niedziela, 18 listopada 2018

Lekcja z Andrzejem Fidykiem w kinie Atlantic

Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Entropia Słowa zapraszają  28 listopada o godz. 12.30 na spotkanie z wybitnym dokumentalistą Andrzejem Fidykiem.



Zaproszenie kierowane jest zarówno do zainteresowanych widzów, jak też do dyrektorów szkół, nauczycieli, wychowawców młodzieży, animatorów kultury, pedagogów szkolnych, młodzieży od 7 klasy szkoły podstawowej .

Program spotkania:

- 12.30 – przywitanie widzów oraz wprowadzenie do filmu
- 12.40 – 13:40 projekcja filmu
- 13:45 – 15:00 rozmowa z Andrzejem Fidykiem, którą poprowadzą Arkadiusz Walczak oraz  Jacek Staniszewski (doklasy.pl)

Gospodarz spotkania: Artur Wolski

Aby wziąć udział w wydarzeniu 28 listopada należy wypełnić formularz do 21 listopada .

- nauczyciele, dyrektorzy szkół, wychowawcy, animatorzy kultury oraz młodzież od 7 klasy wzwyż (kliknij tutaj)


- widzowie (kliknij tutaj)


UWAGA:
Liczba miejsc ograniczona. Prześlemy potwierdzenie wpisania na listę gości najpóźniej do 10 grudnia.

Andrzej Fidyk

Andrzej Fidyk, fot. prasowa

Jeden z czołowych polskich realizatorów filmu dokumentalnego i niestrudzony popularyzator gatunku. Urodzony w 1953 roku. Jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS. Do Telewizji Polskiej trafił w 1980, wygrywając konkurs na kierownika produkcji. Od 1982 pracował w Redakcji Reportażu i Dokumentu. W 1996 został szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych Programu 1 TVP. Jest twórcą programu Czas na dokument, trzykrotnie nagrodzonego Wiktorem (1998, 2002, 2010) oraz programów Miej oczy szeroko otwarte i Czas na kontrowersyjny dokument. Jest wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz prowadzi wykłady na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Reżyser filmów reklamowych. Prezydent RP Lech Kaczyński nadał w 2009 reżyserowi tytuł profesora w zakresie sztuk filmowych. Promotor doktoratu Magdaleny Piekorz.

Najbardziej znane dokumenty Fidyka to: Prezydent, Defilada i Sen Staszka w Teheranie oraz zrealizowane dla BBC filmy: Diabeł w Moskwie i Rosyjski Striptease.

Laureat festiwali filmowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej. 7 października 2013 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2]. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" (2014)
(za Wikipedią)


"Defilada" ukazuje Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w momencie obchodów 40. rocznicy jej istnienia. Uroczystości zbiegły się w czasie z olimpiadą w Seulu. Władze komunistyczne postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Z jakim rezultatem? O tym właśnie opowiada film Andrzeja Fidyka. Autor dokumentuje przebieg uroczystości, niezliczoną masę ludzi ubóstwiających swojego wodza, oraz filmuje to, co chcieli pokazać Koreańczycy. Nie zamieszcza własnych komentarzy. Pozwala, by obraz mówił sam za siebie. Właśnie ta powściągliwość wydaje się być siłą filmu: same fakty kreują wrażenia odbiorcy. Ci ludzie wierzą w sens tego co robią, autentyczną czcią otaczają swego wielkiego przywódcę. Zdaniem Krzysztofa Kalukina, operatora filmu "Problem polega na tym, że oni są kompletnie odcięci od świata. Telewizja nie pokazuje niczego, co dzieje się na świecie z wyjątkiem krajów, z którymi Korea jest zaprzyjaźniona. Oni wierzą, że u nich jest najlepiej. Wychować takie społeczeństwo, to wielka sztuka". Z ekranu tchnie magia siły, dyscypliny, tłumu. Dla Europejczyka jest to również swojski obraz, z tą różnicą, że to co widzi na ekranie, ogląda jak relikt, ocenia poprzez pryzmat zmian, jakie zaszły w ostatnich latach w środkowo-wschodniej Europie. Niezależnie od położenia geograficznego, totalitaryzm ma wszędzie tę samą twarz."

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty