wtorek, 15 września 2020

W przededniu wojny | Przegląd filmów ze zbiorów FINA

Czym żyła Polska w przededniu wojny? Jakie nastroje zagościły na dobre w społeczeństwie? Czego się obawiano, co planowano? Na przegląd złożą się unikalne, głównie dokumentalne filmy ze zbiorów FINA portretujące Polskę i Polaków tuż przed 1 września 1939 roku.


Taśma filmowa, jak żadne inne medium, pozwala przyjrzeć się złożoności tamtego czasu. W programie znalazły się zarówno filmy propagandowe, wychwalające zdolności polskiego przemysłu, jak i reportaże z letnich obozów szkoleniowych dla młodzieży. Pokaz odbędzie się w sobotę 19 września o godz. 16:00.

Widzowie kina Iluzjon zobaczą filmy propagandowe – m.in. COP Stalowa Wola Jerzego Gabryelskiego – pierwsza tego typu produkcja w polskiej kinematografii, zrealizowana na zamówienie Ministerstwa Spraw Wojskowych. Z kolei Polska w Gdańsku Mieczysława Bilażewskiego dowodzi odwiecznej polskości Gdańska.

Osobnym gatunkiem filmów propagandowych w drugiej połowie lat 30. były obrazy nawołujące do finansowania polskiej armii. Takim właśnie filmem jest Budujemy ścigacz Witolda Dunin-Bredsznajdera, przekonujący do datków na rzecz Funduszu Obrony Morskiej.

Kadr z kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej z 1 września 1939 roku

W Iluzjonie nie zabraknie również reportaży: W naszym obozie, relacjonujący obóz żeński Związku Strzeleckiego w Augustowie czy w Dzień podchorążego w obozie, fabularyzowany dokument przedstawiający jeden dzień oddziału podchorążych. Ponadto pokazana zostanie Gotowość bojowa Polski – zlepek z kronik filmowych z lipca i sierpnia 1939 roku, zachowanych w archiwum filmowym NRD i sprowadzonych do Filmoteki Narodowej w latach 70.

Wisienką na torcie będzie animacja Ołowiane żołnierzyki Maksymiliana Emmera i Jerzego Maliniaka, zrealizowana w wytwórni „Awangarda”. Film był pokazywany na festiwalu filmowym w Wenecji w 1938 roku, gdzie został bardzo dobrze przyjęty. Opowiada historię walki pomiędzy dwoma wrogimi obozami… zabawek.

Przegląd zamknie kronika filmowa Polskiej Agencji Telegraficznej, która miała pojawić się na ekranach kin 1 września 1939 roku. Zmontowana kilka dni przed najazdem Niemców, łączy lekkie tematy z pospiesznymi przygotowaniami do obrony kraju.

Pokaz filmów połączony będzie z komentarzem historycznym dr Marcina Zaborskiego, politologa, dziennikarza, autora książki Lato '39. Jeszcze żyjemy.

Kino Iluzjon zaprasza w sobotę 19 września o godz. 16:00!

Cena biletów:

normalny 14 zł, ulgowy 12 zł

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

NFM I Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE l 15.11.2024–23.02.2025

29.listopada.2024 o godz. 17.30  w foyer NFM odbędzie się wernisaż wystawy Rezonanse Sztuki XV - SOLO I W DUECIE. Wielogłos Artystycznych Po...

Popularne posty