czwartek, 24 grudnia 2020

Wystawa internetowa „Rycerze. Dzieci Niepodległej” w Muzeum Literatury

Muzeum Literatury w Warszawie zaprasza do obejrzenia wirtualnej wystawy „Rycerze. Dzieci Niepodległej” - przygotowanej dla uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jednego z ważniejszych wydarzeń, które odmieniły losy świata. Ekspozycja jest próbą ukazania polskiej historii współczesnej poprzez pryzmat losów dziewiętnastu postaci – poetów, poetek i prozaików walczących piórem i czynem. 



Ich drogi były różne, tak jak różnorodna jest dwudziestowieczna epopeja polskiej walki o wolność, a jednocześnie – na tym głębokim poziomie, do którego prowadzi drogowskaz niepodległości – tożsame. 

 Wystawa Rycerze. Dzieci Niepodległej

Wydawnictwem towarzyszącym wystawie jest książka poświęcona jednemu z jej bohaterów, poległemu w Powstaniu Warszawskim studentowi podziemnej polonistyki Wojciechowi Menclowi, którego rękopiśmienne archiwum zostało przekazane przez rodzinę poety w darze dla Muzeum Literatury. Publikacja powstała we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Wyboru utworów i napisania słowa wstępnego podjął się dr Michał Friedrich.

Dzięki kooperacji ze Stowarzyszeniem Muza Dei w ramach programu „Kultura w sieci” został zrealizowany spektakl Noc świata. Sebyła”, poświęcony kolejnemu bohaterowi wystawy, zamordowanemu w 1940 roku w Charkowie przez NKWD wszechstronnemu artyście: poecie, malarzowi i muzykowi, Władysławowi Sebyle.

Spektakl Noc światła

Projekt “Noc świata. Sebyła” to realizacja telewizyjna na potrzeby internetu fragmentów twórczości Władysława Sebyły, według scenariusza Marii Doroty Pieńkowskiej i reżyserii Dariusza Kowalskiego. Tytuł zaczerpnięty został z młodzieńczego, do dziś pozostającego w ineditach dramatu Władysława Sebyły zatytułowanego „Bunt ludzi”, w którym młody autor zawarł profetyczną wizję przyszłości świata. Ten niezwykły twórca, poeta, malarz i muzyk, jednocześnie bojownik walczący o polskość w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej, w 1939r. został zmobilizowany do walki w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez sowietów. Był przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z pozostałymi jeńcami osadzonymi w Starobielsku został przewieziony do Charkowa i 11 kwietnia 1940 rozstrzelany.
W ramach projektu zrealizowany został jeden spektakl teatralny oraz przygotowany specjalny film, będący relacją z projektu. Ponadto w ramach działań promocyjnych przybliżaliśmy osobę i twórczość Władysława Sebyły.

Cele projektu „Noc Świata. Sebyła.” dotykają równolegle kilku dziedzin życia społecznego i kulturalnego. Sięgnięcie bowiem po spektakl Władysława Sebyły i ukazanie jego osoby w spektaklu jest uczczeniem polskiego poety (jednego z wielu wybitnych polskich artystów), ale też oddaniem hołdu ofierze poległej pod Katyniem. Ma ono szczególne znaczenie w 80. Rocznicę zbrodni katyńskiej. Polska sztuka i polska historia tak długo będą obecne w sercach i świadomości odbiorców, jak długo trwać będzie o nich pamięć. Wychodząc z tego zasadniczego założenia, pragnęliśmy właśnie tę pamięć utrwalać poprzez odtworzenie i przeniesienie spektaklu o artyście, napisanego przez Marię Dorotę Pieńkowską do sieci – tak, aby był on dostępny dla jak najszerszej publiczności.


Te trzy dzieła tworzą całość wpisującą się w kontekst polskich dróg ku wolności. Ich premiera na stronie internetowej Muzeum Literatury została przygotowana w przeddzień Bożego Narodzenia 2020 roku.

Wystawa Rycerze. Dzieci Niepodległej
Koncepcja i scenariusz: Maria Dorota Pieńkowska
Współpraca: Magdalena Durko-Stępień, Małgorzata Wichowska
Zdjęcia dokumentów i retusz fotografii: Anna Kowalska
Korekta: Grażyna Grochowiakowa
Realizacja: Andrzej Kordas

Książka: Wojciech Mencel Utwory wybrane
Wybór i wstęp: Michał Friedrich
Projekt graficzny i łamanie: Anna Bauer
Redakcja: Maria Dorota Pieńkowska, Małgorzata Wichowska
Współpraca: Magdalena Durko-Stępień i Anna Kowalska
Korekta: Grażyna Grochowiakowa

Spektakl: Noc świata
Scenariusz: Maria Dorota Pieńkowska
Reżyseria: Dariusz Kowalski
Wykonawcy: Halina Rowicka, Dariusz Kowalski
Producent: Muza Dei

Prace komisaryczne i koordynacja realizacji projektów: Maria Dorota Pieńkowska

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szkicownik Stanisława Witkiewicza zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku

Zabytkiem miesiąca w maju jest Szkicownik Stanisława Witkiewicza, Obiekt do końca miesiąca można oglądać w białostockim Ratuszu.  Z tych pra...

Popularne posty