wtorek, 8 września 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku „Moja droga” 12-13 i 19-20 września 2020

Znaki walońskie w Górach Olbrzymich, zwiedzanie średniowiecznych fresków w Lubiechowej, fragmentów Muru Berlińskiego w Sosnówce i wyprawa Kaczawskim Szlakiem Średniowiecznych Polichromii – to niektóre z atrakcji Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. W tym roku zwiedzający będą mogli wziąć udział w 60 wydarzeniach w 30 miejscowościach. 



Temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Moja droga”. Organizatorzy wykorzystując motyw drogi zapraszają do podróży po polskiej kulturze i historii, ale również zachęcają do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

„Poznamy m.in. Powojenne drogi wiodące do Bielawy, które musieli przebyć osiedlający się tam mieszkańcy z różnych zakątków świata” – wyjaśnia Agnieszka Szepetiuk–Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. „Podobną Moją drogę do domu przejdziemy podczas wykładów w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, a „Pamięć dalekich dróg” przywołamy podczas prelekcji w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Poznamy także pierwszych osadników oławskich i ziem Gminy Pielgrzymka. Po raz pierwszy w EDD weźmie udział Stowarzyszenie Podróżników Tu i Tam, dzięki którym zobaczymy średniowieczne freski w Lubiechowej koło Świerzawy na Pogórzu Kaczawskim. Podróż w czasie i przestrzeni będziemy mogli odbyć także dzięki średniowiecznym polichromiom we Wleniu i w Siedlęcinie, gdzie znajduje się jedyne na świecie dzieło przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora”.

Muzeum w Głogowie zaprasza na opowieść o średniowiecznych kontaktach kulturowych Głogowa z Wrocławiem i archeologicznych tajemnicach ukrytych pod drogami miasta. Biblioteka w Świdnicy proponuje wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika Arkadego Fiedlera (podróżnikowi będzie także poświęcony wykład w Muzeum Narodowym we Wrocławiu), a Ossolineum pokaże zdjęcia Heleny Modrzejewskiej z własnych zbiorów i przedstawi historię życia tej wspaniałej aktorki.

We Wrocławiu podczas spaceru po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów aktor Tomasz Kwietko–Bębnowski przeczyta fragmenty ich wspomnień. Na liczne artystyczne podróże zapraszają także Muzeum Narodowe i Etnograficzne, Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech  Kopuł (spacer „Droga przez Wrocławskie Tereny Wystawowe”). We Wrocławiu można będzie przebyć szlak filmowych produkcji reżyserów Waldemara Krzystka i Romana Załuskiego, a w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy spotkać się z Andrzejem Popielem odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym „Korona Królów”.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. To jedyne w sowim rodzaju święto europejskiego dziedzictwa uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Pełna lista wydarzeń: www.edd.nid.pl
Informator dolnośląski: https://bit.ly/2GwkMpR
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programach. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty