środa, 10 lipca 2019

Mocny głos dzieci na Wielkim Finale Brave Kids

Ponad 100 młodych artystów z 16 krajów całego świata zawładnęło sceną Teatru Polskiego we Wrocławiu. Akrobacje, tradycyjne tańce i ludowe pieśni – to pokazali nam uczestnicy Brave Kids na zakończenie swojej wizyty. – To było unikatowe doznanie, miałam gęsią skórkę – tak o Wielkim Finale Brave Kids mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu.

Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral  

Jedna scena, ponad setka artystów z całego świata i niezwykły, energetyczny Finał. Tak w wielkim stylu uczestnicy 10. edycji Brave Kids pożegnali się z widzami. Spektakl był połączeniem kultur i sztuki tworzonej przez dzieci z całego świata. Zobaczyliśmy ludowe tańce, niezwykłe akrobacje, tradycyjne śpiewy i recytowane wiersze.
– Niesamowita energia uczestników pokazała, że te dzieci naprawdę są w stanie zmienić świat. Pokaz Wielkiego Finału Brave Kids udowodnił, że głos młodego pokolenia naprawdę jest ważny – podkreśla Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids.


Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral 
W tym roku na jubileuszową, dziesiątą edycję projektu, przyjechało ponad 100 uczestników z kilkunastu krajów. Byli to m.in.: tancerze z Indii oraz Peru, aktorzy z Iranu, Nikaragui, Salwadoru czy Hong Kongu, grupy muzyczne z Korei Południowej, Kenii, Kolumbii oraz Syrii, akrobaci z Palestyny, hiphopowcy z Ugandy czy performerzy z Polski. Młodzi artyści przez kilkanaście dni mieszkali we Wrocławiu, Rzeszowie, Wałbrzychu, Radziejowicach i Lesznie. Tam gościli u polskich rodzin i tam też przygotowywali wspólne spektakle.


Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral 

– Tegoroczne grupy były naprawdę niesamowite, a każdy ich występ przemyślany i doskonale wykonany. Pomimo, że niektórzy uczestnicy mają dopiero 8 lat, to na scenie byli prawdziwymi profesjonalistami – zauważa Iwona Frydryszak, producent wykonawczy Brave Kids. Za finałowy spektakl odpowiadała międzynarodowa grupa instruktorów artystycznych: Mary Sadowska, Mateusz Godlewski, Creo Kellab, Gabriel Almagro, Arash Fattahi, Justyna Król, Kinga Maciejewska, Ashu Satvika Goyal, Jolanta Sikorska.

Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral 

Tegoroczna edycja, poza okrągłym jubileuszem, okazała się wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Na jej zakończenie uczestnicy przygotowali nie jeden, a dwa finały. 7 lipca na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprezentowali się uczestnicy Brave Kids Reunion, czyli ci artyści, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach projektu, a w tym roku wraz z Jackiem Timingeriu przygotowywali finałowy występ.

- Spektakl finałowy jest punktem kulminacyjnym projektu, który porusza bardzo wiele aspektów takich jak edukacja, poszerzanie kompetencji społecznych i kulturowych, dowartościowanie. To wszystko jest jakoś obecne w przedstawieniu, które staje się wyrazem doświadczenia wspólnej pracy a także przyjaźni młodych ludzi z wielu stron świata – mówi reżyser.


Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral 
Tegoroczny Brave Kids chociaż już miał swój Wielki Finał, to jednak na dobre się nie zakończył. W tym roku po raz pierwszy w historii projektu uczestnicy zagoszczą w Gdańsku. 13 lipca na Pomorze przyjadą cztery grupy: hinduskie tancerki z Mumbaju, irańska grupa Tahmineh z miasta Qazvin, ośmioosobowa grupa aktorów z Salwadoru oraz zespół tańca ludowego Seltinis z Litwy. Brave Kids spotkają się ponownie także w tym roku w Rumunii, Estonii, Gruzji i Indiach.


Wielki Spektakl Finalowy Brave Kids 2019, fot. Mateusz Bral 
Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

informacja prasowa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG – kto odwiedzi nas we Wrocławiu?

Wrocławska edycja 21. Millennium Docs Against Gravity to nie tylko seanse filmowe, ale też spotkania z osobami tworzącymi kino dokumentalne....

Popularne posty