W kolejnych tygodniach zaprezentowany zostanie tegoroczny szlak, który tradycyjnie otwieramy w Kołbaczu, by kolejno przez Żelewo, Darłowo, Chociwel, Drawsko Pomorskie, Szczecin Krzekowo, Świerczewo, Mierzyn, Trzcińsko-Zdrój dotrzeć do Szczecina gdzie odbędzie się jedyny koncert z udziałem publiczności w dniu 19.09.2020.
Bohaterem pierwszego filmu jest historia Kołbacza i Żelewa, wsi nad jeziorem Miedwie nieopodal Szczecina przedstawiona przez Pawła Migdalskiego na tle dziejów Księstwa Pomeranii. Historia połączona jest z muzyką Georga Friedricha Haendla w wykonaniu Aldony Bartnik - sopran oraz zespołu Consortium Sedinum. Jednocześnie zachęcamy entuzjastów Festiwalu do indywidualnego odwiedzenia festiwalowych miejsc, do zobaczenia Na Gotyckim Szlaku! Zaprasza w imieniu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Paweł Osuchowski – dyrektor artystyczny Festiwalu.
Festiwal Na Gotyckim Szlaku jest w tym roku współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwa Powiatowego w Gryfinie, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie oraz Gminy Miasto Szczecin. Festiwal dofinansowano także ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020.
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej
Odwołując się do muzyki dawnej potwierdzamy brak akceptacji na nędzę duchową naszych czasów. Słuchając Bacha, podświadomie wyrażamy tęsknotę do czasów, w których muzyka była filarem kultury.Współczesny człowiek zagubiony we dzisiejszym świecie, ciągłej pogoni za nowoczesnością odczuwa potrzebę silnego oparcia w trwałych wzorcach kultury. Muzyka jest jednym z najtrwalszych elementów naszej cywilizacji.
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w swoim programie nawiązuje do dziedzictwa europejskiej muzyki wieków minionych. Kontynuuje i rozwija dotychczasową działalność nurtu polskiego środowiska wykonawstwa muzyki dawnej. Bezpośrednim prekursorem Akademii jest działalność Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum działającej przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w latach 1993-2000.
Fundacja została powołana do życia przez organistkę i klawesynistkę Urszulę Stawicką w 2008. Celem fundacji jest upowszechnianie wiedzy o muzyce dawnej ze szczególnym uwzględnieniem ziem Pomorza Zachodniego. Głównym zadaniem fundacji jest wspieranie działań kulturalnych, edukacyjnych i naukowych.
Jednym z głównych działań programowych Fundacji jest działalność edukacyjna, która odbywa się przy współpracy ze szczecińskimi szkołami muzycznymi I i II stopnia. Stale organizowane i prowadzone są warsztaty oraz kursy muzyczne pod opieką wybitnych pedagogów z całej Polski (między innymi profesor Elżbiety Stefańskiej, Antona Biruli, Leszka Rembowskiego, Tomasza Lisieckiego, Rafaela Przybyły).
Fundacja współorganizuje przy tej okazji także koncerty prezentujące dawne instrumenty muzyczne. Dzięki staraniom Fundacji i popularyzacji nurtu wykonawstwa muzyki dawnej szkoły muzyczne w Szczecinie wzbogaciły się już o pierwsze instrumenty (kopie klawesynów włoskich Firmy Bizzi Clavicembali Italia) zakupione z myślą o wzbogaceniu oferty edukacyjnej.
informacja prasowa ze strony Fundacji
XI Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku - Kołbacz, Żelewo
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz