W tym roku w programie m.in.: Dni, najbardziej radykalny i najbardziej wzruszający film w dorobku Tsai Ming-lianga, Saturday Fiction w reżyserii Lou Ye, ze zjawiskową Gong Li w roli głównej czy Malmkrog, najnowsze dzieło reżysera głośnej Sieranevady.
Dni, reż. Tsai Ming-liang
Pierwsza po siedmioletniej przerwie fabuła autora Kapryśnej chmury. Minimalistyczna, poprowadzona nie tylko prawie bez dialogów, ale także bez tłumaczących ich sens napisów opowieść przecina ścieżki dwóch mężczyzn: starszego i młodszego, członka klasy średniej i imigranta, człowieka, który cierpi i tego, który wie, jak ów ból ukoić. Przepiękny, czuły poemat o tęsknocie za intymnością, który swoją premierę miał w konkursie Berlinale.
Saturday Fiction, reż. Lou Ye
Zjawiskowa Gong Li (Zawieście czerwone latarnie) powraca w filmie łączącym kino szpiegowskie i melodramat. Wypełniony dźwiękiem padającego deszczu i papierosowym dymem melancholijny, czarno-biały Saturday Fiction w reżyserii Lou Ye (Masaż niewidomych) zabiera nas do wojennego Szanghaju, do którego przybywa też na występy słynna aktorka. Jednak prawdziwy powód jej wizyty owiany jest tajemnicą.
Malmkrog, reż. Cristi Puiu
Film, który przyniósł Cristiemu Puiu nagrodę za najlepszą reżyserię w sekcji Encounters ostatniego Berlinale. Twórca głośnej Sieranevady znów każe swoim bohaterom spotkać się przy stole – ale radykalnie zmienia temat rozmowy. Bohaterowie monumentalnego, zachwycającego precyzyjną choreografią i fenomenalną scenografią Malmkroga debatują o historii świata, filozofii, obyczajach. Kostiumowy, lecz umieszczony poza czasem, imponujący intelektualnym rozmachem film to jeden z najbardziej ambitnych i błyskotliwych komentarzy do współczesności, na jakie porwało się kino.
Zero, reż. Kazuhiro Soda
Autor pokazywanego na 18.NH Morza wewnętrznego w swoim najnowszym dokumentalnym eseju portretuje doktora Yamamoto, który przed laty stworzył w japońskiej Okayamie klinikę psychiatryczną. Lekarz, który poświęcił życie walcząc o godność swoich pacjentów, dziś sam jest słaby. Wierny rytmowi slow cinema Kazuhiro Soda obserwuje trudny proces żegnania ludzi, zamykania spraw, konfrontowania się z własną śmiertelnością.
Przypominamy, że w sekcji Mistrzowie znalazły się również:
✓ Vitalina Varela (reż. Pedro Costa) - wielki zwycięzca festiwalu w Locarno (Złoty Lampart dla najlepszego filmu, aktorska nagroda dla Vitaliny Vareli) i jednocześnie najnowszy film bohatera retrospektywy 18.NH.
✓ Dau. Natasza (reż. Ilja Chrzanowski, Jekatierina Oertel) - nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale najciekawsza część spektakularnego projektu Dau.
✓ Wilcox (reż. Denis Côté) - minimalistyczny film o outsiderze poszukującym nowej drogi. Najnowszy film ulubieńca nowohoryzontowej publiczności i jednocześnie dziesiąty tytuł Côté w programie NH (m.in. po Vic+Flo zobaczyły niedźwiedzia, Boris bez Béatrice czy Antologii duchów miasta).
***
W tym roku czeka nas wyjątkowa odsłona wszystkich stanów kina. W dniach 5-15 listopada we Wrocławiu równocześnie odbędą się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz