przed wojną i znajduje schronienie w domu pewnej Francuzki. To nie tylko zdecydowany i ważny głos w palącym temacie uchodźców, ale i refleksja o zderzeniu uczucia dwojga ludzi z wymogami biurokracji.

Jesień we Francji

Główna bohaterka intrygującego dramatu Żona (3 września) również będzie musiała zawalczyć o siebie. To adaptacja powieści amerykańskiej pisarki Meg Wolitzer w reżyserii Björna Runge, twórcy filmu Świt uhonorowanego Błękitnym Aniołem - nagrodą dla najlepszego filmu europejskiego przyznawaną podczas Berlinale. Żona zestawia historię pary z ich niezwykłą młodzieńczą pasją i ambicjami oraz portretem tych samych ludzi po trzydziestu latach małżeństwa, z całym dorobkiem kompromisów, sekretów, zdrad, ale i niezwykłą wzajemną miłością. W tytułowej roli fantastyczna Glenn Close (Albert Nobbs), której sekundują Jonathan Pryce (Człowiek, który zabił Don Kichota), Max Irons (Klub dla wybrańców) i Christian Slater (serial Mr. Robot).

Żona

Wielbicieli rasowego kina gatunkowego Kino pod Baranami zaprasza na pokaz przedpremierowy filmu Tajemnice Silver Lake (4 września). Reżyser David Robert Mitchell, twórca horroru Coś za mną chodzi, powraca z pełnym czarnego humoru kryminałem nawiązującym do klasycznych filmów noir. To opowieść o inteligentnym, ale wyraźnie pozbawionym celu w życiu mężczyźnie, który pewnego wieczoru spotyka tajemniczą kobietę zażywającą kąpieli w jego basenie. Kiedy następnego dnia jego piękna sąsiadka znika bez śladu, Sam wyrusza na jej poszukiwanie. Tajemnice Silver Lake to niezwykle zabawna, pełna zaskakujących pomysłów i zwrotów akcji historia śledztwa, w którym poszlaki znajdują się w każdym popkulturowym artefakcie, a nic nie jest takie, jakie się nam zdaje. W rolach głównych wystąpili Andrew Garfield (Przełęcz ocalonych) oraz Riley Keough (American Honey).

Tajemnice Silver Lake

Na ekranie Kina pod Baranami przedpremierowo pojawi się również nazywany “miejskim westernem” Dogman w reżyserii Matteo Garrone, twórcy Gomorry i Pentameronu. To fantastycznie zrealizowana opowieść o znanym ze swojej łagodności psim fryzjerze mieszkającym na włoskich przedmieściach. Mężczyzna na co dzień stroni od przemocy, ale pojawienie się w okolicy pewnego opryszka zmusza go do działania. Film stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, a występującego po raz pierwszy w głównej roli Marcello Fonte uhonorowano nagrodą dla najlepszego aktora.

Dogman

Cykl przedpremier 6 września zwieńczy pokaz laureata Grand Prix canneńskiego festiwalu, najnowszego dzieła kultowego afroamerykańskiego reżysera Spike’a Lee, Czarne Bractwo. BlacKkKlansman. Prezentując historię dwóch detektywów, którzy w latach 70. postanowili przeniknąć do struktur Ku Klux Klanu, twórca Rób co należy we właściwym sobie stylu komentuje aktualną rzeczywistość społeczno-polityczną w Stanach Zjednoczonych. W rolach głównych wystąpili: syn Denzela Washingtona, John David Washington i Adam Driver (Paterson, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi), a towarzyszą im m.in. Topher Grace (serial Różowe lata 70.) jako Wielki Mistrz KKK David Duke oraz Alec Baldwin i Ryan Eggold (serial Czarna lista). Poza główną nagrodą, film zdobył w Cannes Nagrodę Jury Ekumenicznego, a także Nagrodę Publiczności podczas tegorocznej edycji festiwalu w Locarno.

Czarne Bractwo


BILETY:
22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

PROGRAM:

piątek, 31 sierpnia
20.00 FOKSTROT | FOXTROT
reż. Samuel Maoz, Izrael/Szwajcaria/Niemcy/Francja 2017, 108’

sobota, 1 września
20.00 DOGMAN | DOGMAN
reż. Matteo Garrone, Włochy/Francja 2018, 102’

niedziela, 2 września
20.00 JESIEŃ WE FRANCJI | UNE SAISON EN FRANCE
reż. Mahamat-Saleh Haroum, Francja 2017, 97’

poniedziałek, 3 września
20.00 ŻONA | THE WIFE
reż. Björn Runge, Szwecja/USA/Wielka Brytania 2018, 100'

wtorek, 4 września
20.00 TAJEMNICE SILVER LAKE | UNDER THE SILVER LAKE
reż. David Robert Mitchell, USA 2018, 139'

czwartek, 6 września
20.00 CZARNE BRACTWO. BLACKKKLANSMAN | BLACKKKLANSMAN
reż. Spike Lee, USA 2018, 128’

O FILMACH:

CZARNE BRACTWO. BLACKKKLANSMAN | BLACKKKLANSMAN
reż. Spike Lee, USA 2018, 128’
polska premiera: 14 września 2018
MFF w Cannes 2018: Grand Prix, Nagroda Jury Ekumenicznego
MFF w Locarno 2018: Nagroda Publiczności
Początek lat siedemdziesiątych, Ron Stallworth jest pierwszym czarnoskórym detektywem, który służy w Departamencie Policji w Colorado Springs. Zdeterminowany, by wyrobić sobie nazwisko, policjant odważnie decyduje się na niebezpieczną misję: infiltrację Ku Klux Klanu. Razem z kolegą Filipem Zimmermanem tworzą grupę, której udało się przeniknąć do struktur organizacji. Chcą udowodnić jej rasistowskie działania i uniemożliwić Klanowi dokonanie krwawego zamachu.

DOGMAN | DOGMAN
reż. Matteo Garrone, Włochy/Francja 2018, 102’
polska premiera: 14 września 2018
MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny, najlepszy aktor (Marcello Fonte), Nagroda Specjalna - Psia Palma dla wszystkich psów
Nagrody Włoskiego Narodowego Syndykatu Dziennikarzy Filmowych: najlepszy film, najlepszy reżyser (Matteo Garrone), najlepszy aktor (Marcello Fonte, Edoardo Pesce), najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepsza scenografia, najlepsza produkcja i casting
Wszyscy mieszkańcy wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek.
Rozgrywająca się w skąpanym w deszczu i kokainie włoskim miasteczku opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi walczyć o swoją godność. Rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes, nagroda dla najlepszego aktora Marcello Fonte.

FOKSTROT | FOXTROT
reż. Samuel Maoz, Izrael/Szwajcaria/Niemcy/Francja 2017, 108’
polska premiera: 7 września 2018
Oscary 2018: shortlista do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej 2017: najlepszy film, najlepszy reżyser (Samuel Maoz), najlepszy aktor (Lior Ashkenazi), najlepsze zdjęcia (Giora Bejach), najlepsza muzyka (Amit Poznansky, Ophir Leibovitch), najlepsza scenografia, najlepszy montaż, najlepszy dźwięk
MFF w Wenecji 2017: Srebrny Lew - Nagroda Jury, Nagroda Arca Cinema Giovanni, wyróżnienie SIGNIS Award
Nagrody National Board of Review 2017: najlepszy film obcojęzyczny
MFF w Zagrzebiu 2017: Nagroda Publiczności
Pewnego dnia życie zwyczajnego izraelskiego małżeństwa, Michaela i Dafny Feldmannów, obraca się w gruzy. U progu ich domu pojawiają się żandarmi z wiadomością o śmierci ich syna, który pełnił służbę na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów składających nieszczere kondolencje. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, mężczyzna wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna…

JESIEŃ WE FRANCJI | UNE SAISON EN FRANCE
reż. Mahamat-Saleh Haroum, Francja 2017, 97’
polska premiera: 21 września 2018
MFF w Toronto 2017: Prezentacje Specjalne
MFF w Kairze 2017: Konkurs Główny
Bohaterem filmu jest nauczyciel w szkole średniej w Republice Środkowej Afryki, który wraz z dwójką dzieci opuszcza swój rozdarty wojną kraj i przenosi się do Francji. Na miejscu składa wniosek o azyl polityczny, po czym znajduje pracę w markecie spożywczym. W międzyczasie poznaje Francuzkę, która się w nim zakochuje i oferuje dach nad głową jemu i jego rodzinie. Jaki los czeka dwoje ludzi wychowanych w różnych kulturach? Czy ucieczka z piekła wojny do piekła bezdusznych przepisów i urzędów zakończy tułaczkę?

TAJEMNICE SILVER LAKE | UNDER THE SILVER LAKE
reż. David Robert Mitchell, USA 2018, 139'
MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny
polska premiera: 21 września 2018
33-letni Sam mieszka w Los Angeles i czeka na swoją życiową szansę. Większość czasu poświęca grom wideo i podglądaniu pięknych kobiet, a z braku lepszych zajęć z pasją oddaje się zgłębianiu sekretów, jakich Hollywood kryje tysiące. Kto zostawia tajemnicze znaki na ścianach domów? Jakie wskazówki zakodowane zostały na starych VHS-ach? Co kryje się między wersami tekstów największych popowych przebojów? Jaki przekaz zaszyfrowano na stronach undergroundowych komiksów? Pewnego dnia jego piękna sąsiadka znika bez śladu. Aby ją odnaleźć, Sam wyrusza w pełną przygód podróż po Mieście Aniołów. W jego głowie wszystko zaczyna łączyć się w jedną mroczną układankę, którą postanawia rozwikłać za wszelką cenę.

ŻONA | THE WIFE
reż. Björn Runge, Szwecja/USA/Wielka Brytania 2018, 100'
polska premiera: 7 września 2018
Po prawie 40 latach małżeństwa, Joan i Joe Castlemanowie (Glenn Close i Jonathan Pryce) stanowią uzupełniający się wzajemnie duet. On lubi brylować, jest nieco próżny i cieszy się swoją publiczną rolą jednego z Wielkich Amerykańskich Powieściopisarzy. Ona jest nieśmiała, skromna, dzieli się swoim intelektem w prywatnym życiu, spełniając się jako Żona Wielkiego Pisarza. To Joan dba o dom, kontakt z dorosłymi już dziećmi, pamięta, by mąż zażył lekarstwa o określonej porze. Zdarzają jej się gorsze chwile, ale jej naturalna godność i poczucie humoru pozwalają pozostać tym momentom w ukryciu.
Ukonorowaniem kariery jej męża ma być literacka Nagroda Nobla, po którą oboje lecą do Sztokholmu w towarzystwie syna i pewnego dziennikarza.

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68
www.kinopodbaranami.pl

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty