wtorek, 8 września 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku „Moja droga” 12-13 i 19-20 września 2020

Znaki walońskie w Górach Olbrzymich, zwiedzanie średniowiecznych fresków w Lubiechowej, fragmentów Muru Berlińskiego w Sosnówce i wyprawa Kaczawskim Szlakiem Średniowiecznych Polichromii – to niektóre z atrakcji Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. W tym roku zwiedzający będą mogli wziąć udział w 60 wydarzeniach w 30 miejscowościach. 



Temat tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „Moja droga”. Organizatorzy wykorzystując motyw drogi zapraszają do podróży po polskiej kulturze i historii, ale również zachęcają do znalezienia własnej ścieżki w poznawaniu lokalnego dziedzictwa, a także odkrywania turystycznych szlaków łączących zabytki i miejsca będące świadectwem ważnych wydarzeń historycznych.

„Poznamy m.in. Powojenne drogi wiodące do Bielawy, które musieli przebyć osiedlający się tam mieszkańcy z różnych zakątków świata” – wyjaśnia Agnieszka Szepetiuk–Barańska, koordynatorka EDD na Dolnym Śląsku. „Podobną Moją drogę do domu przejdziemy podczas wykładów w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, a „Pamięć dalekich dróg” przywołamy podczas prelekcji w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Poznamy także pierwszych osadników oławskich i ziem Gminy Pielgrzymka. Po raz pierwszy w EDD weźmie udział Stowarzyszenie Podróżników Tu i Tam, dzięki którym zobaczymy średniowieczne freski w Lubiechowej koło Świerzawy na Pogórzu Kaczawskim. Podróż w czasie i przestrzeni będziemy mogli odbyć także dzięki średniowiecznym polichromiom we Wleniu i w Siedlęcinie, gdzie znajduje się jedyne na świecie dzieło przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora”.

Muzeum w Głogowie zaprasza na opowieść o średniowiecznych kontaktach kulturowych Głogowa z Wrocławiem i archeologicznych tajemnicach ukrytych pod drogami miasta. Biblioteka w Świdnicy proponuje wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika Arkadego Fiedlera (podróżnikowi będzie także poświęcony wykład w Muzeum Narodowym we Wrocławiu), a Ossolineum pokaże zdjęcia Heleny Modrzejewskiej z własnych zbiorów i przedstawi historię życia tej wspaniałej aktorki.

We Wrocławiu podczas spaceru po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów aktor Tomasz Kwietko–Bębnowski przeczyta fragmenty ich wspomnień. Na liczne artystyczne podróże zapraszają także Muzeum Narodowe i Etnograficzne, Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech  Kopuł (spacer „Droga przez Wrocławskie Tereny Wystawowe”). We Wrocławiu można będzie przebyć szlak filmowych produkcji reżyserów Waldemara Krzystka i Romana Załuskiego, a w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy spotkać się z Andrzejem Popielem odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym „Korona Królów”.

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. To jedyne w sowim rodzaju święto europejskiego dziedzictwa uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, a także rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny.

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a dolnośląskim – Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wydarzenia odbywają się pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Pełna lista wydarzeń: www.edd.nid.pl
Informator dolnośląski: https://bit.ly/2GwkMpR
W związku z sytuacją epidemiczną w kraju organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programach. 

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG już od jutra we Wrocławiu

21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu wystartuje już jutro, czyli 10 maja. Na wrocławską publiczność czeka ponad...

Popularne posty