Katarzyna Józefowicz, miasto, papier , 1989, fot. Magda Małyjasiak |
Nazwa pokazu dobrze oddaje jego charakter – w zaprezentowanych na wystawie pracach Józefowicz posługuje się bowiem słowem, zarówno tym pisanym odręcznie, jak i tym, które wkracza w domową przestrzeń w formie gazetowych komunikatów. Tytuł prezentacji stanowi również adekwatne określenie na całość twórczości gdańskiej artystki – twórczości, która rozgrywa się po cichu, prywatnie, właśnie między słowami.
Katarzyna Józefowicz, obrus, papier gazetowy, 2012, fot. Sylwia Jakubowska |
Dlatego też cisza wydaje się najwłaściwszym słowem opisującym twórczość gdańskiej artystki. Obecna w twórczości Józefowicz powtarzalność, banalność elementów każe nam doświadczać jej dzieł z jednej strony, jako coś znajomego i oswojonego, z drugiej natomiast – jako coś niepokojącego. To balansowanie na granicy spokoju i niepokoju jest czymś, co silnie wybrzmiewa w procesie odbioru polskiej rzeźbiarki.
Katarzyna Józefowicz, dywan czarno-biały, wycinki z gazet i magazynów , tektura , wymiary zmienne ok. 12 m2), 1997- 2000, fot. Katarzyna Józefowicz |
Józefowicz sama siebie nazywa niewolnikiem budowania. Kiedy przyjrzymy się jej złożonym, wieloelementowym konstrukcjom wykonanych z niewielkich, pociętych kawałków gazet i papieru, określenie to wydaje się niezwykle adekwatne. W swoich instalacjach artystka wykorzystuje papier – materiał bardzo kruchy i nietrwały, podatny na uszkodzenia i nieubłagalny upływ czasu. Ponieważ proces przygotowania utkanych z pojedynczych słów pajęczyn, obrusów i dywanów jest żmudny i czasochłonny, z jednej strony przywodzi on na myśl typowo kobiece zajęcia, z drugiej natomiast – tworzenie mandali. Za pośrednictwem swoich prac, Józefowicz pyta o rzeczy uniwersalne: o emocje, przemijanie, relacje z otaczającą nas przestrzenią.
Katarzyna Józefowicz, między słowami, papier, 2018, fot. Leszek Żurek |
Wystawa we wrocławskiej Galerii Miejskiej jest czwartą – zaraz po pokazie zrealizowanym w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku, BWA w Tarnowie oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – wystawą z cyklu „między słowami”. Jej centralnym punktem jest instalacja o tym samym tytule. Powstała ona z zaśmiecających naszą codzienność hałasu słów, których źródłem są slogany reklamowe, fragmenty zasłyszanych rozmów oraz przeczytanych książek.
Katarzyna Józefowicz, miłość - papier, nici, wymiary zmienne, 2011, fot. Katarzyny Józefowicz |
Kuratorką ekspozycji jest Agnieszka Kulazińska.
Oficjalne otwarcie ekspozycji odbędzie się 25 lipca (czwartek) o godzinie 18:00. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz