Długo oczekiwane premiery polskich filmów, liczne debaty i spotkania m.in. z Letizią Battaglią i Roberto Timperim. Bądźcie z nami w pierwszy weekend 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.
W sobotę dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo! Po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”) porozmawiamy o tanim podróżowaniu. A punktem wyjścia do dyskusji o przyczynach radykalizacji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther. W programie także m.in. społecznościowe śniadanie i spotkanie z wybitną fotografką Letizią Battaglią! Po pokazie filmu Tych wydarzeń pierwszego weekendu festiwalu nie możesz przegapić!
SOBOTA, 11 MAJA
Sobota upłynie pod znakiem traktorów z legendarnej Fabryki Ursus
(11.05 prezentacja traktorów przed Kinoteką od godz. 12:00, uroczysta premiera filmu - Kinoteka 7, godz. 19:00, koncert - Kulturalna, godz. 22:00)
Dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo. Prezentacja wyprodukowanych w Fabryce Ursus maszyn rozpocznie się o 12:00 przed Kinoteką. Traktory zostały udostępnione z kolekcji Jacka Grzywacza (Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice).
Na godz. 19:00 zaplanowana jest uroczysta premiera filmu „Symfonia Fabryki Ursus”. Po projekcji warszawska publiczność będzie miała możliwość rozmowy z bohaterami filmu – pracownikami fabryki Ursus. Film Jaśminy Wójcik był doceniony niedawno Nagrodą dla Najlepszego Filmu Średniometrażowego na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto.
Po premierze o 22.00 w festiwalowym klubie Kulturalna odbędzie się koncert Dominika Strycharskiego, odpowiedzialnego z muzykę w filmie „Symfonia Fabryki Ursus” i Barbary Drążkowskiej. Podczas występu na scenie pojawi się również reżyserka. Osią jej występu będzie autorski tekst poświęcony Fabryce Ursus i spotkania z pracownikami legendarnego zakładu. Trio spróbuje oddać słuchaczom klimat Ursusa - z jednej strony mechaniczny, a z drugiej niewątpliwie międzyludzki.
Pokaz filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” i debata (11.05 Luna, sala A godz. 15.30)
W sobotę goście porozmawiają też o (tanim) byciu w drodze. Wicenaczelny „National Geograhic Traveler” Michał Cessanis oraz Martyna Wasilewska odpowiedzialna za strategię wizerunkową pisma spotkają się po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”), którego reżyserzy Patrick Allgaier i Gwendolin Weisser sześć lat temu spakowali plecaki i wyruszyli w podróż dookoła świata. Cessanis i Wasilewska będą rozmawiać o tym, czy da się jeszcze tanio podróżować i jak to robić, zdradzą też kilka swoich patentów.
Pokaz filmów z bloku „Pomagam” i spotkanie z edukatorem (11.05, Iluzjon Mała Czarna, godz. 11.00)
Dla młodszych widzów w sobotę zaplanowana zostały pokazy dwóch filmów z bloku „Pomagam”: „Cześć, Salaam” („Hello Salaam”), reż. Kim Brand i „Bachir w krainie czarów” („Bachir in Wonderland”), reż. Els Duran i Evelien Vehof. Poznamy dzięki nim Bachira, która mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni i marzy o morskiej kąpieli, oraz dwóch chłopców, którzy na tydzień przenoszą się do obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Edukator Robert Pruszczyński postawi najmłodszym widzom proste, ale całkiem poważne pytania: Jak się zachować spotykając dzieci migrantów? Czy można im jakoś pomóc?
Wspólne śniadanie, pokaz filmu „Utopia na nowo” i dyskusja (11.05 BarStudio, godz. 11.30 i Kinoteka 2, godz. 13.00)
Tworzenie wspólnot jako krok do zrównoważonego rozwoju to jedna z idei kooperatyw spożywczych; inicjatyw, których członkowie łączą się w społeczności, by skrócić łańcuch produkcji i konsumpcji, jednocześnie zaopatrując się w podstawowe produkty spożywcze. Po wspólnym śniadaniu o 11.00 w BarStudio i pokazie filmu w Kinotece o 13.00 „Utopia na nowo” („Utopia Revisited”), reż. Kurt Langbein praktycy i znawcy tematu, w tym przedstawiciele warszawskiej Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”, będą rozmawiać o tym, jak założyć własną kooperatywę, by docelowo odzyskać kontrolę nad jakością żywności oraz sposobem i wpływem jej produkcji na środowisko naturalne i ludzi.
Pokaz filmu „Pułapki radykalizmu” i debata (11.05 Kinoteka 1, godz. 16.00)
Dlaczego się radykalizujemy? Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther, którego jednym z bohaterów jest Manuel Bauer, szef niemieckiej neonazistowskiej bojówki. Reżyserka filmu, podobnie jak jej bohater, postanowiła opowiedzieć historię byłych działaczy podobnych ugrupowań, ponieważ jako nastolatka też należała do jednego z nich.
Pokaz filmu „Ustrzelić mafię” i spotkanie z Letizią Battaglią i Roberto Timperim (11.05 Iluzjon Stolica, godz. 19.00)
Jedną z ważnych gościń tegorocznej edycji festiwalu jest wybitna włoska fotografka Letizia Battaglia, bohaterka filmu „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”), reż. Kim Longinotto, której czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii. Gościem sobotniego spotkania w kinie Iluzjon będzie także fotograf Roberto Timperi.
NIEDZIELA, 12 MAJA
Uroczysta premiera filmu „Marek Edelman …i była miłość w getcie” (12.05, Muzeum POLIN, godz. 19.30)
Trzeciego dnia w nowej festiwalowej lokalizacji - Muzeum POLIN – odbędzie się uroczysta premiera filmu „Marek Edelman …i była miłość w getcie” („Marek Edelman ...and There Was Love in the Ghetto”) Jolanty Dylewskiej. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.
Pokaz filmu „Proces Ratko Mladicia” i dyskusja (12.02, Muzeum POLIN, godz. 16:00)
Po latach ukrywania się, Ratko Mladić, dowódca sił zbrojnych bośniackich Serbów, w końcu stanął przed Trybunałem w Hadze w 2012 roku. W trakcie trwającego 530 dni procesu, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Mladicia odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy. Film opowiada historie ofiar i świadków, ale pokazuje też perspektywę zwolenników skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności Mladicia. Skłania również do zadania pytań o działanie samego Trybunału, oskarżanego o stronniczość przez wszystkie strony konfliktu na Bałkanach. Czy ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne?
W dyskusji wezmą udział goście 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: reżyserzy filmu Henry Singer i Rob Miller oraz Alan Tieger, bohater filmu „Proces Ratko Mladicia” (“The Trial of Ratko Mladić”). Alan Tieger był prokuratorem federalnym w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w latach 1987-1994. W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratko Mladicia. Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin dyrektorka Amnesty International Polska.
Pokaz filmu „To zmienia wszystko” i debata: Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni? (12.05, Kinoteka 1, godz. 15:00)
Niedziela będzie też dniem dużej debaty wokół kina kobiet. Po pokazie „To zmienia wszystko” („This Changes Everything”) Toma Donahue, filmu w którym Meryl Streep, Sandra Oh, Jessica Chastain, Shonda Rhimes, Reese Witherspoon, Taraji P.Henson i Geena Davis wspólnie wzywają do działania na rzecz równouprawnienia kobiet w przemyśle filmowym i telewizyjnym, opowiadając jak same doświadczyły dyskryminacji w Hollywood, o tym, czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni, rozmawiać będą m.in. była kanadyjska reżyserka i współzałożycielka firmy producenckiej Mercury Films Jennifer Baichwal, historyczka kina i krytyczka filmowa dr hab. Monika Talarczyk-Gubała i reżyserka Anna Zamecka. Filmowczynie, pod przewodnictwem byłej dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Izabeli Kiszki-Hoflik, wspólnie spróbują określić m.in. jaka jest sytuacja kobiet w branży, jak przedstawiane są kobiety na ekranach oraz czy kino kobiet różni się od kina mężczyzn.
Projekcja filmu „Zniknięcie mojej matki” i spotkanie (12.02, Iluzjon sala Stolica, godz. 18:00)
Benadetta Barzini, bohaterka filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Disappearance Of My Mother”), reż. Beniamino Barrese, legendarna włoska modelka, okrzyknięta w 1966 roku przez „Harper’s Bazaar” jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet świata, która postanowiła opuścić świat mody, by promować feminizm i radykalną lewicę, jest powodem spotkania światowej sławy modelki Małgorzaty Beli, dziennikarki Anny Tatarskiej oraz artystki wizualnej Weroniki Ławniczak. Ekspertki wspólnie, wraz z dziennikarzem Piotrem Zacharą, przyjrzą się biografii Benadetty Barzini . Spróbują też określić źródła jej buntu i określić, o czym naprawdę nie mówią nam modelki.
Pokaz filmu dla najmłodszych „Dzieci wszechświata” (12.05 Iluzjon, sala Stolica, godz. 11.00)
Świetną okazją, by dzieci mogły zaprzyjaźnić się z nauką, będzie niedzielna projekcja w ramach cyklu OKI DOKI. Najmłodsi zobaczą film Camille Budin „Dzieci wszechświata” („Children of the Universe”) o projekcie w jednej ze szwajcarskich szkół, w ramach którego uczniowie pod przewodnictwem astrofizyczki Stéphanie Juneau rozpoczęli swoją przygodę z astronomią. W poznawanie wszechświata i zgłębianie tajemnic kosmosu weźmie młodych widzów Justyna Średzińska, badaczka w dziedzinie astrofizyki, która pasję do nocnych obserwacji nieba łączy z malarstwem i fotografią ekstremalnych zjawisk przyrody, np. piorunów.
Pokaz filmu „W zwierciadle Mai Deren”, filmów samej Mai Deren i prelekcja prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz [12.05, Iluzjon sala Stolica, godz. 13:00]
Kolejną z bohaterek niedzieli będzie Maya Deren – teoretyczka kina, badaczka wudu i aktywistka feministyczna, określana założycielką amerykańskiego kina awangardowego. Po seansach dwóch jej filmów „Sieci popołudnia” i „Rytuału w przetworzonym czasie”, a także dokumentu o artystce „W zwierciadle Mai Deren” w reżyserii Martiny Kudláček prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz wprowadzi w twórczość tej legendarnej artystki, jednocześnie zapowiadając roczny cykl wykładów i projekcji w ramach Akademii filmu awangardowego organizowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Ćwiczenia w rozciąganiu czasu (12.05 Kinoteka 2, godz. 14.00)
O czasie i dlaczego wiecznie mamy go za mało po filmie „Złodzieje czasu” („Time Thieves”), reż. Cosima Dannoritzer porozmawiają z kolei edukatorki i coacherki Paulina Czapska oraz Anna Szapert. Wychodząc od obrazu o zmianie koncepcji czasu jako jednej z konsekwencji neoliberalnej globalizacji, ekspertki z uczestnikami „warsztatów z czasem” spróbują nauczyć się lepiej żyć: rozpoznawać nawyki związane z korzystaniem i z planowaniem czasu, decydować o spędzaniu wolnych chwil w dobrym towarzystwie oraz równoważyć perspektywy czasowe.
16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025
29.listopada.2024 o godz. 17.30 w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz