Od 7 października 2019 r. do 26 stycznia 2020 r. National Gallery w Londynie zaprezentuje pierwszą w historii wystawę poświęconą portretom Paula Gauguina. Ekspozycja zaprezentuje dzieła malarza od wczesnych lat jego twórczości aż do późniejszych, spędzonych w Polinezji Francuskiej i pokazuje, jak francuski artysta zrewolucjonizował portret.
Dodając starannie wybrane atrybuty lub umieszczając opiekunkę w sugestywnym kontekście, Gauguin potrafił namalować portrety, które wyrażają znacznie więcej niż osobowość modelek. Na przykład grupa autoportretów ujawnia, w jaki sposób malarz stworzył szereg personifikacji, w tym własny wizerunek jako „Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym”, 1889 (Norton Gallery of Art, West Palm Beach).
Wystawa, zawierająca około pięćdziesiąt prac, obejmuje obrazy, prace na papierze i trójwymiarowe przedmioty wykonane w różnych technikach, ze zbiorów publicznych i prywatnych na całym świecie.
Skupia także wiele dzieł z różnych kolekcji rozsianych po całym świecie, dając wyjątkową możliwość zaobserwowania, jak Gauguin w różnych okresach czasu interpretował ten sam model różnymi metodami.
Wystawa zorganizowana przez National Gallery i National Gallery of Canada, Ottawa.
Ponadto od 15 października w brytyjskich kinach rozpoczyna się specjalne wydarzenie.
Dla widzów w całym kraju National Gallery prezentuje nowy film biograficzny nakręcony na Tahiti, Marquesas, we Francji i w Wielkiej Brytanii.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024
W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz