środa, 15 kwietnia 2020

Muzykoterapia na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Niezwykłe biografie muzyków w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Kadr z filmu Byli sobie bracia, reż. Daniel Roher

Utalentowany muzyk osadzony za morderstwo w więzieniu, bard z niemieckiej kopalni, ekscentryczny artysta z Izraela – to tylko niektórzy bohaterowie tegorocznego konkursu dokumentów muzycznych DocFilmMusic, który przybliży sylwetki twórców z różnych, często odległych, miejsc świata.

Muzyka koi dusze. Czegóż nam więcej trzeba w czas zły? Muzyka łagodzi obyczaje. Czy nie tego lekarstwa brakuje nam najbardziej? Muzyka czyni cuda. Niechby przyniosła nam wiarę, że jutro będzie lepiej. W kalejdoskopie wzlotów i upadków bohaterów muzycznego konkursu dostrzegamy własne dramaty i żmudne zmagania z losem, dziś szczególnie nas doświadczającym – podsumowuje tegoroczny konkurs Krzysztof Gierat.

Burzliwe życie Ike'a White'a, reż. Daniel Vernon

Burzliwe życie Ike'a White'a” odsyła nas do kalifornijskiego więzienia, gdzie osadzony za morderstwo muzyk nagrał swoją pierwszą płytę, która w latach 70. miała mu otworzyć drzwi do wolności i kariery. Jednak po wyjściu z więzienia sprawy przybierają niespodziewany obrót – Ike White znika. Po trzydziestu latach reżyser Daniel Vernon rusza jego śladem, by dowiedzieć się, co skłoniło artystę do podjęcia takiej decyzji i sprawdzić, czym przez te lata się zajmował.

W innym zakątku świata – Izraelu – scenę rockową podbija tajemniczy muzyk o pseudonimie Charlie Megira. W filmie “Jutro już minęło” dziennikarz i przyjaciel artysty Boaz Goldberg zaczyna 20 lat temu dokumentować jego fascynujące życie: zmieniający się wizerunek sceniczny, próby podboju amerykańskiej sceny i targające nim nieustannie demony, które Megira usiłuje zwalczać muzyką. 

Jutro już minęło  (Tomorrow's Gone), reż. Boaz Goldberg 

Film “Pieśni z kraju węgla” zagląda pod ziemię, do kopalni w NRD – miejsca pracy kolejnego bohatera cyklu. Gerhard “Gundi” Gundermann za dnia był kierowcą koparki w kopalni węgla brunatnego, a po pracy stawał się piosenkarzem. Był autorem melancholijnych ballad i piosenek rockowych. Buntownik i nonkonformista, a jednocześnie współpracownik Stasi. Dokument Grit Lemke sprawiedliwie przedstawia wszystkie jego wcielenia, docierając do nieznanych archiwaliów i rozmów.   

Nokturn, reż. Gwanjo Jeong

W Korei Południowej mieszka Seong-ho – wybitnie uzdolniony muzyk z autyzmem. Dokument “Nokturn”, poza towarzyszeniem mu podczas prób i na koncertach, skupia się na relacjach bohatera z rodziną. Matka poświęciła życie, by wspierać go w karierze profesjonalnego muzyka. To także opowieść o młodszym bracie, który również jest muzykiem, ale czuje się zepchnięty na margines. 

Perła pustyni” opowiada o wyjątkowym talencie. Moti Kahn, dwunastoletni indyjski chłopiec, specjalizuje się w tradycyjnych pieśniach społeczności Manganiyar, przekazywanymi od lat z pokolenia na pokolenie. Jednak chłopiec nie chce tylko śpiewać na pustyni, marzą mu się występy na arenie międzynarodowej. Rozpoczyna starania, by jego śpiew trafił do szerszego grona odbiorców. 

Saul & Ruby – Kapela ocalałych” to wzruszająca opowieść o dwóch polskich Żydach ocalałych z Holocaustu. Saul ma 94 lata, a Ruby 90. Pewnego dnia wpadli na nieco szalony pomysł, by założyć dwuosobowy zespół. Tak narodził się wyjątkowy muzyczny projekt o nazwie “Holocaust Survivor Band”, z którym bohaterowie chcą zagrać koncert w Polsce.

Dokument “Byli sobie bracia” bada fenomen kanadyjskiego artysty Robbiego Robertsona i jego zespołu The Band, z którym związany był m.in. Bob Dylan. Na film składają się unikalne nagrania i archiwalia oraz wywiady z takimi twórcami jak Bruce Springsteen, Eric Clapton, Van Morrison, Peter Gabriel czy Martin Scorsese. 

Film “Africa Mia” poświęcony jest z kolei nietypowemu gatunkowi muzycznemu, jaki narodził się po tym, gdy dziesięciu muzyków z Mali zostało w latach 60. wysłanych na Kubę, by studiować muzykę i wzmacniać socjalistyczne więzi. Tak powstała wyjątkowa w skali światowej afro-kubańska grupa "Las Maravillas de Mali". 

White Riot, reż. Rubika Shah 


White Riot” zgłębia natomiast jak punk wpłynął na politykę w Wielkiej Brytanii w latach 70. Ruch o nazwie Rock Against Racism, zainicjowany w 1976 roku, zgromadził wpływowych muzyków i aktywistów w celu jednoczenia ludzi przeciwko faszyzmowi.  


Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu DocFilmMusic:

“Africa Mia”, reż. Richard Minier, Edouard Salier, 81’, Francja
“Burzliwe życie Ike'a White'a” / “The Changin' Times of Ike White”, reż. Daniel Vernon, 77’, Wielka Brytania
“Byli sobie bracia” / “Once Were Brothers”, reż. Daniel Roher, 102’, Kanada
“Jutro już minęło” / “Tomorrow's Gone”, reż. Boaz Goldberg, 70’, Izrael
“Nokturn” / “Nocturne”, reż. Gwanjo Jeong, 97’, Korea Południowa
“Perła pustyni” / “Pearl of the Desert”, reż. Pushpendra Singh, 82’, Indie, Korea Południowa
“Pieśni z kraju węgla” / “Coal-Country Song. Gundermann”, reż. Grit Lemke, 98’, Niemcy
“Saul & Ruby - Kapela ocalałych” / “Saul & Ruby’s Holocaust Survivor Band”, reż. Tod Lending, 80’, USA
“White Riot”, reż. Rubika Shah, 81’, Wielka Brytania

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty