Wspomnienia, podsumowania, plany, noworoczne postanowienia… A gdyby tak na chwilę zawiesić wszystkie refleksje i oderwać się od przyziemności? Zacząć Nowy Rok z wysokiego C z wielkimi przebojami operowymi w mistrzowskich wykonaniach w towarzystwie gwiazd polskich i zagranicznych scen operowych, Polskiego Baletu Narodowego chóru oraz orkiestr: Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Wiedeńskich Filharmoników?
Radiowa Dwójka zaprasza do wspólnego świętowania Nowego Roku.
Program Gali Sylwestrowej „Moniuszko w świecie Bel Canto” pod dyrekcją Grzegorza Nowaka złoży się z dwóch części. W pierwszej z nich będzie można usłyszeć m.in. Moniuszkowski „Polonez koncertowy A-dur” oraz fragmenty oper: „Straszny dwór” i „Hrabina”, a także „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego i „I Capuleti e i Montecchi” Vincenzo Belliniego. Z kolei w drugiej zaplanowano słynne arie z opery, m.in. „Halka” i „Pieśń Rokiczany” Stanisława Moniuszki, „Córkę pułku” Gaetano Donizettiego i „Normę” Vincenzo Belliniego. Za reżyserię wydarzenia odpowiada Jarosław Kilian, a choreografię opracował Krzysztof Pastor. W obsadzie pojawią się m.in. Maria Agresta (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Francesco Demuro (tenor), Artur Ruciński (baryton) oraz Krzysztof Bączyk (bas) wraz z Orkiestrą i Chórem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polskim Baletem Narodowym.
Koncert będzie transmitowany na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Początek wydarzenia o godz. 20:00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Galę Sylwestrową poprowadzą redaktorzy radiowej Dwójki: Róża Światczyńska i Paweł Siwek.
1 stycznia Program 2 Polskiego Radia zaprasza również do wysłuchania Koncertu Noworocznego transmitowanego na antenie radiowej Dwójki z Wiednia. Dla Austrii, ale także fanów muzyki na całym świecie Koncert Noworoczny – wykonywany przez Orkiestrę Wiedeńskich Filharmoników – jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Austria przedstawia się jako „ambasador muzyki” niosący światu ważne przesłanie – „ducha nadziei, przyjaźni i pokoju”. 1 stycznia 2019 roku to ważna rocznica, jeśli chodzi o możliwości globalnego uczestnictwa w koncercie noworocznym. Złota Sala Musikverein ma oczywiście ograniczoną liczbę miejsc, a zdobycie biletów na to wydarzenie graniczy z cudem. Ale dokładnie od 60 lat koncerty noworoczne są transmitowane przez telewizję ORF. Dzisiaj koncert noworoczny jest odbierany w prawie stu krajach świata.
Możliwość poprowadzenia Orkiestry Wiedeńskich Filharmoników w dniu 1 stycznia – stała się dla współczesnych dyrygentów wielkim zaszczytem, swoistą artystyczną nobilitacją. W czasie tego koncertu – po raz pierwszy w swojej karierze – zadyryguje nim Niemiec – Christian Thielemann. Długo czekał na to wyróżnienie – jego współpraca z Orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich trwa przecież od 2000 roku. Muzyczna krytyka niemiecka i austriacka z ciekawością oczekuje interpretacyjnego spojrzenia Thielemanna na twórczość rodziny Straussów i innych kompozytorów działających pod koniec XIX wieku w Wiedniu. Będzie to niepowtarzalne doświadczenie – w specjalnie udekorowanej na tę okoliczność kwiatami Złotej Sali Musikverein.
Początek transmisji Koncertu Noworocznego na antenie Programu 2 Polskiego Radia o godz. 11.15. Transmisję wydarzenia z Wiednia poprowadzi Marcin Majchrowski.
Więcej informacji: dwojka.polskieradio.pl oraz teatrwielki.pl.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Powrót Orfeusza - koncert pamięci Andrzeja Markowskiego w setną rocznicę urodzin w NFM /zapowiedź/
29 listopada o 19.00 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na koncert NFM Filharmonii Wrocławskiej pod batutą maestra Jacka Kaspszyka, poświęcony p...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz