Na wystawie prezentowanej w Muzeum Podróżników znajdzie się kilkadziesiąt obiektów, w tym liczne ozdoby wykonane z muszelek i kłów dzikiej świni, naszyjniki z nasion, męskie przystroję głowy z piór egzotycznych ptaków (m. in. kazuara i rajskiego ptaka), spódniczki z włókien, torebki transportowe, maski z Sepiku.. Elżbiecie Dzikowskiej udało się także wykonać unikatowe zdjęcia plemion w barwnych strojach.
Papua Nowa Gwinea – państwo Oceanii – leży we wschodniej części Nowej Gwinei oraz na sąsiednich archipelagach (przede wszystkim Archipelagu Bismarcka, Triobriandów i Wyspach Salomona.) To kraj wielu rdzennych kultur, które mimo nieuniknionej akulturacji, jaka postępuje pod wpływem globalizacji, nadal starają się żyć w tradycyjnych wioskach i zachowywać swoje obyczaje. W 85% zamieszkują go Papuasi należący do 800 plemion mówiących odrębnymi językami. Życie codzienne zwykle koncentruje się na rodzinie wielopokoleniowej, której głównym obowiązkiem jest produkcja żywności na utrzymanie i wychowywanie dzieci. Niezwykle ważna jest wewnętrzna więź i kultywowanie rytuałów.
Każdego roku Papuasi biorą udział w barwnych festiwalach, prezentując plemienne stroje, ozdoby, tańce i śpiewy. Uczestnicy malują swe ciała, przystrajają w korony z kolorowych ptasich piór, naszyjniki i skórki zwierząt, aby reprezentować ptaki, drzewa lub duchy górskie. Wydarzenia te od lat ściągają z całego świata zainteresowanych etnologów i podróżników, a dziś już coraz częściej zaciekawionych turystów.
Elżbieta Dzikowska w 2019 roku we wrześniu uczestniczyła w festiwalu organizowanym w Goroka, w prowincji Eastern Highlands. Od lat planowała tę niezwykłą podróż do Papui Nowej Gwinei, aby wykonać unikatowe zdjęcia plemion w barwnych strojach i przede wszystkim zdobyć eksponaty dla Muzeum Podróżników. Ponad dziesięć lat temu wzbogaciła kolekcję muzealną o przedmioty kultury materialnej Asmat i Dani – dwóch grup etnicznych zamieszkujących prowincję Irian Jaya w zachodniej części Nowej Gwinei. Teraz przyszedł czas na plemiona z Papui Nowej Gwinei.
Na wystawie prezentowanej w Muzeum Podróżników znajdzie się kilkadziesiąt obiektów, w tym liczne ozdoby wykonane z muszelek i kłów dzikiej świni, naszyjniki z nasion, męskie przystroję głowy z piór egzotycznych ptaków (m. in. kazuara i rajskiego ptaka), spódniczki z włókien, torebki transportowe, maski z Sepiku. Interesującymi eksponatami są kina – tradycyjne naszyjniki męskie z muszli oszlifowanej w kształcie półksiężyca i pokrytej czerwonym pigmentem. Dopełnieniem ekspozycji są podróżnicze zdjęcia Elżbiety Dzikowskiej oraz Dariusza Tuleji, którzy razem eksplorowali region Wschodniego Sepiku, Goroka, oraz Tufi.
Magdalena Nierzwicka
informacja prasowa
Tytuł bloga powstał z inspiracji prozą Brunona Schulza, w której wielokrotnie, w różnych kontekstach, pada to tajemniczo brzmiące słowo, znaczące o wiele więcej niż „składniki”, bo mające rangę metafory, symbolu… Kulturalne Ingrediencje nie jest blogiem monotematycznym, np. książkowym czy filmowym. Łączę w nim wszystkie moje pasje w jedną całość. Znajdują się tu teksty dotyczące literatury, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Ponadto rozmowy z artystami i własne zapiski.To także moje archiwum.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Aldona Bartnik z Chopinem przez świat /wywiad/
Z Aldoną Bartnik – sopranem wykonującym muzykę dawną – rozmawiam o recitalach chopinowskich w Japonii z towarzyszeniem pianisty Naruhiko ...

Popularne posty
-
Anioły na obrazach dawnych malarzy są piękne, dlatego często zapominamy, że są niematerialne i że ich piękno ma charakter duchowy. Sztuka pr...
-
24 stycznia 2025 roku o 19.00 (uwaga, zmiana godziny!) odbędzie się w Oratorium Marianum kolejny koncert z cyklu "Ars Cameralis". ...
-
" Chcę nawet „zgubić” ślad Tomaszewskiego, choć bardzo go cenię. Bo aktor w tym przedstawieniu musi się wtopić w malarstwo. Czułem, że...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz