Już nieco ponad miesiąc przed piątą edycją Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, zdradzamy kolejne szczegóły programowe. Z uwagi na połączenie dwóch kinowych inicjatyw: Okiem Młodych oraz SPEKTRUM w jedno duże wydarzenie, organizatorzy przygotowali mocny zestaw w programie dokumentalnym., na który złożą się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach dokumentu na świecie, a także nowy film świdniczanina Pawła Wysoczańskiego.
Reżyser znany dzięki realizacji „W drodze” czy „Jurka” odwiedzi Świdnicę ze swoją najnowszą produkcją „Jutro czeka nas długi dzień”. Twórca wychowywał się w Świdnicy, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy (które w tym roku należy do obiektów festiwalowych). Ponadto, w 2013 roku był jurorem podczas VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który kilka razy w programie gościł filmy jego autorstwa (m. in. „Kiedyś będziemy szczęśliwi” oraz„Jurek” o Jerzym Kukuczce).
„Jutro czeka nas długi dzień” to przejmująca historia misjonarki Heleny Pyz, od trzydziestu lat opiekującej się trędowatymi oraz ich rodzinami w indyjskim Jeevodaya. Film jest obserwacją walki ze słabościami człowieka oraz bezinteresowności i nadziei, która w kobiecie tli się płomieniem niewielkim, ale jakże mocnym. O pracy nad dokumentem opowie po seansie sam reżyser.
Kolejne pełnometrażowe dokumenty, do spotkania z którymi zaprosimy publiczność SPEKTRUM, to zwycięzcy dwóch ostatnich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pokażemy nagrodzone przed dwoma laty „Jutro albo pojutrze” w reżyserii Binga Liu – opowieść o młodych nie tylko dla młodych, pełną życiowych emocji i pokazujących siłę przyjaźni oraz gorzki smak dorosłości. Obraz Liu był też nominowany do Oscara za rok 2018.
Widzowie z pewnością pokochają również tegorocznego laureata, czyli „Krainę miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa. Historia 50-letniej Hatidze, która jako ostatni przedstawiciel niezależnych pszczelarzy sprzedaje miód w małych partiach, a swoje pszczoły zaklina śpiewem, nie używając zabezpieczeń przy obcowaniu z nimi. Naprzeciw jej podejściu stają nowi sąsiedzi, miód traktujący jako biznes i pole do maksymalnej eksploatacji.
Program dokumentalny uzupełni „Diego” autorstwa Asifa Kapadii, przejmujący portret Diego Maradony, genialnego piłkarza z Argentyny. Film skupia się na pobycie boga futbolu w Neapolu. Maradona po transferze do klubu z południa Włoch nie tylko odbudował swoją pozycję, ale stał się pupilem kibiców.
Mocną piątkę zamyka polski „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego – obserwacja konsekwencji, jakie pozostawia po sobie halny. Efektów, które widać zarówno w podhalańskiej faunie i florze, ale i lokalnej społeczności. Sam reżyser przyjedzie także do Świdnicy. Będzie to dla niego powrót po sześciu latach do dolnośląskiej stolicy filmu.
Cena pojedynczego biletu na film z sekcji dokumentalnej wynosić będzie 5zł.
5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbędzie się w terminie 5-11 listopada 2019 roku. Karnety w cenie 100 zł zostaną włączone do sprzedaży od 8 października. Bilety na pojedyncze seanse będzie można nabyć od 22 października.
Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Mariusz Mikołajek o sztuce jako o zastępczym obszarze łaski /wywiad/
Ubecja "aresztowała" jego prace dyplomowe, a tworzenie w trudnych czasach stanu wojennego stało się drogą do wiary. Swoje projekty...
Popularne posty
-
Był najchętniej cytowanym współczesnym poetą. A wers "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" znają chyba wszyscy. Kiedy 1...
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
Swoją przygodę z radiową twórczością Patrycji Gruszyńskiej-Ruman rozpoczęłam od reportażu poświęconego Emilowi Barchańskiemu, który zginął 3...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz