wtorek, 12 marca 2019

Serge Bromberg – Ocalone z płomieni | 16. Święto Niemego Kina

Gościem specjalnym 16. Święta Niemego Kina będzie Serge Bromberg, francuski popularyzator kina niemego nazywany „Indianą Jonesem zaginionych filmów”.




Bromberg odnajduje i restauruje filmy, aby przywrócić publiczności to, co pozostawało na marginesie zainteresowań archiwów filmowych. Od 1985 roku, w którym rozpoczął tę przygodę, zdążył swą pasją odnajdywania, ratowania i udostępniania odnalezionych skarbów filmowych wszelkich form i gatunków zarazić kolejne pokolenia widzów. W 1992 roku zaczął podróżować po świecie z autorskimi seansami, znanymi pod nazwą Retour de Flamme (ang. Saved from the Flames, pl. Ocalone z płomieni). W tym roku zawita do warszawskiego kina Iluzjon.

W programie znajdą się najstarsze filmy nieme. Niektóre z nich to zachwycające, malowane ręcznie krótkie filmy, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce na dużym ekranie w nowych odrestaurowanych wersjach. Serge Bromberg da się poznać nie tylko jako znawca kina kurator, konfenansjer i showman, lecz także muzyk – podczas seansów akompaniuje na pianinie.

Chociaż na życzenie Serge’a Bromberga nie zdradzimy pełnego programu aż do dnia pokazu, możemy uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić, że znajdą się w nim najcenniejsze filmy z pierwszych lat XX wieku: „Po balu” (1897), „Le pompier des Folies” produkcji Folies Bergère z Josephine Baker z 1927 roku. Ciekawostką będzie pokaz jedynej znanej reklamy społecznej w komediowej tonacji („Te okropne kapelusze”) zrealizowanej przez Davida Warka Griffitha. Seanse – przeznaczone dla widzów w każdym wieku – mogą stać się niezwykłą podróżą w przeszłość także dla widzów najmłodszych.

Serge Bromberg
Serge Bromberg za swoją pracę został uhonorowany nagrodą im. Jeana Mitry'ego, a w 2002 roku odznaczony Krzyżem Rycerskim francuskiego orderu Arts et Lettres. Sporządził katalog praw do ponad 150 filmów fabularnych i zbiór znanych na całym świecie antyków filmowych. Bromberg przez 14 lat był także dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (od 1999 roku), a polskiej publiczności może być znany jako autor (wraz z Ruxandrą Medreą) filmu dokumentalnego „Inferno – niedokończone piekło” (2009), za który twórcy otrzymali nagrodę Cezara.

Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A oraz w siedzibie FINA na ulicy Wałbrzyskiej 3/5.

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Rzeczpospolita, KINO, Ekrany, Stare kino, Co Jest Grane 24, filmweb, portalkryminalny.pl, Warsaw Insider

Partnerzy: San Francisco Silent Film Festival, Eye Film Museum, Lobster Films, Národní Filmový Archiv, Instytut Francuski w Polsce, Czeskie Centrum, British Council, Szkoła Filmowa w Łodzi, Prawie Kino – Niezależne Zrzeszenie Studentów

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty