![]() |
Jerzy Nowosielski, Bez tytułu, 1999 |
To właśnie „Kobiety na statku” zostały najdroższym obrazem Nowosielskiego, który sprzedano w grudniu ubiegłego roku za kwotę blisko 1 mln złotych. Na najbliższej aukcji w DESA Unicum (07.02) pod młotek pójdą cztery grafiki artysty z lat 90.
Jerzy Nowosielski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Twórczość zmarłego w 2011 roku malarza od kilku lat jest niezwykle pożądana przez kolekcjonerów sztuki. Świadczy o tym fakt, że ceny prac Nowosielskiego na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły blisko czterokrotnie. Przełomowym momentem był 2003 rok, kiedy na aukcje trafiła rekordowa liczba 50 prac autorstwa Nowosielskiego. Kluczowe w karierze artysty było zetknięcie się z ikoną. Fascynacja obrazami miała swój wydźwięk w całej jego twórczości. Z biegiem lat, malowane przez niego kobiety coraz bardziej zaczęły przypominać bizantyjskie postaci z ikonostasów. Najbliższą okazją do zakupu dzieł Nowosielskiego będzie aukcja Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna. Zaprezentowane zostaną prace graficzne, które pokrywają się tematycznie z najpopularniejszymi obrazami Nowosielskiego.
![]() |
Jerzy Nowosielski, Akt 1977 |
Postaci kobiece, przedstawione jednak w zupełnie innej formie, to również znak rozpoznawczy twórczości Jana Lebensteina. Zafascynowany mitologiami, w pracach malarskich jak i graficznych poddawał deformacji zarówno postaci ludzkie jak i zwierzęce. Powstał w ten sposób rodzaj bogatego barokowego bestiarium, z którego artysta czerpał następnie bezpośrednie inspiracje dla swoich późniejszych dzieł. Lebenstein znany jest również z wykonania ilustracji m.in. najbardziej znanej powieści angielskiego pisarza Georga Orwell’a „Folwark Zwierzęcy”. Podczas najbliższej aukcji w DESA Unicum pojawią cztery prace artysty, w tym m.in. ilustracja z bibliofilskiego wydania poezji, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Eugenio Montale.
![]() |
Jan Lebenstein, "Hommage à B. SZ.", 1968 r. |
Na aukcji pojawią się również prace najważniejszych przedstawicieli op-artu – Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego czy Juliana Stańczaka. Zobaczymy również grafiki m.in. Stanisława Fijałkowskiego, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina czy Oskara Dawickiego.
Wszystkie prace oglądać można na wystawie już od 24 stycznia.
![]() |
Wojciech Fangor, Bez tytułu (Szkic do obrazu), 1957 r. |
Aukcja Grafika Artystyczna: Sztuka Współczesna: 7 lutego 2019, godz.19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
Wystawa obiektów: 24-31 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz