czwartek, 17 października 2019

O smaku kawy w przedwojennej Warszawie - prelekcja i seans już w sobotę w kinie Iluzjon

Już w najbliższą sobotę w kinie Iluzjon pokaz „Doktóra Murka” w reż. Juliusza Gardana z 1939 roku z muzyką Władysława Szpilmana i opowieść o tym, jak smakowała przedwojenna kawa i jak w kawiarniach toczyło się życie ówczesnej Warszawy.  Start o godzinie 16.00. 


K jak KAWA 

 
Jak przygotowywano kawę w domach zanim pojawiły się palarnie kawy i gdzie w Warszawie przed wojną podawano najlepszy napój?
Tuż po niej pokaz filmu Juliusza Gardana z 1939 roku pt. „Doktór Murek”. Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książka w zjadliwy i ironiczny sposób ukazuje upadek młodego, uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą. Reżyser skupił się na wątkach sensacyjnych, a w roli nietuzinkowego przestępcy obsadził największego amanta przedwojennych ekranów, Franciszka Brodniewicza. W filmie występuje ponadto Ina Benita, Janina Wilczówna, Lidia Wysocka, a także Nora Ney, która w plebiscycie w 1933 roku została wybrana „królową polskiego ekranu” odbierając ten tytuł Jadwidze Smosarskiej. Ten klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym i wciągającym scenariuszem to także okazja by dowiedzieć się, czy wizyta w kawiarni może odmienić całe życie? 

 Jak wyglądała historia kawy w Polsce na tle rozbiorów, w czasie I i II wojny światowej? Kawową opowieść, przy okazji ostatniego w tym miesiącu spotkania z literką K jak kawa w jesiennym Alfabecie Retrokina, wygłosi Michał Kmiecik z przedwojennej polskiej marki kawy, która niedawno wróciła na rynek. 


L jak LISTOPAD , L jak LODA NIEMIRZANKA

 

W listopadzie Alfabet Retrokina w Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka, która wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku. 
 
Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich  filmów. Kino Iluzjon przypomni: „Moi rodzice rozwodzą się” (1938) oraz „Ja tu rządzę” (1939). 
 
Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek związanych z Lodą Niemirzanką.
 
Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty