środa, 8 maja 2019

Polskie i zagraniczne gwiazdy kina dokumentalnego na 16. Millennium Docs Against Gravity

W tym roku na festiwalu będzie obecna wyjątkowo silna reprezentacja polskich twórców. Do Polski przyjadą także m.in. Letizia Battaglia, Alan Tieger, Bastian Obermayer, André Singer, Benedetta Barzini i Doris Wagner.



We wtorek 7 maja w warszawskiej Kinotece odbyła się konferencja prasowa ujawniająca najświeższe informacje nt. 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. To największe święto filmu dokumentalnego w Polsce startuje już 10 maja. Zostanie zaprezentowanych 160 filmów na 1000 pokazach w sześciu miastach Polski: Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 80 twórców, którzy spotkają się z publicznością. Dzięki 30-letniemu już mecenatowi Banku Millennium i współpracy z festiwalem, publiczność festiwalu będzie mogła być poszerzona dzięki temu, że w tym roku wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

fot. materiały organizatorów

Siła polskiego kina dokumentalnego


 „Symfonia Fabryki Ursus”Jaśminy Wójcik upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Parę dni temu film zdobył Nagrodę dla Najlepszego Filmu Średniometrażowego na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto. Premiera już 11 maja w warszawskiej Kinotece, na której pojawią się twórcy i bohaterowie tego nagradzanego filmu. Pierwszy element wydarzenia to prezentacja na Placu Defilad traktorów wyprodukowanych w słynnym zakładzie produkcyjnym. Będzie można je podziwiać i porozmawiać z reżyserką od godz. 12.

Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, który otrzymał Nagrodę za Najlepszy Montaż na niedawno zakończonym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Dokker w Moskwie. Postaciom przyglądamy się z bliska – kamera towarzyszy im w przestrzeni przypominającej gabinet psychoterapeuty.

Wśród polskich tytułów festiwalu najnowszy film Borysa Lankosza („Rewers”) „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”, w którym reżyser przygląda się relacji być może najsłynniejszej pary polskich artystów. Występują Agata Buzek, Łukasz Simlat i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, którzy po pokazach spotkają się z publicznością.

Widzowie będą mieli także okazję porozmawiać z Pawłem Ziemilskim, reżyserem filmu „In Touch” o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której ponad połowa mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

fot. materiały organizatorów
Relacje rodzinne są także tematem „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej. To film o10-letniej Ukraince Julii, która trenuje łyżwiarstwo figurowe. Po wybuchu Euromajdanu jej rodzina wyemigrowała do Polski. Julia ma coraz mniej czasu, aby odnieść sukces i spełnić oczekiwania swoich bliskich, a zwłaszcza swojej matki.

Z publicznością festiwalu spotka się także Dariusz Załuski, reżyser i himalaista, który w „Ostatniej górze”przybliża historię zimowej wyprawy na K2, przerwanej z powodu akcji ratowniczej Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, którzy ruszyli na ratunek Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi na niedalekim szczycie Nanga Parbat.

Tomasz Knittel w filmie „Złota” opowiada historię kamienicy na Złotej przyklejonej do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca we współczesnym świecie i bolesne studium związku w kryzysie. Z kolei Eric Bednarski w „Warszawie: mieście podzielonym” proponuje filmową podróż po czasach tragicznego i przymusowego podziału Warszawy – niegdyś wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta.

Gościnią festiwalu będzie także Jolanta Dylewska, reżyserka filmu „Marek Edelman ...i była miłość w getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Uroczysta premiera filmu odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.


Goście z całego świata


Na zaproszenie festiwalu licznie odpowiedzieli także zagraniczni goście m.in. Letizia Battaglia i Roberto Timperi – bohaterowie filmu „Ustrzelić mafię” Kim Longinotto. Letizia Battaglia jest jedną z najwybitniejszych włoskich fotografek, która zasłynęła czarno-białymi zdjęciami dokumentującymi przemoc sycylijskiej mafii w latach 70. i 80. Już od czwartku 9 maja w Kinie Iluzjon będzie można oglądać wystawę prac Letizii Battaglii i Roberto Timperiego „Mafia. Cierpienie. Miłość”.

Wykład mistrzowski wygłosi Roberto Minervini, jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów obrazujących wielokulturową rzeczywistość Stanów Zjednoczonych, nieustannie balansując na granicy fikcji i filmu dokumentalnego. Festiwal odwiedzi również Alan Tieger, bohater filmu „Proces Ratko Mladicia” („The Trial of Ratko Mladić”) i prokurator w procesie „rzeźnika z Bałkanów” - Ratko Mladicia. Gościem festiwalu będzie także Bastian Obermayer, bohater „Kwitów z Panamy”(„Panama Papers”), zdobywca Pulitzera za pracę nad ujawnieniem afery, której przedmiotem był wyciek danych z kancelarii podatkowej działającej w Panamie.

Z publicznością spotka się także André Singer, współreżyser i producent filmu „Herzog/Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”), który wyprodukował także 13 innych filmów Wenera Herzoga. „Herzog/Gorbaczow” to przenikliwy portret radzieckiego przywódcy, widzianego oczami zafascynowanego nim Herzoga.




Benedetta Barzini to jedna z pierwszych włoskich topmodelek, bohaterka filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Dispappearance of My Mother”), która u szczytu sławy przerwała karierę. Na zaproszenie festiwalu odpowiedziała także Doris Wagner, bohaterka filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” („#Female Pleasure”) i eks-zakonnica, która doświadczyła molestowania seksualnego. Od tego czasu walczy z podwójnymi standardami i przestępstwami na tle seksualnym w Kościele.

Z widzami spotkają się również związani od lat z festiwalem mistrzowie filmu dokumentalnego: Witalij Manski, Mads Brügger i Siergiej Łoźnica. Ich najnowsze filmy prezentowane w programie festiwalu potwierdzają wysoką formę tych twórców.



Filmy z audio deskrypcją i napisami dla niesłyszących


Kolejnym ważnym elementem tegorocznej odsłony Millennium Docs Against Gravity jest dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Dzięki wsparciu Banku Millennium wybrane filmy będą dostępne z audiodeskrypcją i wersją lektorską udostępnianymi w aplikacji AudioMovie. – W Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z niepełnosprawnością wzroku oraz 800 tysięcy osób z niepełnosprawnością słuchu. Dzięki audiodeskrypcji, wersji lektorskiej i napisom dla niesłyszących przynajmniej części z nich umożliwimy pełne uczestnictwo w festiwalu – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Millennium. Z audiodeskrypcją i specjalnymi napisami pokazane zostaną: „My Generation” Davida Batty’ego, „Mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”) Isy Willinger, „Stroiciel Himalajów” („Piano to Zanskar”) Michała Sulimy oraz „Pogawędki o drzewach to zbrodnia” („Talking About Trees”) Suhaiba Gasmelbariego. – Wierzymy, że widzowie z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu mają prawo do obcowania ze sztuką w sposób pozbawiony barier. Jest to rozwiązanie, które sprzyja integracji, ponieważ zarówno widzowie bez niepełnosprawności jak i Ci, którzy nie widzą lub nie słyszą mogą podczas tego samego seansu wspólnie przeżywać filmowe emocje. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu od 2006 roku. Trzy lata temu objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących będą wyświetlane w dniach 10-19 maja w warszawskiej Kinotece i wrocławskim DCF. Osoby z niepełnosprawnością wzroku i ich asystenci oraz osoby z niepełnosprawnością słuchu będę mogły kupić bilety w cenie 12 zł. Na projekcje obowiązują zapisy: kinoteka@audiomovie.pl dla projekcji w Warszawie oraz dcf@audiomovie.pl dla projekcji we Wrocławiu.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty