W tym roku program jest naszpikowany filmami, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad rzeczywistością, do czego nawiązuje także hasło festiwalu: „Z czułości do świata”. Publiczność zgromadzona w Dolnośląskim Centrum Filmowym od 4 do 13 września zobaczy prawie 80 najlepszych tytułów kina non-fiction!
Filmowy kalejdoskop
Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach. Żeby lepiej zrozumieć mnogość poruszanych przez dokumentalistów problemów, można posłużyć się skrajnymi przykładami, które pojawiają się w festiwalowych filmach. Widzowie odwiedzą z twórcami najodleglejsze zakątki świata – Sri Lankę, gdzie obejrzą historię byłej członkini Tamilskich Tygrysów („Blizny” Agnieszki Zwiefki), niezdobyty szczyt Himalajów („Ściana cieni” w reż. Elizy Kubarskiej) czy Półwysep Czukocki („Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske). Poznają zupełnie różnych od siebie bohaterów – kultowego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego („Andriej Tarkowski. W świątyni kina” w reż. Andrey’a A. Tarkovsky’ego), Pierwszą Damę Filipin („Ważniejsza od królów” Lauren Greenfield), rapera Quebonafide („Quebonafide. Romantic Psycho Film” prod. Red Bull Media House), ale też rodzinę z Donbasu, odtwarzającą swoje traumatyczne przeżycia wojenne w czasie kręcenia filmu („Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” w reż. Iryny Tsilyk).Ściana cieni w reż. |
Zobaczą również wpływ człowieka na środowisko – niszczycielski i sprowadzający zagładę („Odbudować Paradise” w reż. Rona Howarda), ale również uświadamiający możliwość międzygatunkowego porozumienia („Ośmiornica, nauczycielka życia” Pippy Ehrlich). Wrocławska publiczność będzie mieć również okazję, by przekonać się, w co wierzą ludzie z odległych sobie kultur – zagorzali katolicy w Polsce („Jak Bóg szukał Karela” Víta Klusáka i Filipa Remundy), odcięci od świata buddyści („Buddyjskie karaoke” w reż. Thomasa Balmesa) czy też amerykańscy kreacjoniści („Wierzymy w dinozaury”, Claytona Browna).
Grand Prix Dolnego Śląska
Nieodłączną częścią wrocławskiej edycji festiwalu jest konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się trzynaście tytułów z całego świata. Wśród nich m.in. nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” w reżyserii Wada Al-Kateaba i Edwarda Wattsa oraz najnowsze dzieło Huberta Saupera „Epicentrum”. Widzowie zobaczą także zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych „Pogrzeb Stalina” autorstwa Siergieja Łoźnicy oraz „Witamy w Czeczenii” Davida France'a prezentujący, jak dokładnie wyglądało regularne polowanie na osoby LGBT+ urządzone przez Ramzana Kadyrowa. Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Małgorzata Szczerbowska – aktorka i scenarzystka, Joanna Synowiec – kuratorka, animatorka kultury i artystka oraz Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i Krzysztof Majewski – dziennikarz radiowy.Ważniejsza od królów |
Bilety w sprzedaży od 21 sierpnia
Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne będą w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl od 21 sierpnia. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztować będą 12 złotych.Lista filmów wrocławskiej edycji dostępna jest na stronie: MDAG.pl.
Siatka projekcji i harmonogram wydarzeń towarzyszących pojawią się 21 sierpnia na Facebooku: www.facebook.com/MDAGWroclaw, stronie festiwalu i stronie dcf.wroclaw.pl.
informacja prasowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz