poniedziałek, 21 grudnia 2020

Wielki projekt on-line Zamku Królewskiego na Wawelu Czas na Wawel! "Kultura dostępna"

Ponad 280 tys. zł i wielki program Kultura dostępna Zamku Królewskiego na Wawelu realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przed Wami: serial „Wawel. Królestwo odkryte” z udziałem Krystyny Czubówny, poradnik dla małych i dużych „Przez Zamek do Domu”, gra komputerowa, lekcje i warsztaty on-line. Zamek Królewski na Wawelu, choć zamknął swoje ekspozycje na czas pandemii, upowszechnia historię bezcennych zbiorów w sieci i na kartach nowych wydawnictw. 


Wszystko po to, by – mimo wszystko – dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i sprostać ich najwyższym oczekiwaniom w czasie, gdy dostęp do kultury w rzeczywistości został utrudniony. Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W SIECI WIEDZY

– Za sprawą współczesnych, nowoczesnych środków wyrazu, które stanowią język nowych mediów w XXI wieku pragniemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców sztuki. Dzięki grze on-line czy serialowi pokazujemy nieoczywiste oblicze Zamku Królewskiego na Wawelu. W sposób atrakcyjny i niekonwencjonalny opowiadamy o dziejach Zamku i wawelskich zbiorach – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dlatego już pod koniec grudnia, nie wychodząc z domu każdy będzie mógł odwiedzić Zamek. Wszystko za sprawą wirtualnego zwiedzania, nad którym prace dobiegają właśnie końca. – To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie zwiedzających, którzy niezwykle entuzjastycznie przyjęli wyemitowane przez nas wirtualne oprowadzanie po ekspozycji Wawel zaginiony z udziałem kustosz dr Beaty Kwiatkowskiej-Kopki z towarzyszeniem aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej, prezentowane w ramach akcji #darmowylistopad. Film na naszym profilu na FB został wyświetlony ponad 24 tys. razy i udostępniony już ponad 400 razy. To prawdziwy rekord – stwierdza dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ. – Nie mogliśmy przejść obok tego faktu obojętnie – dodaje. Działanie towarzyszy realizacji projektu „Kultura dostępna”.

Jak mówi Marta Graczyńskakoordynatorka projektu „Kultura dostępna” na Zamku Królewskim na Wawelu dzięki rozmaitym działaniom zamek, muzeum jest miejscem na wyciągnięcie ręki. – Póki nie możemy się spotkać z naszymi gośćmi w świecie rzeczywistym zapraszamy ich do wirtualnych przestrzeni muzeum. Dofinansowanie MKiDN pozwoliło nam na sięgnięcie po współczesne technologie, nowe środki wyrazu i wykorzystać inne niż do tej pory kanały komunikacji. Mamy nadzieję, że dzięki temu wiedza na temat zbiorów wawelskich, ich historii i znaczenia będzie co raz powszechniejsza, a goście będą chcieli jej co raz więcej i więcej. W ten sposób Wawel pozostanie otwarty i jeszcze bliższy każdemu – mówi Marta Graczyńska.

Z REALU DO…

Gra trafi do rąk najmłodszych zwiedzających w przedziale od 9 do 15 lat. Za jej pośrednictwem cofniemy się w czasie, doświadczając przygód w różnych okresach historycznych Zamku Królewskiego na Wawelu. Gracze wcielą się w jednego z kilku bohaterów, wzorowanych na postaciach historycznych związanych z Zamkiem. Cel jest jeden: odnaleźć cenne artefakty, takie jak Szczerbiec, pantofelki koronacyjne Zygmunta Augusta czy szachy Zygmunta III. Mocnym atutem gry jest forma ukazująca wnętrza zamku z różnych epokach. Odkryjemy historię unikatowego miejsca w nietypowy sposób. Historię ukrytą w murach zamku. Grę pobierzemy za darmo na stronie: wawel.krakow.pl w zakładce KULTURA DOSTĘPNA pod koniec grudnia.

ZA GŁOSEM CZUBÓWNY

Na wawelskie wzgórze przeniesiemy się także za sprawą historii opowiedzianych w 10-o odcinkowym serialu „Wawel. Królestwo odkryte”. Poznamy nieoczywiste oblicze Wawelu; za sprawą opowieści o artystach, zbiorach, ludziach, o których historia zapomniała, a nawet zwierzętach i roślinach. Wszystko to przedstawione w dynamicznej i atrakcyjnej wizualnie formie – opowiedziane głosem Krystyny Czubówny. Odcinki opublikujemy na oficjalnym profilu FB Zamku Królewskiego na Wawelu oraz na kanale YouTube od 23 grudnia.

PRZEZ ZAMEK DO DOMU 

Z myślą o naszych najmłodszych zwiedzających i ich opiekunach opracowaliśmy również specjalny poradnik, jak z naszego własnego domu uczynić zamek. Za sprawą opracowanych zabaw, zadań i rozmaitych ciekawostek przybliżamy wiedzę o Wawelu i historię bezcennych zbiorów zgodnie z ideą: przez zabawę do nauki. 

Jak piszą autorki tomu: Pozwól, że zaprosimy Cię dziś do królewskiego domu, uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy, jak wyglądało życie codzienne na zamku. W książce znajdziesz zadania, które pozwolą zmienić Twój dom w rezydencję królewską. Książka jest dla Ciebie – możesz w niej rysować i wyklejać, zapisywać pomysły i inspiracje. Zaproś do zabawy najbliższych i bawcie się po królewsku. 

 

Poradnik można pobrać bezpłatnie na naszym blogu edukacyjnym: waweledukacja.com od 23 grudnia. 

Każdy zainteresowany programem Kultury dostępnej, bezpłatnie, weźmie też udział w warsztatach i lekcjach on-line. Dla zainteresowanych stworzyliśmy także bezpłatne karty pracy. Do pobrania na blogu.

Szczegóły na www.wawel.krakow.pl, w zakładce KULTURA DOSTĘPNA.


Projekt Kultura dostępna 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty