Ignacy Czwartos to twórca świadomie nawiązujący do tradycji europejskiego modernizmu, zwłaszcza do duchowych prekursorów sztuki abstrakcyjnej, Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana. Obrazy krakowskiego malarza cechuje oryginalne połączenie figuracji i abstrakcji, a na jego praktykę artystyczną niebagatelny wpływ miała edukacja pod kierunkiem m.in. Jerzego Nowosielskiego.
![]() |
Ignacy Czwartos, Kwiaty dla Wroblewskiego, fot. organizatorów |
Czwartos, definiujący się jako malarz polski (a niekiedy nawet jako „współczesny sarmata”), brawurowo odwołuje się również do malarstwa Andrzeja Wróblewskiego i sztuki barokowej. W obrazach malowanych płasko, zestawionych z wysmakowanych kolorystycznie płaszczyzn, Czwartos sięga zarówno po zasadę mimesis, jak i po grę geometrycznych form.
Jego prace są pełne inwencji, niekonwencjonalne, często zaskakujące i w przewrotny sposób dowcipne. Rozległa wiedza z zakresu historii sztuki pozwala artyście syntetyzować rodzimy krajobraz do formuły nieprzedstawiającej i swobodnie żonglować cytatami z malarstwa dawnego, zwłaszcza barokowego (oficjalne portrety całopostaciowe i wizerunki trumienne).
![]() |
Ignacy Czwartos, Taka robota na wiosce, fot. organizatorów |
Najnowsze obrazy Czwartosa przedstawiające i alegoryzujące Żołnierzy Wyklętych (prezentowane pierwotnie na wystawie "Każdy ma swoich bohaterów" w Otwartej Pracowni w 2018 roku) wynikają z zainteresowań historią najnowszą. Seria, silnie osadzona w kanonach polskiego malarstwa, jest personalną wypowiedzią na kontrowersyjny temat i wprowadza go w krytyczny dyskurs sztuki najnowszej.
![]() |
Ignacy Czwartos, , Wariat i zakonnica, portret małżeński, fot. organizatorów |
Prace artysty, dla którego „polskość” jest sprawą fundamentalną, prezentowane były na wielu przekrojowych wystawach, m.in. "Malarstwo polskie XXI wieku" (Zachęta, Warszawa 2003) czy "Magia kwadratu" (Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2016).
![]() |
Ignacy Czwartos, Autoprtret z abstrakcją |
Ignacy Czwartos – ur. w 1966 roku w Kielcach. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – Zakład Wychowania Plastycznego w Kaliszu. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni Tadeusza Wolańskiego. W 1995 roku współtworzył Stowarzyszenie i Galerię Otwarta Pracownia (od 2006 roku pełni w nich funkcję prezesa). Członek Stowarzyszenia Artystycznego Lea 44. Oprócz malarstwa zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych, m.in. w kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków, w kolekcji Wojciecha Janika, Grzegorza Schmidta i Krzysztofa Tętnowskiego oraz w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie, BWA w Kielcach, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Muzeum Górków w Szamotułach.
Muzeum Współczesne Wrocław
22.02–29.04.2019
kurator: Andrzej Jarosz
wernisaż: 22.02.2019 (piątek), godz. 18.00, parter
Podczas wernisażu zaplanowano koncert Joachima Mencla grającego na lirze korbowej
oprowadzanie kuratorskie z udziałem artysty: 23.02.2019 (sobota), godz. 15.00
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz