poniedziałek, 18 marca 2019

Ujawniamy program VI Festiwalu Literatury Przeczytani!

W dniach 25–30 marca 2019  odbędzie się w Bydgoszczy Festiwal Literatury PRZECZYTANI.  Pomysłodawcami i twórcami programu uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, skupieni w Stowarzyszeniu Intelektualistów Niepokornych "Trickster". Przeczytani są częścią "Wiosny Festiwali".  




Joanna Bator, Adam Lipszyc, Mikołaj Grynberg to tylko niektórzy z gości "Przeczytanych", którzy rozpoczną się 25 marca. To jedyny w kraju festiwal literacki w całości programowany i prowadzony przez licealistów. Hasłem tej edycji jest słowo "Wokół". Podczas festiwalu odbędzie się premiera książki o Aleksandrze Wacie napisanej przez młodzież. "Przeczytani" są częścią "Wiosny Festiwali" w Bydgoszczy.

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wspiera "Przeczytanych" od samego początku, dając młodym ludziom pomoc organizacyjną i opiekę merytoryczną. Dlatego włączyliśmy festiwal do naszej nowej marki kulturalnej "Wiosna Festiwali".

Jednakże to młodzież z VI LO w Bydgoszczy tworzy program, zaprasza gości i prowadzi spotkania autorskie. W tym roku hasło wiodące - "Wokół", zgromadzi "wokół" literatury kolejne wielkie nazwiska.


Bator wokół ciemności

Joanna Bator, fot. Wikipedia

Spotkanie z Joanną Bator nosiło będzie tytuł "Wokół ciemności w głowach". Bator jest jedną z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. Jest laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieść "Ciemno, prawie noc" i Nagrody Literackiej im. Hermanna Hessego.

Jest nie tylko pisarką, ale też publicystką, podróżniczką, eseistką, specjalistką od antropologii kultury i gender studies oraz nauczycielką akademicką.

Warto dodać, że na podstawie powieści "Ciemno, prawie noc" Borys Lankosz nakręcił film, pod tym samym tytułem, który będzie miał premierę 22 marca.


Lipszyc i "Wat przeczytany"


Adam Lipszyc, fot. Ingeborga Janikowska

Tematyka spotkania z Adamem Lipszycem podczas "Przeczytanych" obracać się będzie "wokół" poezji Aleksandra Wata, wybitnego polskiego pisarza i poety oraz współtwórcy futuryzmu w Polsce.

Warto dodać, że Adam Lipszyc jest laureatem nagród Allianz Kulturstiftung, "Literatury na Świecie" oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Nie będzie to jednak jedyny punkt programu związany z Watem. Podczas festiwalu odbędzie się bowiem premiera książki "Wat przeczytany". To unikatowe wydawnictwo, w całości napisane przez bydgoskich licealistów związanych z "Przeczytanymi" oraz Uniwersytetem Muri im. F. Kafki. Książka powstała pod artystyczną i merytoryczną opieką Adama Lipszyca.


Grynberg i rejwach


Mikołaj Grynberg, fot. Wikipedia

"Wokół rejwachu w żydowskich losach" - taki tytuł nosi spotkanie z Mikołajem Grynbergiem. 

Ten artysta fotografik, pisarz i reporter, jest też autorem wstrząsającego, inspirowanego historią rodzinną cyklu "Auschwitz – co ja tu robię?" (2009–2010). Multimedialny cykl obejmujący wystawę, album oraz stronę internetową, odbił się szerokim echem w Polsce i zagranicą.


Bieńczyk wokół Camusa

Marek Bieńczyk, fot. Wikipedia

Marek Bieńczyk powraca na "Przeczytanych" kolejny raz. Jest znawcą literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej, laureatem Nagrody Literackiej Nike oraz nagrody Graficzna Książka Roku 2013 (polska sekcja IBBY).

Wraz z Anną Wasilewską i Ryszardem Koziołkiem, Bieńczyk swoje spotkanie autorskie oplecie "wokół" nowych przekładów Alberta Camusa. 

Festiwal Literatury PRZECZYTANI odbędzie się w dniach 25–30 marca 2019 w Bydgoszczy. Pomysłodawcami i twórcami programu uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, skupieni w Stowarzyszeniu Intelektualistów Niepokornych "Trickster".

Opiekunem merytorycznym festiwalu jest dr Michał Tabaczyński, kurator Pracowni Literatury w Miejskim Centrum Kultury, które jest też producentem festiwalu. Dyrektorem MCK jest Marzena Matowska.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty