CZWARTEK, 5 GRUDNIA
12.00–13.30 | Sala Zielona | Booktalking, czyli czytelnik ma głos – międzyszkolny konkurs dla szkół wrocławskich
Finał konkursu dla wrocławskich uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych i szkół średnich na najciekawsze zaprezentowanie i zareklamowanie wybranej książki. Wydarzenie poprowadzi Bożena Hołownia z Zespołu Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu. Wstęp wolny.
13.00–14.30 | Sala Czerwona | Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone
Michał Zawadka zaprasza młodzież do odkrycia mocy i znaczenia poczucia własnej wartości, poznania sztuki wyznaczania i osiągania celów, zdobycia wiedzy, jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń i jak radzić sobie z hejterami, a także poznania trzech kroków do odniesienia sukcesu. Spotkanie skierowane jest do młodzieży w wieku 12–19 lat. Zaprasza Wydawnictwo Mind&Dream.
13.00–14.45 | Sala Niebieska | Co knują wydawcy? O nowych książkach dziecięcych – dla bibliotekarzy i księgarzy
Co za chwilę pojawi się na półkach księgarni? O jakich tytułach będzie głośno? Jakie książki przydadzą się bibliotekarzom do zajęć z dziećmi? Spotkanie adresowane do księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, blogerów, animatorów czytelnictwa i wszystkich miłośników dobrej literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Spotkanie poprowadzą Małgorzata Gałysz-Wróbel i Kinga Kowalska. Zapisy: kinga@wydawnictwodwiesiostry.pl Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapraszają wydawnictwa: Babaryba, Dwie Siostry, Format, Poławiacze Pereł i Tako.
14.00–15.00 | Sala Zielona | Emigrancka odyseja – Indiańską ścieżką
Spotkanie o Kanadzie, kulturze rdzennych Indian i życiu na emigracji poprowadzi podróżniczka i poetka – Katarzyna Georgiou. Nie zabraknie pokazu slajdów, opowieści o kraju Klonowego Liścia, możliwości obejrzenia ubrań i biżuterii indiańskiej oraz ceremonialnego okadzania szałwią. Spotkanie skierowane jest do dzieci i młodzieży w wieku 10+. Zaprasza Wrocławski Odział Stowarzyszenia Autorów Polskich.
15.00–16.00 | Sala Czerwona | Balticarium, czyli rejs po Bałtyku
Dlaczego Bałtyk jest zimny i słonawy? Co to jest fitobentos? Jak wygląda omułek i ostrygojad? Kto wymyślił kosz plażowy? Zapraszamy na rejs po Morzu Bałtyckim. Odwiedzimy miasta, plaże i warte uwagi miejsca nadbałtyckich państw, poznamy bałtyckie rośliny, zwierzęta i tajemnice skryte na dnie. Poznajmy nasze morze i doceńmy jego niepowtarzalny urok. Szczególnie teraz, gdy Bałtyk i cała planeta woła o pomoc. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kłos-Podsiadło. Spotkanie skierowane jest do dzieci w wieku 7+. Zapisy: wytwornia@wytwornia.com. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Wytwórnia.
16.00–17.00 | Sala Niebieska | Ponad granicami. Historia pięknej przyjaźni
Spotkanie z autorami książki Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. To opowieść o idei, która połączyła m.in. Adama Michnika, Antoniego Macierewicza i Václava Havla. O nielegalnych spotkaniach na szlakach pogranicza polsko-czechosłowackiego. O niedużym – w założeniu – festiwalu, który stał się, według słów Havla, uwerturą Aksamitnej Rewolucji 1989 roku. W spotkaniu udział weźmie Łukasz Kamiński i Grzegorz Majewski. Poprowadzi je Katarzyna Uczkiewicz. Zaprasza Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
16.00–18.00 | Sala Zielona | Friederike von Reden – kobieta w ogrodzie krajobrazowym. A także – co opowiadają nam dawne ratusze, arsenały i bramy miejskie?
W wykładach-prezentacjach nowości z serii Studia z Historii Kultury Europy Środkowej wezmą udział: redaktor serii prof. Jan Harasimowicz oraz autorki książek dr Urszula Bończuk-Dawidziuk (Działalność kulturalna hrabiny Friederike von Reden – 1774–1854) i dr Klara Kaczmarek-Löw (Świecka architektura publiczna w miastach Korony Czeskiej około 1500 roku jako przejaw reprezentacji). Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
17.00–18.00 | Sala Czerwona | Fenomen miejsca – Dolny Śląsk
Spotkanie z Małgorzatą Lutowską i Przemysławem Żuchowskim – zwykłymi autorami niezwykłych książek. Autorka książki Śląskie przypadki. To nie mogło się zdarzyć gdzie indziej to nauczycielka i przewodniczka, regionalistka, wychowała się u podnóża Karkonoszy, a jej książka to zapis niezwykłych wydarzeń i historia skarbu ze Środy Śląskiej, który do dziś rozbudza wyobraźnię. Twórca Drogi do domu. Księgi Trzeciej to miłośnik gór i turysta, który przyjechał w Karkonosze i zakochał się w nich, jak wielu, ale jak niezwykle, skoro powstała już trzecia księga. Spotkanie poprowadzi Bożena Danielska, kierowniczka oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie. Zaprasza Wydawnictwa „Ad Rem” Karkonosze.
17.00–18.00 | Sala Niebieska | Spotkanie z Wojciechem Chądzyńskim, autorem książki Wrocław. Wydarzenia niezwykłe
Ceniony autor popularnych książek o Wrocławiu zaprezentuje swój kolejny tom opowieści o mieście i ludziach z nim związanych, od czasów średniowiecznych do współczesności. Wojciech Chądzyński wynalazł w dziejach Wrocławia wydarzenia nie zawsze zmieniające bieg jego historii, lecz przede wszystkim interesujące i zaskakujące. Ta fascynująca podróż przez stulecia w książce uatrakcyjniona jest licznymi ilustracjami, wśród nich starymi pocztówkami i archiwalnymi, unikalnymi fotografiami. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
18.00–19.00 | Sala Niebieska | Spotkanie z prof. Andrzejem Koziełem, autorem książki Michael Willmann (1630–1706). Śląski mistrz malarstwa barokowego
Profesor Andrzej Kozieł, wieloletni badacz życia i twórczości Michaela Willmanna, w swojej nowej, bogato ilustrowanej książce zawarł aktualny stan wiedzy na temat tego najwybitniejszego śląskiego malarza. Mówi nie tylko o tym, jakie były najważniejsze realizacje malarza i na czym polegał kunszt tego artysty, ale również jak wyglądało jego życie rodzinne, jak funkcjonował warsztat, ile zarabiał na malowaniu obrazów i w jaki sposób budował swój prestiż i międzynarodową sławę. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
18.00–19.00 | Sala Zielona | Mamy w głowie tysiąc książek
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną realizacje studentów z Pracowni Książki Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Typowo użytkowe – jak książkowe kalendarze i inspirowane literackim tekstem – jak tom poezji w różnych odsłonach, bo odczytany przez różnych grafików, a także przykłady autorskich książek operujących wyłącznie obrazem czy jednocześnie obrazem i tekstem. Prezentowane książki powstały w jednym lub kilku egzemplarzach. Spotkanie poprowadzą Magdalena Wosik, Joanna Skrzypiec i Karolina Wiśniewska. Zapraszają Wrocławskie księgarnie / Pracownia Książki ASP Wrocław.
18.00–19.00 | Sala Czerwona | Śladami jednorożca – od traktatów naukowych po fantasy
Jednorożec funkcjonuje we współczesnej kulturze w wielu, bardzo odmiennych wyobrażeniach – od ciężkiego osła po srebrzystego konia. Różnorodność ta ma swoje korzenie nie tylko w opowieściach mitologicznych, ale również w naukowych traktatach biologicznych i medycznych, a magiczno-farmakologiczne właściwości rogu owego stworzenia stały się inspiracją dla wielu autorów. Wykład poprowadzi dr Edyta I. Rudolf. Zaprasza Związek Stowarzyszeń Fandom Polski i Nagroda im. Janusza A. Zajdla.
PIĄTEK, 6 GRUDNIA
11.00-20.00 | Strefa relaksu – stoisko nr 08 | Maraton pisania listów Amnesty International
Jak co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
11.00–12.00 | Sala Wielofunkcyjna – Wrocławskie Centrum Kongresowe | Warsztaty dla dzieci z Magdaleną Kozieł-Nowak wokół książki Żółwik z oceanu. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Podczas warsztatów plastycznych z Magdaleną Kozieł-Nowak dzieci sprzątną ocean tak, aby powstała w nim czysta rafa koralowa oraz wpuszczą do niego ryby, ośmiornice i innych mieszkańców. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 4–7 lat. Zapisy: j.lawicki@nk.com.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
11.00–12.00 | Sala Zielona | Podróż do krainy marzeń z religiami świata w tle
Na świecie jest wiele religii. Prawda? Zapraszamy dzieci na interaktywną prezentację i do żywej dyskusji dotyczącej różnorodności świata w jego religijnym obrazie. Spotkanie ma celu przybliżyć cztery wielkie religie: buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo i islam. Prezentacja będzie oparta na przepięknych i bajkowych ilustracjach z książki pt. Mia Ziemianka. Spotkanie poprowadzi autorka książki, Anna K. Maciejowska. Spotkanie skierowane jest do dzieci w wieku 7+. Wstęp wolny. Zaprasza Droga Movie.
11.00–12.00| Sala Niebieska | Każdy ma prawo do własnego szczęścia – warsztaty dla dzieci inspirowane historią dwóch butów o odmiennych charakterach
Czym jest szczęście? Czy dla każdego oznacza to samo? Czy na świat trzeba patrzeć wyłącznie przez różowe okulary? Na te i wiele innych pytań dzieci spróbują odpowiedzieć podczas warsztatów z Anną Paszkiewicz, autorką książki Prawy i Lewy. Na spotkaniu poznają historię Prawego i Lewego i dowiedzą się, jakie niezwykłe rozmowy toczą się nocą w pewnej szafce na buty. Na koniec z materiałów plastycznych wyczarują „magiczne okulary”, by móc spojrzeć przez nie na świat na swój własny, niepowtarzalny sposób. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 4+. Zapisy: warsztaty@wydawnictwo-widnokrag.pl Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Widnokrąg.
11.00–12.30 | Sala Cesarska | Dzieci na tropie – warsztaty detektywistyczne
Grażyna Świderek i Ewelina Kubasik poprowadzą warsztaty detektywistyczne oparte na książkach: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka, Detektyw Pozytywka Grzegorza Kasdepke oraz Bolek i Lolek. Genialni detektywi Marcina Wichy. Podczas zajęć dzieci stworzą legitymację detektywa, będą zbierały odciski palców, rozwiążą zagadki i rebusy, zagrają w grę planszową i zabawią się w detektywów. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 8–11 lat. Wstęp wolny.
12.00–13.00| Sala Czerwona | Z rodziną w rok dookoła świata. Opowieść Wojtka i Łucji Łopacińskich
Rodzina Łopacińskich, zatrzymując się w nieustającym pędzie życia, powiedziała „stop!” karierze i postanowiła pokazać dzieciom, jaki świat jest naprawdę. Spędzili rok w nieustającej podróży (łącznie 114 tys. przebytych km), korzystając przede wszystkim z ludzkiej gościnności, i objechali świat, odwiedzając 40 krajów. Podczas spotkania opowiedzą o pełnej przygód rodzinnej podróży dookoła świata i o tym, dlaczego warto realizować swoje marzenia. Zaprasza Łopacińskich Świat.
12.30–14.00| Sala Wielofunkcyjna – Wrocławskie Centrum Kongresowe| Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke
Spotkanie z najchętniej czytanym polskim pisarzem książek dla dzieci, laureatem licznych nagród i wyróżnień, autorem około 50 książek oraz twórcą postaci Detektywa Pozytywki, Kacpra, Kuby i Buby poprowadzi dziennikarka Radia Tok FM – Małgorzata Waszkiewicz. Zaprasza Wydawnictwo Literatura i Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
13.00–15.00| Sala Cesarska | Warsztaty komiksowe z Tomaszem Woroniakiem
Podczas warsztatów Tomasz Woroniak, autor komiksu Eden, reżyser animacji, layout artist i animator opowie o kadrowaniu w komiksie, inspiracjach filmowych w tworzeniu powieści graficznej oraz pokaże, jak dobierać perspektywę, układ i dynamikę kadrów, aby mieć kontrolę nad tempem opowiadanej historii. Spotkanie skierowane jest do osób w wieku 11+. Zapisy: tomek.woroniak@wp.pl. Zaprasza Timof Comics + Scream Comics.
14.00–14.30 | Strefa relaksu – stoisko nr 08 | Kici Nici i przepis na Święta – warsztaty dla dzieci
Mikołajkowe warsztaty dla dzieci poprowadzi Alina Przydatek, autorka książki Wielka Księga Kici Nici o niezwykłych przygodach sympatycznych, ręcznie wykonanych maskotek Soniulindy i Matildy. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5+. Zapisy: klub@kicinici.pl Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza kicinici.pl
14.30–15.00 | Strefa relaksu – stoisko nr 08 | Kici Nici i przepis na Święta – warsztaty dla dzieci
Mikołajkowe warsztaty dla dzieci poprowadzi Alina Przydatek, autorka książki Wielka Księga Kici Nici o niezwykłych przygodach sympatycznych, ręcznie wykonanych maskotek Soniulindy i Matildy. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5+. Zapisy: klub@kicinici.pl Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza kicinici.pl
14.00–15.00| Sala Niebieska | Spotkanie wokół książki Martina Widmarka i Heleny Willis Tajemnica diamentów
Zapraszamy do małego miasteczka Valleby. Poznamy jego mieszkańców oraz tajemnice. Działa tam Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, które przyjmuje ciekawe i niebezpieczne zlecenia. Tym razem mają do odkrycia zagadkę zniknięcia pięciu drogocennych diamentów. Czy im pomożecie? Spotkanie, podczas którego dzieci pobawią się w detektywów, poprowadzi aktorka Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Karolina Bartkowiak. Spotkanie jest skierowane do dzieci w wieku 6–9 lat. Zaprasza Wydawnictwo Zakamarki. 14.00–15.00| Sala Czerwona | Gary Cooper znad Wisły – Jerzy Pichelski Spotkanie z Maciejem Bernatt-Reszczyńskim, autorem książki o polskim amancie filmowym i teatralnym oraz niezwykle barwnej i zasłużonej dla polskiego kina postaci – Jerzym Pichelskim. Spotkanie poprowadzi Jacek Antczak. Zaprasza Wydawnictwo Fabuła Fraza.
15.00–16.00| Sala Czerwona | Fantastyka bez barier
Spotkanie trzech autorów literatury fantasy, Pawła Pławeckiego, Krzysztofa Piersy i Pawła Kopijera, którzy udowodnią, że fantastyka jest uniwersalnym źródłem rozwoju wyobraźni dla każdego pokolenia oraz że nie istnieją dla niej jakiekolwiek bariery. Pokażą też, w jaki sposób czytanie książek fantasy staje się kluczem to samorealizacji i spełniania największych marzeń w życiu. Zapraszają Autorzy Zaangażowani – Pławecki / Kopijer / Piersa.
15.00–16.00| Sala Niebieska | Pomniki Czasu – Monografia Artysty
Spotkanie z Tomaszem Domańskim, artystą multimedialnym i autorem tekstów w monografii Tomasz Domański. Pomniki Czasu. Działania twórcze Domańskiego zmuszają do stawiania pytań o miejsce i rolę człowieka w świecie natury, o przemijanie, trwanie w czasie, o wartości nadrzędne konstytuujące jednostkę, konkretny byt. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
15.30–16.30 | Sala Cesarska | Warsztaty plastyczne z Martą Kisiel i Pauliną Wyrt
Autorka Marta Kisiel i ilustratorka Paulina Wyrt zapraszają na wesołe warsztaty plastyczne dla dzieci. Na warsztatach będzie można dowiedzieć się, jak się pisze i ilustruje książki, poznać techniki rysowania i posłuchać fragmentów książki Małe Licho i anioł z kamienia czytanych przez autorkę. Na uczestników czeka nielicha zabawa i konkurs z nagrodami. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 9–12 lat. Zapisy: warsztaty@gwfoksal.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Grupa Wydawnicza Foksal.
16.00–17.00| Sala Czerwona | Śladami wrocławskich Żydów. Promocja nowego Przewodnika po żydowskim Wrocławiu
Podczas spotkania autorzy Przewodnika po żydowskim Wrocławiu, Tamara Włodarczyk i Jerzy Kichler, opowiedzą o historii wrocławskich Żydów i zaprezentują trasy turystyczne promujące dziedzictwo żydowskie. Spotkanie poprowadzi licencjonowany przewodnik – Iwona Stec. Zaprasza Wydawnictwo „Ad Rem” Karkonosze.
16.00–17.00| Sala Zielona | Partia przeciw szkole. Geneza mitu „nauczyciela przedwojennego”
Wykład promujący książkę Nauczyciel przedwojenny. Narodziny i rozkwit mitu poprowadzi dr Krzysztof Uściński. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
16.00–17.00| Sala Niebieska | W służbie Niepodległej – promocja trzech publikacji Instytutu Pamięci Narodowej
Spotkanie jest okazją do zapoznania się w najnowszymi publikacjami wydanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Są to wspomnienia wybitnego oficera Wojska Polskiego płk. dypl. Józefa Szostaka w opracowaniu dr. Daniela Koresia, pierwsza w literaturze naukowej pełna biografia gen. Romana Szymańskiego, żołnierza Pierwszej Kompanii Kadrowej i zdobywcy Monte Casino, autorstwa dr. Jerzego Kirszaka oraz historia żołnierza-fotografa Tadeusza Rożka autorstwa Zenona Harasyma. W spotkaniu wezmą udział autorzy książek. Zaprasza Instytut Pamięci Narodowej.
17.00–18.00| Sala Cesarska | Spotkanie z prof. Jerzym Bralczykiem wokół nowej książki Zwierzyniec
O tym, że Jerzy Bralczyk jest specjalistą od słów, wszyscy dobrze wiemy, ale to, że ma też wiele do powiedzenia na temat zwierząt, będzie dla większości czytelników niespodzianką. Podczas spotkania Profesor opowie m.in. o tym, jak w polszczyźnie funkcjonują różne żurawie, żbiki, żubry i żółwie, jaki potencjał znaczeniowy mają te nazwy i jak łączą się z innymi słowami. Zaprasza Wydawnictwo Agora.
17.00–18.00| Sala Niebieska | Opowieść o Barbarze Piaseckiej-Johnson – dziewczynie z Poznania
Spotkanie wokół książki Kwiat Paproci. Opowieść o Barbarze Piaseckiej-Johnson autorstwa wrocławianki Lili Dmochowskiej poprowadzi Agata Saraczyńska. Obie panie są absolwentami wrocławskiego Instytutu Historii Sztuki, który ukończyła również Barbara Piasecka-Johnson – znana w świecie kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka i wielka patriotka. Prelegentki spróbują odczarować porównanie do Kopciuszka, które narzucono Piaseckiej-Johnson w Ameryce i którego do końca swojego życia nie mogła się pozbyć. Zaprasza Wydawnictwo Universitas.
17.00–18.00| Sala Czerwona | Spotkanie z Karoliną Kuszyk wokół książki Poniemieckie
Poniemieckie to opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. Podczas spotkania z okazji premiery książki autorka opowie Magdalenie Piekarskiej o doświadczeniach, również osobistych, z poniemieckim dziedzictwem. Zaprasza Wydawnictwo Czarne.
17.00–18.00| Sala Zielona | Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim
Spotkanie z Tomaszem Duszyńskim, dziennikarzem, pisarzem oraz autorem powieści Impuls, Glatz oraz Toksyczni. Zaprasza Wydawnictwo SQN.
18.00–19.00| Sala Niebieska | Heidelberg – Saloniki – Wrocław – drogi naukowe Ludwika i Hanny Hirszfeldów
Spotkanie wokół książki Urszuli Glensk Hirszfeldowie. Zrozumieć krew, nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, skupiające się na medycznej drodze Hirszfeldów: od Heidelbergu, przez Saloniki, aż po Wrocław. Spotkanie z autorką poprowadzi Grzegorz Gauden. Zaprasza Wydawnictwo Universitas.
18.00–19.00| Sala Czerwona | Mroczny wieczór we Wrocławiu, czyli nowi autorzy kryminałów: Mieczysław Gorzka i Miłosz Fryzeł
Spotkanie z debiutującymi w tym roku wrocławskimi autorami powieści kryminalnych opublikowanych przez Wydawnictwo Bukowy Las. Autorzy porozmawiają o literackich, filmowych i muzycznych inspiracjach, drodze do publikacji, Wrocławiu jako miejscu zbrodni oraz zaprezentują powieści Martwy sad, Iluzja i Marsz w mrok. Spotkanie prowadzi Bartosz Synowiec, dziennikarz Radia RAM i Radia Wrocław Kultura. Zapraszają Wydawnictwo Bukowy Las i Księgarnie Świat Książki.
18.00–19.00| Sala Zielona | Spotkanie z Adamem Pacholakiem, autorem książki Elektronowy mózg miasta. Idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO
Budynek wrocławskiego Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej przy ulicy Ofiar Oświęcimskich, autorstwa Anny i Jerzego Tarnawskich, wzbudzał zachwyt mieszkańców Wrocławia w końcu lat 60. XX wieku, kiedy został zrealizowany, i szybko stał się symbolem rozwoju wrocławskiego przemysłu komputerowego. Adam Pacholak opowiada w swej książce o powojennym mieście, jego architekturze, odbudowie i zabudowie, uwikłaniach historycznych komunistycznego czasu, o kulturze Wrocławia i jego specyfice, o ludziach tu żyjących i tworzących, o ich ambicjach. Spotkanie z autorem poprowadzi prof. UWr dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
19.00–20.00| Sala Zielona | Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk, autorką książki Między prywatnym a publicznym. Życie codzienne we Wrocławiu w latach 1938–1944
Spotkanie z dr Joanną Hytrek-Hryciuk wokół jej prekursorskiej publikacji wnikliwie badającej czas, który stanowił tło dla późniejszego dramatu wojennego, fanatycznej obrony Festung Breslau. Autorka analizuje okres utrwalonego władztwa nazistowskiego w Stadt Breslau, mówi o przeobrażaniu się codzienności mieszkańców i intelektualnego klimatu Wrocławia od 1938 r., ostatniego czasu „normalnego” życia mieszkańców miasta, do jesieni 1944 r., po której nastąpiła zdeterminowana przez czynniki militarne jego samozagłada. Rozmowę o książce poprowadzi Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. Zaprasza Wydawnictwo Via Nova.
19.00–20.00| Sala Czerwona | Kryminał na peryferiach – spotkanie z Przemysławem Semczukiem i Bernardetą Prandzioch
Bernadeta Prandzioch – publicystka, Ślązaczka od pokoleń, autorka kryminałów Terapeutka i Tabu oraz Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta, autor powieści kryminalnych Tak będzie prościej i To nie przypadek porozmawiają z Jackiem Antczakiem o tym, czy kryminalna akcja musi się toczyć w dużym mieście. Zaprasza Wydawnictwo Rebis.
19.00–20.00| Sala Niebieska | Dawne kina we Wrocławiu
Wykład poświęcony dawnym kinom we Wrocławiu poprowadzi dr Andrzej Dębski, autor książki Nowoczesność, rozrywka, propaganda. Historia kina we Wrocławiu w latach 1919–1945. Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut.
NIEDZIELA, 8 GRUDNIA
11.00-20.00 | Strefa relaksu – stoisko nr 08 | Maraton pisania listów Amnesty International
Jak co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, Amnesty International mobilizuje ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2019 będziemy pisać w sprawie młodych osób z 10 państw, których prawa człowieka zostały złamane.
11.00–12.00 | Sala Cesarska | Portret rodzinny – warsztaty plastyczne dla dzieci
Joanna Bartosik, ilustratorka książek dla dzieci i laureatka licznych nagród, zaprasza na warsztaty plastyczne, podczas których dzieci zajrzą do książki Moja mama, mój tata (Wydawnictwo Wytwórnia), przyjrzą się książkom z serii Raz, dwa, trzy i Dwa, trzy, cztery (Wydawnictwo Widnokrąg), a każdy uczestnik będzie mógł stworzyć rodzinny portret. Zajęcia skierowane jest do dzieci w wieku 5–7 lat. Zgłoszenia: wytwornia@wytwornia.com Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zaprasza Wydawnictwo Wytwórnia i Wydawnictwo Widnokrąg.
11.00–12.00| Sala Zielona | Mała wielka zmiana – warsztaty dla dzieci
Agnieszka Urbańska pokaże, jak duże znaczenie mają drobne gesty, słowa, uśmiechy, proste działania. Coś wielkiego może się zacząć od wrzucenia papierka leżącego na chodniku do kosza na śmieci, albo uśmiechu wymienionego ze staruszką za oknem. W tym wszystkim istotną rolę odegra Patrycja Iskierka. Spotkanie skierowane jest do dzieci w wieku 5+. Wstęp wolny. Zaprasza Wydawnictwo Adamada.
12.00–15.00 | Strefa relaksu – stoisko nr 08 | Warsztaty komiksowe dla dzieci
Warsztaty komiksowe poprowadzą studentki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Marta Wojtaszek i Miriam Pieniek. Zaprasza Związek Stowarzyszeń Fandom Polski i Nagroda im. Janusza A. Zajdla.
12.00–13.00| Sala Czerwona | Spotkanie z Piotrem Hercogiem wokół książki Piotr Hercog. Ultrabiografia
Piotr Hercog, człowiek, dla którego polskie góry nie są wystarczająco wysokie, żeby po nich biegać. W 2017 r. był najszybszym obcokrajowcem na mecie maratonu, który miał miejsce na Mount Everest. Podróżnik opowie o swoich wyprawach, zaskakujących i dramatycznych sytuacjach, dążeniu do celu i realizowaniu marzeń. Spotkanie, z udziałem współautora książki Piotr Hercog. Ultrabiografia, Jacka Antczaka, poprowadzi Marek Dudziński, redaktor naczelny Runner's World Polska. Zaprasza Wydawnictwo SQN.
12.00–13.00| Sala Niebieska | Jak diabeł z pudełka – czyli jaką tajemnicę skrywa Anna Kańtoch?
Anna Kańtoch – autorka tekstów fantastycznych i kryminałów, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, otrzymała też Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego i Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Autorka, słynąca z oryginalnych pomysłów oraz umiejętności budowania atmosfery niepokoju, opowie o tajemnicach swego warsztatu. Spotkanie poprowadzi Edyta I. Rudolf. Zaprasza Związek Stowarzyszeń Fandom Polski i Nagroda im. Janusza A. Zajdla.
12.00–13.00 | Sala Zielona | Niewinność nikogo nie interesuje. Wokół książek Igora Brejdyganta
Tam, gdzie Igor Brejdygant pyta o granice naszej wolności, przekracza granice gatunku – tak o książkach autora Rysy i Układu pisze Mariusz Czubaj. W swoich książkach ceniony scenarzysta, znany m.in. z filmu Palimpsest, pokazuje, że aby złamać czyjąś karierę i zniszczyć jego życie prywatne, wystarczy zaledwie pomówienie. Jakie skutki niesie medialny samosąd? Czy w dobie post-prawdy jest jeszcze miejsce na domniemanie niewinności? I czy oczyszczenie z zarzutów ma jakiekolwiek znaczenie? Spotkanie z autorem poprowadzi Anna Fluder z Radia RAM. Zaprasza Grupa Wydawnicza Foksal.
13.00–14.00| Sala Czerwona | Spotkanie z Jakubem Małeckim
Spotkanie z Jakubem Małeckim, autorem książek Dygot, Rdza, Ślady i Horyzont, którzy tworzy absolutnie unikatowe i niełatwe do sklasyfikowania powieści i opisuje kameralne historie ludzi, w których objawia się chaos rządzący ludzkimi życiorysami. Zaprasza Wydawnictwo SQN.
13.00–14.00| Sala Zielona | Dokąd dziś nie zdążysz?
Transport publiczny w Polsce – zwłaszcza poza miastami – nie działa. Codzienne dojazdy do pracy, szkoły, lekarza, kina stają się wyzwaniem. Jak sobie radzą z tym wyzwaniem mieszkańcy mniejszych i większych ośrodków? Opowie o tym Olga Gitkiewicz, autorka reportażu Nie zdążę. Zaprasza Wydawnictwo Dowody na Istnienie.
13.00–14.30| Sala Niebieska | Spotkanie z jedną z najpopularniejszych pisarek czeskich Aleną Mornštajnovą
Rozmowę z czeską prozaiczką Aleną Mornštajnovą wokół powieści Hana, nagrodzonej tytułem Czeskiej Książki Roku 2018, poprowadzi dziennikarz Radia Tok FM, Łukasz Wojtusik. Spotkanie tłumaczył będzie autor przekładu, Tomasz Grabiński. Zaprasza Wydawnictwo Amaltea.
14.00–15.00| Sala Zielona |Spotkanie z Filipem Zawadą wokół książki Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek
Muzyk, fotograf i pisarz Filip Zawada opowie o swojej najnowszej książce Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek. Ta świeża i błyskotliwa proza sprawia, że zaczynamy widzieć, jak bardzo świat z naszych wyobrażeń różni się od tego, w którym żyjemy. Zaprasza Wydawnictwo Znak.
14.00–15.00| Sala Czerwona | Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem wokół książki Rana
Wojciech Chmielarz, autor kryminałów, dziennikarz i laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za książkę Przyjęcie, porozmawia z Jackiem Antczakiem o nowej powieści Rana, odsłaniającej najgłębiej skrywane tajemnice, o których nikt nie chce mówić. Zaprasza Wydawnictwo Marginesy.
14.00–16.00| Sala Cesarska | Montessori w twoim domu. Praktyczne warsztaty dla rodziców
Praktyczne warsztaty dla rodziców małych dzieci inspirowane książką Montessori w twoim domu autorstwa Simone Davies. Wprowadzenie do pedagogiki Marii Montessori i pozytywnej dyscypliny oraz zajęcia w podgrupach pokazujące na przykładach, jak urządzić dom i wychowywać swojego malucha w duchu Montessori, a jednocześnie być uważnym i spokojnym rodzicem. Spotkanie czarne poprowadzą nauczycielki Montessori, edukatorki rodziców Ewelina Donatti, Monika Borek i Paulina Sikorska. Wstęp wolny. Zaprasza Wydawnictwo Bukowy Las i Księgarnie Świat Książki.
14.30–16.00| Sala Niebieska | Salon zdobywców: Małgorzata Rejmer
W ramach cyklu spotkań z laureatami polskich nagród literackich przyznanych w 2019 roku zapraszamy na rozmowę z reportażystką Małgorzatą Rejmer, która za książkę Błoto słodsze niż miód otrzymała w tym roku Paszport „Polityki”. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Zaprasza Wrocławski Dom Literatury.
15.00–16.00| Sala Zielona | Spotkanie z Markiem Zychlą wokół książki Scheda gigantów
Marek Zychla opowie o swojej najnowszej powieści wypełnionej odległymi mitami, fantastycznymi krainami i celtyckimi fascynacjami. Spotkanie z autorem poprowadzi Magdalena Paluch. Zaprasza Wydawnictwo Alegoria.
15.00–16.00| Sala Czerwona | Spotkanie autorskie z Piotrem Zychowiczem wokół książki Wołyń zdradzony
Piotr Zychowicz, publicysta historyczny, autor książek Obłęd ’44 i Pakt Ribbentrop-Beck, opowie o swojej książce Wołyń zdradzony, w której w wydaniu rozszerzonym znalazły się m.in. sprawozdania i memoriały podziemia z Wołynia i Galicji Wschodniej do Komendy Głównej Armii Krajowej oraz władz cywilnych Rzeczypospolitej. Zaprasza Wydawnictwo Rebis.
16.00–17.00| Sala Cesarska | Kiedy śpiewał Cohen
Promocja zbioru wierszy Kiedy śpiewał Cohen… z udziałem autora Gabriela Leonarda Kamińskiego. Spotkanie poprowadzi Leszek Budrewicz. Zaprasza Wydawnictwo Atut.
16.00–17.00| Sala Niebieska | Rafała Wojaczka Listy miłosne i nie
Spotkanie wokół premiery unikatowej publikacji Wydawnictwa Warstwy, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo scala niemal kompletną korespondencję listowną prowadzoną przez Rafała Wojaczka od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. W rozmowie udział wezmą redagujący książkę prof. Stanisław Bereś oraz Dagna Cichoń. Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik. Zaprasza Wydawnictwo Warstwy.
16.00–17.00| Sala Zielona | Pisanie kreatywne – przydatne tricki
Spotkanie z sekcją literacką Logrus: Anną Kańtoch, Martą Magdaleną Lasik i Alicją Tempłowicz. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Włoka. Zaprasza Związek Stowarzyszeń Fandom Polski i Nagroda im. Janusza A. Zajdla.
16.00–17.00| Sala Czerwona | Spotkanie z Hanną Kowalewską wokół książki Okna z widokiem na Weronę
Spotkanie z poetką i powieściopisarką Hanną Kowalewską wokół nowej powieści z bestsellerowego cyklu o Zawrociu. Okna z widokiem na Weronę to opowieść o zmaganiu się z rzeczywistością i splątaniu ludzkich losów oraz o tym, jak przeszłość nieodwracalnie wpływa na naszą teraźniejszość. Zaprasza Wydawnictwo Literackie.
Godziny otwarcia:
5 grudnia (czwartek) 12.00-19.00
6 grudnia (piątek) 11.00-20.00
7 grudnia (sobota) 11.00-20.00
8 grudnia (niedziela) 11.00-17.00
Adres:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz