wtorek, 22 października 2019

„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Prapremiera w TVP

Z okazji Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji zaprasza na spektakl na podstawie jego prozy obozowej „Inny świat”. Prapremiera spektaklu w Teatrze Telewizji - w poniedziałek, 28 października, o godz. 21 w Programie I TVP.

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w reż. Igora Gorzkowskiego, fot. TVP Info

Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix powiedziała, że to będzie prapremiera światowa tej wybitnej prozy; dotąd tytuł nie był przenoszony na ekran telewizyjny ani kinowy.

Igor Gorzkowski, reżyser i autor scenariusza telewizyjnego, tematem adaptacji uczynił godność człowieka.

Koncentrowałem się na relacjach ludzkich i nawet w tych warunkach, pod tymi skorupami, pod tym brudem nadal widzimy ludzi w bardzo ludzkich zachowaniach, odruchach, przebłyskach czegoś ludzkiego i pięknego. Nasz bohater podróżuje przez piekło, ale cały czas dopatruje się tam do czegoś ludzkiego – podkreśla Igor Gorzkowski.

Pierwsza rama narracyjna to spotkanie w Rzymie bohatera z kolegą z łagru w Jercewie, czyli konieczność zderzenia się z przeszłością. Założyłem, że autor próbuje od tego „innego życia” uciec. To jest coś, co przeczytałem w opowiadaniach Warłama Szałamowa, który przez wiele lat usiłował wymazać to, co przeżył w sowieckich obozach – wyjaśnił reżyser.

Ale rzymska scena opowiada o tym, że nie da się przed grozą łagru uciec, zwłaszcza że zaciągnęło się dług wobec napotkanych tam ludzi i którzy domagają się prawdy na swój temat – dodał.

Gorzkowski wyjaśnił, że główną oś narracyjną tworzy osiem dni głodówki bohatera na znak protestu przeciwko temu, że obozowe władze nie chcą go zwolnić, by mógł dołączyć do armii formowanej przez gen. Andersa.

To jest próba człowieczeństwa bohatera. Czy on – poddany presji, przemocy, głodowi – ulegnie, czy choć w jakimś fragmencie wyjdzie z tej sytuacji granicznej jako zwycięski człowiek – mówił.

Czas ośmiu dni jest czasem przebitek ułożonych chronologicznie od momentu przekroczenia bramy do obozu, a następnie podróżowania przez kolejne kręgi tego dantejskiego piekła, gdy wokół dzieją się rzeczy coraz straszniejsze i coraz trudniej jest im się opierać – dodał Gorzkowski.

W telewizyjnym spektaklu „Innego świata” według Gustawa Herlinga-Grudzińskiego rolę Gustawa/Altera zagrał Philippe Tłokiński, który niedawno kreował Jana Nowaka-Jeziorańskiego w „Kurierze”.

Aktor ma nadzieję, że przesłanie płynące z książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego trafi także do młodych ludzi:
 – Trzeba o tym mówić, trzeba o tym wiedzieć. To dzieło, które zawiera w sobie egzystencjalizm, więc to bardzo ludzkie dzieło i nawet nie trzeba być świadomym tego, że było coś takiego jak łagry, żeby to nas dotknęło – podkreśla Philippe Tłokiński.

informacja prasowa TVP Info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wydarzenia w Muzeum Narodowym i oddziałach 1.12.2024

 W nadchodzący weekend Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na wykłady w ramach cyklu „Kurs historii sztuki” oraz w cyklu „Jakie to ameryka...

Popularne posty