sobota, 14 września 2019

3. American Film Festival - znamy program!

W ramach 3. American Film Festival w dniach 13 – 18 listopada 2012 r. obejrzymy 53 filmy, w tym 36 będzie miało polskie premiery. Na otwarcie - „Kochankowie z Księżyca” Wesa Andresona, bohatera tegorocznej retrospektywy. Ponadto m.in. „Mistrz” Paula Thomasa Andersona (Srebrny Lew w Wenecji), panorama kina amerykańskiego z ostatniego roku, dokumenty pokazujące różne oblicza Ameryki, filmy eksperymentalne, retrospektywy: Jerry Schatzberga i Nicholasa Raya, a także wydarzenie specjalne: „Wielka powódź” z muzyką na żywo.


Konferencja 3. AFF, od lewej: Prezydent Rafał Dutkiewicz, Urszula Śniegocka, Roman Gutek
fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Na konferencji w dniu 23 października z programem trzeciej edycji American Film Festival zapoznał dziennikarzy dyrektor Stowarzyszenia Nowe Horyzonty – Roman Gutek oraz dyrektorka artystyczna AFF – Urszula Śniegocka.
W ramach stałych bloków programowych zostaną zaprezentowane filmy uznane i eksperymentalne.


Highlights - pokazy najnowszych głośnych tytułów 

Na początek zobaczymy błyskotliwą komedię romantyczną Wesa Andersona: „Kochankowie z Księżyca” - o ucieczce dwojga zakochanych dzieciaków i ich poszukiwaniach. Wystąpią w niej m.in. Edward Norton, Bruce Willis i BillMurray. Film otwierał tegoroczny festiwal w Cannes. Zobaczymy także nagrodzonego Srebrnym Lwem „Mistrza” Paula Thomasa Andersona, film luźno inspirowany życiem L. Rona Hubbarda, twórcy scjentologii, który opowiada o powstawaniu nowej religii.

Swoją polską premierę mieć będzie również film zrealizowany na podstawie scenariusza Nicka Cave`a – „Gangster Johna Hillcoata”, będący epicką opowieścią z czasów prohibicji. W rolach głównych zobaczymy wspaniałych aktorów: Shia LaBoeuf, Tom Hardy, Gary Oldman i Mia Wasikowska. 


Spectrum – najnowsze filmy, nowi twórcy, nowe zjawiska 

Ta sekcja ma charakter konkursowy. Zostanie zaprezentowanych 16 filmów, m.in. kameralna komedia romantyczna „Na własne ryzyko” Colina Trevorrowa. Ponadto „Grubas rządzi” Matthew Lilarda, komedię „Interesy i ekscesy” Charlesa Matthau, z Christianem Slaterem i Crispinem Gloverem, „Zabójczy upał” – film kryminalny w reż. Amy Seimetz, „Tam, gdzie rosną grzyby” Jasona Cortlunda i Julii Harpelin – dramat dla miłośników slaw foot, którego akcja rozgrywa się w środowisku nowojorskich restauratorów i zawodowych zbieraczy grzybów.

 American Docs – dokumenty sezonu przedstawiające różne oblicza Ameryki 

Również i ta sekcja ma charakter konkursu. Zobaczymy m.in. „Jak przetrwać epidemię” – film Davida France`a o walce z AIDS w latach 80. Ponadto „Ja@wZoo” – portret popularnego videobloggera i jego wirtualnej kariery, dokument muzyczny „Podróże Neila Younga Jonathana Demme`a, „Bayou Blue” Alix Lambert i Davida McMahona – opowiadający o brutalnych morderstwach w zniszczonych przez huragan najuboższych częściach Luizjany.

On the Edge – filmy eksperymentalne 

Zaprezentowany zostanie m.in. film „Postrzeganie obiektów ruchomych” Westona Currie – zestaw tajemniczych wizji połączony z muzyką Liz Harris (aka Grouper), pokazywany również na tegorocznym festiwalu Sundance.

Retrospektywy i przeglądy 

Jednym z gości festiwalu i bohaterów retrospektyw będzie wybitny amerykański reżyser – Jerry Schatzberg, twórca m.in. „Narkomanów” i „Stracha na wróble” z Alem Pacino i Gene Hackmanem. Na AFF zobaczymy także mniej znane jego filmy: „Zagadkę jej klęski” z Feye Dunaway oraz „Cwaniaka” z Christopherem Reevem.
Bohaterem retrospektywy będzie również Wes Anderson – twórca „Genialnego klanu”, „Rushmore” i „Pociągu do Darjeeling” – ekscentryczny, o szczególnym poczuciu humoru.
Festiwal zaprezentuje także twórczość legendy amerykańskiego kina – Nicholasa Raya, autora kultowego „Buntownika bez powodu” z Jamesem Deanem, „Pustki” z Humphrayem Bogartem czy westernu „Johnny Guitar” z Joan Crawford.

Klasyczne horrory i wydarzenia specjalne 

Widzowie festiwalu będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie trzy legendarne horrory wytwórni Universal: „Drakulę” Toda Browninga z Belą Lugosim w roli tytułowej, „Frankensteina” Jamesa Whale oraz „Mumię” Karla Freunda z Borisem Karloffem.
Wydarzeniem specjalnym 3. AFF będzie organizowany wspólnie z festiwalem Jazztopad premierowy pokaz „Wielkiej powodzi” Billa Morrisona, z muzyką na żywo w wykonaniu Billa Frisella i zespołu. Będzie to jedyny koncert w Polsce w wykonaniu jednego z najbardziej wpływowych i odkrywczych gitarzystów swojego pokolenia, laureata Nagrody Grammy. Kultowy serial „Dziewczyny”
Podczas festiwalu zostaną pokazane na bezpłatnych seansach cztery odcinki kultowego serialu produkcji HBO „Dziewczyny”. Telewizyjny przebój ostatnich miesięcy, według pomysłu Leny Dunham, opowiada o życiu dwudziestokilkuletnich mieszkanek Nowego Jorku i stał się rodzajem manifestu pokolenia młodych Amerykanek.

Zapowiedź festiwalu ukazała się 24 października 2012 roku na portalu PIK Wrocław

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty