Tegoroczną edycję festiwalu otworzymy w nietypowy jak na filmową imprezę sposób - zamiast na sali kinowej spotkamy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 71. Nie zobaczymy tego dnia filmu, czeka nas za to oprowadzanie po trzyczęściowym zespole szkolnym autorstwa Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, które poprowadzi historyk architektury Michał Duda oraz wykład Grzegorza Piątka „Program kosmiczny dla architektury. Co może zdziałać budownictwo publiczne?” . Podczas spotkania krytyk architektury przyjrzy się programom budowlanym w Polsce i za granicą, które – podobnie jak niegdyś programy kosmiczne – doprowadziły wyzwoliły innowację na niespotykaną dotąd skalę.
Projekt piętnastoklasowej Szkoły Tysiąclecia przy ul. Podwale. Projekt 1955/1956, realizacja 1959/1960. Architekt J. Hawrylakowa. fot. https://polska-org.pl/851541 |
3 października, po zajrzeniu do wnętrza Jednostki Marsylskiej podczas pokazu filmu „Babcia i Le Corbusier” w reżyserii Marjolaine Normier (wszystkie festiwalowe projekcje odbywają się w Kinie Nowe Horyzonty), zastanowimy się nad sytuacją „publicznych budynków prywatnych”. Podczas prowadzonej przez Grzegorza Piątka dyskusji „Jednostka Marsylska i WuWA. Kiedy prywatne staje się publiczne” wraz ze znawczynią wrocławskiego modelowego osiedla Grażyną Hryncewicz-Lamber oraz jego mieszkanką Agnieszką Przewirską prześledzimy realia ochrony tego typu zespołów oraz codziennego ich użytkowania.
Dzień później, 4 października, wykład Kai Klimek „Odczuwanie architektury w Columbus w stanie Indiana” stanowić będzie preludium do projekcji przeboju Sundance Film Festival - filmu „Columbus”. W swym fabularnym debiucie amerykański filmowiec Kogonada portretuje mekkę geeków architektury - miasteczko Columbus w stanie Indiana. Spotkanie osadzi pokazywaną podczas MIASTOmovie opowieść w szerszym kontekście i przyjrzy się odczuwaniu architektury w innych filmach.
Zwiastun filmu "Columbus"
Popołudnie 5 października spędzimy w Recepcji, gdzie zastanowimy się - z okazji 30-lecia transformacji ustrojowej - nad wpływem, jaki przemiany polityczne zainicjowane w 1989 roku wywarły na dziedzictwo architektoniczne naszego regionu. Podczas dyskusji „Trzy dekady III RP – dobry czy zły czas dla dolnośląskich zabytków?” przyjrzymy się temu, jakie budynki zyskały w III RP, a które podupadły lub obróciły się w ruinę? Wieczorem wrócimy do Kina Nowe Horyzonty, gdzie na uczestników MIASTOmovie czekać będzie, towarzyszący pokazowi filmu „Wizje Ericha Mendelsohna” w reżyserii Dukiego Drora, wykład Tomasza Mikołajczaka „Erich Mendelsohn w Breslau”, w trakcie którego poznamy kulisy przebudowy domu towarowego Rudolfa Petersdorffa (dziś: DH Kameleon) według projektu Mendelsohna oraz poznamy specyfikę architektury obiektów handlowych Breslau.
Zwiastun filmu "Kevin Roche. Architekt dyskretny"
4. dzień festiwalu zamknie projekcja filmu Marka Noonana „Kevin Roche. Architekt dyskretny” i, odnosząca się do wątków podnoszonych przez portret zdobywcy Nagrody Pritzkera, dyskusja „Architektura spektaklu a architektura funkcji”. Sylwetka Roche’a – architekta rozwagi, dobrej bryły, ale też imponujących założeń i wykonania – będzie punktem wyjścia do rozmowy o dylematach projektanta prowadzonej przez Jakuba Głaza z dwoma architektami – Mikołajem Mundzikiem oraz Mikołajem Smoleńskim.
Na zakończenie 7. edycji MIASTOmovie, 6 października, po projekcji filmu „Opera paryska” w reżyserii Jeana-Stephane'a Brona, przyjrzymy się polityce kulturalnej w odniesieniu do wrocławskich przestrzeni dla sztuki. Dyskusja „Wrocławskie przestrzenie sztuki po 2020 roku” spróbuje odpowiedzieć na pytania: jakie zmiany nas czekają w związku z rozpoczęciem nowej, radykalnie obniżającej się nakłady na kulturę perspektywy finansowej Unii Europejskiej i czy jesteśmy na nie gotowi?
Szczegóły programu znaleźć można na stronie MIASTOmovie oraz kanałach festiwalu na Facebooku i Instagramie. Bilety na festiwalowe pokazy dostępne są na stronie: kinonh.pl.
Do zobaczenia podczas MIASTOmovie 7!
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz