Bromberg odnajduje i restauruje filmy, aby przywrócić publiczności to, co pozostawało na marginesie zainteresowań archiwów filmowych. Od 1985 roku, w którym rozpoczął tę przygodę, zdążył swą pasją odnajdywania, ratowania i udostępniania odnalezionych skarbów filmowych wszelkich form i gatunków zarazić kolejne pokolenia widzów. W 1992 roku zaczął podróżować po świecie z autorskimi seansami, znanymi pod nazwą Retour de Flamme (ang. Saved from the Flames, pl. Ocalone z płomieni). W tym roku zawita do warszawskiego kina Iluzjon.
W programie znajdą się najstarsze filmy nieme. Niektóre z nich to zachwycające, malowane ręcznie krótkie filmy, które nigdy wcześniej nie były pokazywane w Polsce na dużym ekranie w nowych odrestaurowanych wersjach. Serge Bromberg da się poznać nie tylko jako znawca kina kurator, konfenansjer i showman, lecz także muzyk – podczas seansów akompaniuje na pianinie.
Chociaż na życzenie Serge’a Bromberga nie zdradzimy pełnego programu aż do dnia pokazu, możemy uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić, że znajdą się w nim najcenniejsze filmy z pierwszych lat XX wieku: „Po balu” (1897), „Le pompier des Folies” produkcji Folies Bergère z Josephine Baker z 1927 roku. Ciekawostką będzie pokaz jedynej znanej reklamy społecznej w komediowej tonacji („Te okropne kapelusze”) zrealizowanej przez Davida Warka Griffitha. Seanse – przeznaczone dla widzów w każdym wieku – mogą stać się niezwykłą podróżą w przeszłość także dla widzów najmłodszych.
Serge Bromberg |
Święto Niemego Kina, flagowe wydarzenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego odbędzie się w dniach 4 – 7 kwietnia w kinie Iluzjon przy ulicy Narbutta 50A oraz w siedzibie FINA na ulicy Wałbrzyskiej 3/5.
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, TVP Kultura, Rzeczpospolita, KINO, Ekrany, Stare kino, Co Jest Grane 24, filmweb, portalkryminalny.pl, Warsaw Insider
Partnerzy: San Francisco Silent Film Festival, Eye Film Museum, Lobster Films, Národní Filmový Archiv, Instytut Francuski w Polsce, Czeskie Centrum, British Council, Szkoła Filmowa w Łodzi, Prawie Kino – Niezależne Zrzeszenie Studentów
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz