poniedziałek, 21 października 2019

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM | znamy szczegóły wydarzenia!

Karnety wyprzedane, bilety w gotowości do rozpoczęcia sprzedaży – to zwiastuje zbliżający się 5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM! A wraz z nim pełny program wydarzeń, które organizatorzy przygotowali dla widzów.


Znamy już tytuły krótkometrażowych filmów w trzech konkursach: Amatorskim oraz „Okiem Młodych” z podziałem na dokument i fabułę. Wiemy, jakie produkcje towarzyszyć będą otwarciu Festiwalu („(Nie)znajomi” w reż. Tadeusza Śliwy) oraz jego zamknięciu (Ból i blask” Pedro Almodóvara). Poznaliśmy również filmy z Konkursu Głównego – m. in. „Boże Ciało” Jana Komasy, „Parasite” autorstwa Joon-ho Bonga, „Ikar. Legendę Mietka Kosza” w reż. Macieja Pieprzycy czy „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha. Opublikowana została także sekcja pełnych metraży Oko na Dokument, w której znaleźć można „Krainę miodu”, „Jutro albo pojutrze” czy „Diego”. Jakie jeszcze punkty programu czekają na świdnickich widzów?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na dwa znane wszystkim nazwiska: Andrzej Wajda oraz Radosław Piwowarski. Podczas SPEKTRUM zaplanowano Retrospektywę Wajdy, na którą składają się zarówno projekcje filmów: „Popiół i diament”, „Panna Nikt”, „Danton”, jak i odsłonięcie muralu z podobizną Mistrza. A skoro o tych mowa, Radosław Piwowarski uświetni cykl Spotkanie z Mistrzem, w ramach jakiego zaprezentowane zostaną „Kochankowie mojej mamy” jego autorstwa oraz „Yesterday” z komentarzem gościa.

Z kolei cykl ‘W dobrym gatunku’ obok „(Nie)znajomych” zasilą: horror „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka i historyczna opowieść „Piłsudski” autorstwa Michała Rosy. W programie nie zabrakło także propozycji dla najmłodszych widzów, którzy mogą wybrać się na „Dzień czekolady” związanego ze Świdnicą Jacka Bławuta oraz animowaną historię pięknej przyjaźni „Gordona i Paddy” Lindy Hambäck.

Na szczególną uwagę zasługuje również Przegląd Filmu i SztukiCzasoprzestrzenie VR”, pod wodzą Jacka Nagłowskiego przybliżający widzom najciekawsze filmowe doświadczenia zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości. SPEKTRUM to także panele dyskusyjne dotyczące kondycji polskiego kina gatunkowego oraz rozwoju i przyszłości technologii VR. Planując uciechy dla ducha, organizatorzy nie zapomnieli o doznaniach smakowych i muzycznych. Z połączenia sztuki filmowej i kulinarnej powstał pomysł na kolację przygotowaną przez wrocławskie Oda bistro oraz pokaz filmu „Noma: My Perfect Storm” w reż. Pierre’a Deschampsa. Wrażenia muzyczne zapewnią koncerty zespołów: Bluszcz i Wczasy oraz nieprzewidywalne, tajemnicze Filmowe Karaoke.

Szczegółowe informacje programowe dostępne są na stronie Festiwalu. Do zobaczenia w Świdnicy!

Przypominamy, że bilety na pojedyncze seanse będzie można nabyć od 22 października drogą elektroniczną za pośrednictwem strony www.bilety.sok.com.pl oraz w kasach Świdnickiego Ośrodka Kultury.

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbędzie się w terminie 5-11 listopada 2019 roku. Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty