„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to trzeci film Macieja Pieprzycy uhonorowany Srebrnymi Lwami. Film został również wyróżniony za najlepszą muzykę, nagrodę odebrał Leszek Możdżer. Za najlepszą pierwszoplanową rolę męską został nagrodzony Dawid Ogrodnik. Film zdobył również nagrodę za najlepsze zdjęcia dla Witolda Płóciennika, Agata Culak została nagrodzona za najlepsze kostiumy. Wyróżnienie za najlepszą charakteryzację otrzymała Jolanta Dańda. W piątek „Ikar” otrzymał również Złotego Klakiera, dla najdłużej oklaskiwanego filmu festiwalu. Film pojawi się w kinach 18 października.
"Ikar. Legenda Mietka Kosza", teaser
„Ukryta gra” Łukasza Kośmickiego oprócz Nagrody Specjalnej za "propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego" otrzymała również nagrodę za montaż dla Roberta Gryki, Wolfganga Weigla i Krzysztofa Arszennika. Film będzie miał swoją premierę 8 listopada.
Ukryta gra fot. Krzysztof Wiktor, Watchout Studio |
W sumie filmy dystrybuowane przez NEXT FILM zdobyły 9 spośród 18 przyznanych na Festiwalu wyróżnień.
***
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.
Dawid Ogrodnik w roli Mietka Kosza, materiały dystrybutora |
"Ukryta gra", teaser
„Piłsudski”. Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i „Ziuk” widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego. „Piłsudski” to kino awanturnicze, płomienny romans, historia prawdziwa Marszałka, jakiej dotąd nie znano.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz