piątek, 14 sierpnia 2020

17. Millennium Docs Against Gravity - znamy program!

Festiwal odbędzie się od 4 do 18 września w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Część z filmów zostanie następnie pokazana w trakcie odsłony online - od 19 września do 4 października. Zobaczymy  niemal 150 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata!




Z czułości do świata


W tym roku program jest naszpikowany tytułami, które wzbudzają emocje i inspirują do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”. W tym roku w programie pojawiają się cztery nowe sekcje - "Pieniądze i władza", "Zrozumieć Chiny", "Prawa metafizyki" oraz "Z domowych archiwów". Stanowią odpowiedź na trendy pojawiające się we współczesnym dokumencie w ciągu ostatniego roku. Program festiwalu tworzą także sekcje niezmienne cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności: "Bohaterowie są wśród nas", "Historie intymne", "Miejsca" czy "Mistrzowie kina". Wspólnie z Amnesty International Polska po raz kolejny zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu o prawach człowieka w ramach sekcji "Człowiek w kinie". Na uwagę zasługuje także sekcja "Klimat na zmiany", prezentująca filmy ekologiczne. Do najlepszego z nich trafi statuetka Green Warsaw Award, sponsorowana przez m.st. Warszawy.

Najodleglejsze zakątki świata, różnorodni bohaterowie, wierzenia, 

procesy kształtujące świat

Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach. Żeby lepiej zrozumieć mnogość poruszanych przez dokumentalistów problemów, można posłużyć się skrajnymi przykładami, które pojawiają się w festiwalowych filmach. Widzowie odwiedzą z twórcami najodleglejsze zakątki świata - kongijską Kinszasę („System K”), niezdobyty szczyt Himalajó („Ściana cieni”) czy Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino”).

Poznają zupełnie różnych  bohaterów - wybitnego polskiego reżysera Krystiana Lupę („Spróbujmy skoczyć do studni”), dziewczynę, którą nigdy nie była w teatrze („Dramatyczny rok”), złodzieja dzieł sztuki („Malarka i złodziej”) ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza”).

Zrozumieją procesy kształtujące świat - kulisy działania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos („Davos. Centrum świata”), mechanizmy gentryfikacji („Ulica Gentryfikcji 1”) czy niszczącą życie społeczne korupcję („Kolektyw”). Zobaczą wpływ człowieka na środowisko - niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise”), ale też uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia”).

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela”), wracający do duchowych korzeni Chińczycy („Konfucjańskie marzenia”), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke”) czy mieszkańcy przechodzącej konserwatywną rewolucję Brazylii („Wiara i furia”). To jedynie ułamek spośród filmów, które zostaną pokazane w tym roku podczas Millennium Docs Against Gravity!

Niezwykli goście tegorocznego festiwalu 


Wśród gości, którzy odwiedzą tegoroczny festiwal, należy wymienić dwie osoby, które wygłoszą swoje wykłady mistrzowskie. Pierwszą z nich jest wybitny reżyser kina dokumentalnego Hubert Sauper, którego „Koszmar Darwina” (2004) otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz nominację do Oscara. Z kolei film „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” (2014) został nagrodzony Nagrodą Banku Millennium - Grand Prix Millennium Docs Against Gravity. W tym roku w czasie festiwalu oprócz dwóch wspomnianych wyżej tytułów, zostanie zaprezentowany najnowszy film mistrza, będący zapisem podróży do Hawany - „Epicentrum”. Sauper wygłosi wykład mistrzowski, opowiadając o swojej niepowtarzalnej metodzie pracy i empatycznym spojrzeniu na bohaterów, którzy cierpią z powodu przemocy symbolicznej, politycznej i ekonomicznej.

Drugi gość festiwalu, Jan Grarup, opowie podczas wykładu mistrzowskiego o fotografii - starzej siostrze kina. Wybitny korespondent wojenny jest bohaterem filmu „Fotograf wojny” Borisa Bertrama, pokazującego jego pracę, ale też trudny moment w życiu prywatnym. Spotkaniu z Grarupem oraz jego wykładowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć „Nasze codzienne ludobójstwa” zorganizowana w przestrzeni kina Iluzjon.

Pełny program festiwalu można zobaczyć na stronie mdag.pl

zwiastun festiwalu

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty