Po raz pierwszy siedem Rezydencji Królewskich przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży na przerwę zimową - Ferie po królewsku online, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia na stronach internetowych instytucji biorących udział w akcji oraz na ich profilach w mediach społecznościowych będą publikowane propozycje online dla dzieci. Wirtualne spacery, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami uzupełnią programy indywidualne przygotowane przez każdą z Rezydencji.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowym w Lublinie przygotował program na czas ferii dla uczniów, w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w kraju.
Ideą projektu jest zachęcenie uczniów do spędzania czasu wolnego w otoczeniu kultury poprzez internetowe łącza. W akcji udział wezmą znani youtuberzy i influencerzy. Nie zabraknie także popularnych postaci znanych z ekranów telewizyjnych, które poprowadzą wirtualne spotkania dla dzieci z przestrzeni muzealnych.
Podobnie, jak w przypadku programu "Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich", celem akcji jest zwiększanie dostępności do narodowych instytucji kultury, promocja edukacji poprzez sztukę oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
"Ferie po królewsku", materiały prasowe Muzeum Zamek Królewski na Wawelu |
Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży na każdym etapie edukacji.
W godzinach przedpołudniowych rezydencje zaproszą do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z Idą Nowakowską z cyklu "Muzeum oczami dziecka", a Piotr Rubik zaprosi na warsztaty wokalne z serii Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich
Gościem specjalnym pierwszego odcinka muzycznej opowieści będzie Ala Tracz wraz z siostrą Aleksandrą. Na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy. Ich wyobraźnię będzie rozbudzać Joanna Moro i Agata Załęcka – dzięki lekturze Królewskich bajek. Atrakcją dla młodzieży będą z pewnością znani youtuberzy i influencerzy, którzy na swoich kanałach zaskoczą Zamkowymi trendami.
O każdej porze dnia uczestnicy akcji będą mieli możliwość goszczenia w innej rezydencji! Śniadanie na Wawelu, popołudnie w Warszawie, a bajka na dobranoc z Malborka – takie rzeczy są możliwe tylko online! Warsztaty, webinaria, przedstawienia, filmy i konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z atrakcji ofertowanych przez rezydencje w programach indywidualnych. Aktualne informacje znajdują się na stronach poszczególnych Rezydencji.
Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!
Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalną ofertę dla najmłodszych:
– Zamkowi Królewskiemu na Wawelu zależy na budowaniu trwałej więzi ze zwiedzającymi już od najmłodszych lat. Chcemy angażować i budzić emocje, w atrakcyjny sposób przybliżając historię zbiorów i zachęcając do zwiedzania Zamku nie tylko w przestrzeni wirtualnej, ale i na żywo po ustaniu pandemii. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagającej grupy odbiorców – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
"Ferie po królewsku", materiały prasowe Muzeum Zamek Królewski na Wawelu |
Terminy:
5 stycznia 2021 W namiocie wezyra
7 stycznia 2021 Z buńczukiem i szablą
8 stycznia 2021 Z darem u Sułtana
12 stycznia 2021 W namiocie wezyra
13 stycznia 2021 Z buńczukiem i szablą
14 stycznia 2021 Nie tylko o smoku wawelskim…
15 stycznia 2021 Z darem u Sułtana
Spotkania rozpoczynają się o 10.30, czas trwania: ok. 1,5h, prowadzone online przez platformę Webex, opłata: 10 zł, bilety sprzedawane online, prowadzący: Magdalena Gacek, Agnieszka Pytel, Klaudia Sułkowska-Palus; w sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt pod adres: ferie@wawelzamek.pl
Tematy:
W namiocie wezyra
Zapraszamy na zajęcia, na których dowiecie się, dlaczego w zbiorach wawelskich znajdują się namioty tureckie. Odpowiemy także na pytania, czy dawne namioty wyglądały jak współczesne, w jaki sposób je wykonywano oraz do czego służyły.
Nie tylko o smoku wawelskim…
Jakie wymyślone zwierzęta znasz z legend, baśni, mitów? Co ma wspólnego smok wawelski ze smokiem dalekowschodnim? Jak wygląda pies Foo albo mityczny Qilin? Poznajcie opowieści i ciekawostki o stworzeniach wykreowanych w wyobraźni mieszkańców wschodnich części świata.
Brzmi znajomo, a może wręcz przeciwnie? Ciekawe, jak te przedmioty wyglądają… Poznamy razem broń oraz znaki bojowe wodzów i żołnierzy bliskowschodnich i europejskich, a także zastanowimy się nad różnicami w ich ubiorze i sposobach walki.
Z darem u sułtana.
Na zajęciach przeniesiemy się w orientalny świat Imperium Osmańskiego i odtworzymy, jak przebiegała wizyta na dworze sułtana. Dowiemy się na czym polegała wymiana podarunków, jak przyjmowani byli polscy posłowie oraz jak wyglądali tureccy dworzanie.
W czasie trwania ferii o po ich zakończeniu zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na FB, gdzie:
- prezentujemy kolejne odcinki serialu: „Wawel. Królestwo odkryte” od 4-7 stycznia, godz. 20.30;
- zapraszamy do wirtualnych spacerów po Zamku: 8 stycznia (godz. 16.00), 9. i 10. stycznia (godz. 10.00);
- premierę gry komputerowej on-line „Kosmograf” na stronie www.wawel.krakow.pl: 15 stycznia, godz. 16.00;
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz