poniedziałek, 4 stycznia 2021

Ferie online 2021 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i jego oddziałach

 Muzeum Narodowe we Wrocławiu zachęca do bezpłatnych warsztatów i spotkań online na platformie Zoom. Obowiązują zapisy mailowe przez formularze zgłoszeń w tygodniu poprzedzającym zajęcia. Szczegóły poniżej.


PROGRAM

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można poznać ekscytujące historie Skarbu Średzkiego i „Madonny pod jodłamiL. Cranacha; dowiedzieć się, do czego kiedyś służyły stoły i stoliki. Będzie też można zatańczyć wspólnie z prowadzącą, inspirując się figurami namalowanymi przez Marka Oberländera i Jana Lebensteina.

W Muzeum Etnograficznym uczestnicy będą robić maski z maseczek; dowiedzą się więcej o kolędniczych gwiazdach i spróbują je sami wykonać; poznają też kodrę, czyli pochodzącą z Łowicza niezwykłą kompozycję z papieru.

Pawilon Czterech Kopuł zaprasza na senny poranek z pracami Erny Rosenstein i Kazimierza Mikulskiego, na spotkanie z barwnymi rzeźbami Janiny Myronovej i opowieści o dalekich wyprawach, przygodach, ludziach i zwierzętach. W Pawilonie poznacie też twórczość Marii Jaremy, jednej z najwybitniejszych polskich malarek XX w.


■ Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Bezpłatne spotkania online na platformie Zoom (w grupach 20-osobowych), obowiązują zapisy mailowe w tygodniu poprzedzającym zajęcia (edukacja@mnwr.pl). Link do wydarzenia będzie przesyłany najpóźniej na dzień przed wydarzeniem. Dodatkowe informacje: tel. 71 372 51 48.

5 stycznia 2021, godz. 12.00 i 14.00Zapona? A co to? – opowieść o skarbach ze Środy Śląskiej

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat — prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć

Uczestnicy zajęć dowiedzą się kto, gdzie i dlaczego ukrył złoty skarb, czym jest dżuma oraz jakie przedmioty składają się na Skarb Średzki. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik będzie mógł wykonać tytułową zaponę z przygotowanych wcześniej materiałów, a chętni będą mogli pokazać efekt swojej pracy innym.

8 stycznia, godz. 12.00 i 14.00 — Obroty i zwroty

Warsztaty tańca intuicyjnego dla dzieci w wieku 6–12 lat – prowadzenie: Barbara Przerwa

Każdy potrafi kręcić się w koło, wirować z rękami rozłożonymi na boki! W takim tańcu niepostrzeżenie wyrastają nam niewidzialne skrzydła. Wśród figur namalowanych przez Marka Oberländera i Jana Lebensteina znajdziemy natchnienie do tańca płynnego, spokojnego, ale i też do ruchu pełnego energicznych zwrotów i obrotów. Zatańczymy wszystko to, co nas wzrusza i porusza w sztuce obu artystów.

13 stycznia, godz. 12.00 i 14.00 — „Madonna pod jodłami”, czyli jak zostać kopistą

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat — prowadzenie: Grzegorz Wojturski

Spotkanie będzie okazją do poznania niezwykłej historii słynnego obrazu z wrocławskiej katedry „Madonna pod jodłami” Lucasa Cranacha. Uczestnicy zajęć będę mogli za pomocą szablonu oraz przygotowanych ołówków, kredek oraz farb akwarelowych wykonać własne wersje cennego obrazu i pochwalić się efektem swojej pracy kopisty.

15 stycznia, godz. 12.00 i 14.00 — Stolikowy zawrót głowy – zaprojektujmy razem stoły!

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat — prowadzenie: Michał Pieczka

Podczas spotkania warsztatowego online dzieci będą miały okazję obejrzeć wybrane eksponaty prezentowane na wystawie czasowej „Płaszczyzna porozumienia – stoły w XVIII i XIX wieku”. Prowadzący zajęcia opowie o różnych rodzajach stołów i stolików, a słuchacze z pewnością poznają wiele interesujących faktów na temat rozmaitych funkcji tych pięknych dawnych mebli. W drugiej części zajęć dzieci zaprojektują i wykonają z papieru i tektury własne stoliki o nietypowych kształtach. W ten sposób każdy uczestnik spotkania będzie mógł choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy projektant mebli!

 

■ Muzeum Etnograficzne

Bezpłatne spotkania online na platformie Zoom, obowiązują zapisy mailowe przez formularze zgłoszeń w tygodniu poprzedzającym zajęcia. Link do wydarzenia będzie przesyłany najpóźniej na dzień przed wydarzeniem. Dodatkowe informacje: muzeum@muzeumetnograficzne.pl lub 71 344 33 13.

7 stycznia, godz. 12:00 — Maski z maseczek

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat — prowadzenie: Marta Derejczyk

Maseczki nosiliśmy w tym roku przez wiele miesięcy. W karnawale wszystko można robić na opak, spróbujemy więc maseczki chirurgiczne zamienić w maski karnawałowe. Na zajęcia należy przygotować: jedną lub dwie maseczki chirurgiczne, nożyczki, klej. Do wykonania ozdób do wyboru: bibułę, kolorowy papier, cekiny, brokat, piórka.

12 stycznia, godz. 12:00 — Gwiazda dla kolędnika

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat — prowadzenie: Paulina Suchecka

Śpiewaniu kolęd, składaniu noworocznych życzeń – podobnie jak dawniej – może towarzyszyć kolędnicza gwiazda. Kolędnicy robili je zawsze samodzielnie. Na zajęciach zobaczymy, jak kiedyś wyglądały gwiazdy, oraz spróbujemy wykonać i ozdobić własną, która będzie się obracać!

Potrzebne będą: sztywny karton w formacie A4 (może być fragment pudła po prezentach), klej, nożyczki, szpilka, kawałeczek korka i płaski drewniany patyczek (mieszadełko) lub plastikowa rurka do picia. Do ozdabiania gwiazdy według uznania i możliwości:  kolorowy papier, bibuła. 

14 stycznia, godz. 12:00 — Kodra – wycinanka o wielu twarzach

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat — prowadzenie: Olga Budzan

Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z bogactwem polskich tradycji wycinankarskich oraz wykonają kodrę, czyli pochodzącą z Łowicza niezwykłą kompozycję z papieru.

 

Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej

Bezpłatne spotkania online na platformie Zoom (w grupach 10-osobowych), obowiązują zapisy mailowe w tygodniu poprzedzającym zajęcia (edukacja.pawilon@mnwr.pl). Link do wydarzenia będzie przesyłany najpóźniej na dzień przed wydarzeniem. Dodatkowe informacje: tel. 71 712 71 81.

5 stycznia 2021, godz. 10:00 — Czy ja śnię?

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat — prowadzenie: Justyna Oleksy

Że chmury to wielkie drożdżówki, na których można jeździć; że można pomalować wszystkie swoje myśli na biało i je przytulić; że można zobaczyć swoje plecy przed sobą, tak jak ogląda się dłonie; że ryjówki chodzą do góry nogami… Czy ja śnię? A gdyby w tym śnie namalować obraz? Jak by wyglądał? Zajrzymy w sny Erny Rosenstein i Kazimierza Mikulskiego, a także we własne. Powiemy sobie dobranoc i zaczniemy malować. Zapraszamy na senny poranek w surrealistycznym nastroju w pierwszy wtorek ferii.

12 stycznia, godz. 10:00 — Chodź, opowiem Ci historię.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat — prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk

Zimowe dni to świetny czas do snucia opowieści. Możemy zaszyć się w ulubionym zakątku i… marzyć. W trakcie spotkania posłuchamy historii niezwykłych, o dalekich wyprawach, przygodach i postaciach. O zwierzętach, które towarzyszą ludziom, oraz o dziwnych pozach, które można wykonywać w muzealnym wnętrzu. A to wszystko dzięki barwnym rzeźbom Janiny Myronowej. Kto wie, może ułożymy własną opowieść, gdzie bohaterami będą postacie z wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł.

31 stycznia, godz. 11:00 — Płynny ruch kolorów – Maria Jarema

Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 3 — z cyklu #muzealniaki_pod_kopułą

Maria Jarema była jedną z najwybitniejszych polskich malarek XX wieku. Kolor, użyty w jej obrazach z niezwykłą wrażliwością, oraz wyczulenie na rytmy sprawiają, że jej obrazy zdają się tańczyć. Na warsztatach wspólnie wprawimy barwy w ruch.

31 stycznia, godz. 13:00 — Wszystkie kolory Marii

Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat — z cyklu „Sztuczki w Pawilonie”

Czy wiecie, co to jest abstrakcja? Czy obraz naprawdę może nie przedstawiać niczego? Przyglądniemy się wspólnie kolorowym obrazom Marii Jaremy i spróbujemy odnaleźć tam… tańczące postaci, a potem sami zatańczymy z kolorami!

informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

21. MDAG - ostatnie trzy dni festiwalu

Przed nami ostatnie trzy dni 21.edycji Millennium Docs Against Gravity w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Czego nie można przegapić w nadchodz...

Popularne posty