niedziela, 26 kwietnia 2020

Gęba i forma, czyli "Ferdydurke" do słuchania w radiowej Czwórce

Radiowa Czwórka idzie z odsieczą tegorocznym maturzystom: dziennikarze stacji przygotowują rozmaite „pomoce naukowe”, powtórki przedmiotów maturalnych i omówienia lektur. Już od poniedziałku będzie można słuchać radiopowieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.


Od 27 kwietnia codziennie o godz. 15.40, czas na powtórkę z wielkiej literatury. Na liście maturalnych lektur jest kilkadziesiąt pozycji, a ich treść przypomnieć sobie można w bardzo przyjemny sposób dzięki spektaklom Teatru Polskiego Radia. Po „Lalce” Bolesława Prusa przyszli maturzyści będą mogli odświeżyć sobie znajomość „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. 25-odcinkowe słuchowisko zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia wyreżyserował Waldemar Modestowicz.

Razem z trzydziestoletnim Józiem powrócimy do czasów szkolnych, żeby popatrzeć, jakie gęby przyprawia nam świat i jak niemożliwa jest droga do dorosłości. W roli głównego bohatera usłyszymy Jarosława Gajewskiego, w obsadzie same znakomitości: Piotr Adamczyk, Jacek Braciak, Grzegorz Damięcki, Adam Ferency, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski, Małgorzata Niemirska, Henryk Talar, Krystyna Tkacz, Krzysztof Wakuliński i inni.

„Ferdydurke” to wybitna i niezmiennie aktualna powieść Witolda Gombrowicza, opublikowana w 1937 roku: bardzo zabawna w swej formie, choć jej wymowa może być dramatyczna. Pisarz bez wątpienia był mistrzem satyry, parodii i groteski w literaturze polskiej. W „Ferdydurke” Gombrowicz stosuje mechanizmy absurdu i groteski poprzez klasyczne łączenie elementów do siebie nieprzystających, tworzy fałszywe ciągi przyczynowo-skutkowe, bawi się językiem, igra z nim, celowo popełnia błędy. Frazy Gombrowicza na stałe weszły do polszczyzny.

Wszystkich miłośników twórczości Gombrowicza – nie tylko maturzystów – zapraszamy do słuchania codziennie o godzinie 15.40.

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielka Symfonia i miłość – koncert pod batutą Jana Tomasza Adamusa

Majowy repertuar Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu otworzy „Wielka” Symfonia Schuberta oraz arie Mozarta i Beethovena...

Popularne posty