poniedziałek, 9 września 2019

Filmoteka Szkolna na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Filmoteka Szkolna z myślą o nastoletnich uczestnikach 44. FPFF przygotowała również warsztaty. Uczestnicy zajęć z analizy plakatu filmowego, w oparciu o plakaty pochodzące z wystaw „Czas Komedy” oraz „Życie i twórczość Grzegorza Królikiewicza” przygotowanych przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, będą mieli okazję rozwinąć umiejętności analizy i interpretacji poszczególnych elementów przekazu wizualnego. Zajęcia prowadzi Jolanta Manthey. Partnerem warsztatów jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.


Z roku na rok przybywa filmów historycznych, zarówno polskich jak i światowej produkcji, gier komputerowych, od edukacyjnych po te korzystające z historii w celach typowo rozrywkowych. Modne stały się też rekonstrukcje historyczne: pikniki, wioski, turnieje rycerskie. Czemu to wszystko służy? Dlaczego powstaje? Jak reagują na nią badacze historii, profesorowie? A jak zwykli ludzie? Kto ma prawo do jej tworzenia i czy kierują nią jakieś zasady? Na ile skupia się na wierności przekazom? Do czego służy? Odpowiedzi na te pytania będą szukać uczestnicy warsztatu „Historia publiczna, jak wpisuje się w nią „Kurier” W. Pasikowskiego?”

Wykłady


Nie zabraknie także wykładów. Ich tematyka jest bardzo szeroka: od filmów dokumentalnych – „Zniewolenie umysłów? Polskie kino dokumentalne lat 70., przez telewizję – „Serial (Tele)wizyjny – gatunki wczoraj i dziś”, ludzi tworzących branżę filmową – „Kto, w co i z kim gra na rynku filmowym w Polsce?”, po finansowe kwestie twórczości filmowej – „Kino to (też) biznes”. Wszystkie wykłady są powiązane z zakresem tematycznym obowiązującym na IV edycji Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Studio Filmoteki Szkolnej

Kolejnym punktem bogatego programu będzie Studio Filmoteki Szkolnej, czyli zajęcia filmowo-reporterskie dla młodzieży, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy dziennikarskiej: dowiedzą się, jak zbudowany jest news, czym jest stand-up, do czego służy prompter i jak przeprowadzić wywiad przed kamerą. Zdobytą wiedzę, wypróbują w praktyce – pod kierunkiem redaktorów, operatorów i montażystów zrealizują reportaże z Festiwalu. Stworzone przez uczniów materiały zostaną opublikowane na stronie www.filmotekaszkolna.pl i na kanale YT Filmoteki Szkolnej.

Filmowa Gra Miejska „Na ratunek homo sapiens!”


Jak co roku odbędzie się także Filmowa Gra Miejska. Zgodnie z tytułem „Na ratunek homo sapiens!” tym razem misja skupi się na ratowaniu człowieka – sukces zostanie odniesiony jedynie wówczas, gdy uczestnicy dowiedzą się kim ów człowiek jest i gdzie może się znajdować! W odnalezieniu bohatera gry pomoże m.​in. rozwiązanie zadań odwołujących się do polskiego kina. W grze oprócz świeżości umysłu, kreatywności i sprytu, należy wykazać się również współpracą, bez niej misja poniesie fiasko! Jedynym ograniczeniem będzie czas (misja potrwa 2 godziny), po jego upływie bohater nie zostanie uratowany! Filmowa gra przypomina nieco starą zabawę w podchody, z tym wyjątkiem, że zamiast strzałek rysowanych na piasku uczestnicy poruszają się od zadania do zadania.

Udział w wydarzeniach (oprócz festiwalowych projekcji) jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć pod adresem: www.filmotekaszkolna.pl.

Zajęcia organizowane są przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Przedsięwzięcie współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.


44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/

Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...

Popularne posty