czwartek, 3 października 2019

Rusza kolejny sezon „Teatru na faktach” w Instytucie Grotowskiego

W październiku rozpoczyna się sezon 2019/2020 „Teatru na faktach”, czyli rocznego kursu, którego celem jest popularyzacja teatru dokumentalnego wśród wrocławskich widzów oraz młodych twórców teatralnych. Będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach prowadzonych przez Krzysztofa Kopkę i Jakuba Tabisza. Pokazane także zostaną 2 spektakle, które powstały w poprzedniej edycji kursu: „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka” oraz „Hercia”.

Hercia, fot. Tobiasz Papuczys

Metoda verbatim, czyli dosłownego przedstawienia świata na scenie, popularna w Rosji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech, mimo podejmowanych od lat 90. starań, nie trafiła dotychczas w Polsce na podatny grunt. Głównym założeniem projektu są wprowadzenie tej formy na polską scenę teatralną i dalszy rozwój narzędzi, jakie daje teatr dokumentalny. „Teatr na faktach” przewidziano na trzy sezony teatralne z kulminacją w roku 2021. Od października br. w Instytucie Grotowskiego odbędzie się szereg wydarzeń skupionych wokół języka codzienności.

17–19 października zobaczymy spektakl Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, który opowiada o głośnej sprawie 25-latka zatrzymanego przez policję we Wrocławiu. Stachowiak, rażony paralizatorem, zmarł w komisariacie policji. 19 października zaś pokazany zostanie  spektakl „Hercia” Ady Tabisz – o samotnym i pozbawionym woli życia człowieku, który spędza przy grobie ukochanej każdą wolną chwilę.

Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka, fot. Tobiasz Papuczys

19–20 października zapraszamy na bezpłatne warsztaty zatytułowane „Teatr dokumentalny” prowadzone przez Krzysztofa Kopkę i Jakuba Tabisza. W teatrze dokumentalnym reżyser, dramaturg i aktorzy tworzą przedstawienie wokół prawdziwej historii, posługując się jako narzędziem słowem – nagranym lub spisanym podczas wywiadu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że życie tworzy najlepsze scenariusze, twórcy przedstawień dokumentalnych wykorzystują dosłowność tekstu mówionego, przypadkowe spotkania i rozmowę. Dzięki temu teatr dokumentalny opowiada o sprawach najaktualniejszych i stawia „zwykłego człowieka” w centrum opowieści. Zapisy do 18 października.

Szczegóły na stronie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty