środa, 17 lutego 2021

Otwarcie wystawy czasowej: "Katedra ormiańska i jej twórcy"

Od 15 lutego do 30 maja w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach prezentowana będzie wystawa „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”, która powstała we współpracy Instytutu POLONIKA oraz Międzynarodowego Centrum Kultury. Wystawa ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę katedry, jak i malowidła ścienne Jana Henryka Rosena zdobiące jej wnętrze. Ekspozycji towarzyszą materiały multimedialne.

Katedra ormiańska we Lwowie, zdjęcie dzięki uprzejmości MCK

Na początku XX wieku lwowski biskup Józef Teodorowicz postanowił przebudować średniowieczną katedrę ormiańską. Pracę powierzył krakowskim artystom Józefowi Mehofferowi i Franciszkowi Mączyńskiemu. Pierwszy opracował projekt wnętrz i przygotował monumentalną mozaikę w kopule,  drugi nadał architekturze budynku tradycyjny ormiański charakter. W latach 20. ich prace kontynuował Jan Henryk Rosen, który stworzył tam zespół unikalnych malowideł ściennych, jednych z najciekawszych w dziejach polskiego malarstwa tego okresu.

Katedra ormiańska we Lwowie, zdjęcie dzięki uprzejmości MCK

Po 1945 roku katedrę zamieniono na magazyn a prace młodopolskich artystów i malowidła Rosena skazano na zapomnienie. W 2008 roku w czynnej od niedawna katedrze podjęto prace przy konserwacji wnętrz. Przez jedenaście lat czuwał nad nimi zespół Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa. Wystawa ma na celu przypomnieć o wyjątkowym dziele sztuki oraz pokazać,  jak dzięki polskim i ukraińskim konserwatorom odzyskało swój dawny blask.

Katedra ormiańska we Lwowie, zdjęcie dzięki uprzejmości MCK

Wystawa ma formę plansz i przestrzennych rekonstrukcji, które prezentują zarówno architekturę katedry, jak i malowidła ścienne Jana Henryka Rosena zdobiące jej wnętrze. Ekspozycji towarzyszą materiały multimedialne, m.in.  podcasty w  których dr Joanna Wolańska, historyk sztuki specjalizująca się w twórczości Jana Henryka Rosena,  zdradza fakty oraz ciekawostki dotyczące świątyni i jej twórców, a  dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak opowiada czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.

W podcastach znajdują się także informacje dotyczące ormiańskiej historii i kultury oraz związków Ormian ze Lwowem.

Katedra ormiańska we Lwowie, zdjęcie dzięki uprzejmości MCK

Odwiedzający będą mogli zobaczyć również inne realizacje Rosena zdobiące wnętrza kościołów na całym świecie, a także prace wykonane do katedry ormiańskiej przez innych artystów, m.in. Franciszka Mączyńskiego i Józefa Mehoffera. Wystawę wzbogacają informacje wyjaśniające kontekst historyczny i  kulturowy dotyczący lwowskich Ormian i rozwoju wielokulturowego Lwowa, a  także  informacje z  obszaru prac konserwatorskich prowadzonych w katedrze od 2006 roku.

Katedra ormiańska we Lwowie, zdjęcie dzięki uprzejmości MCK





Czas trwania wystawy: 15 lutego - 30 maja 2021

Opieka merytoryczna i koncepcja wystawy: dr Michał Wiśniewski

Koordynator: dr Artur Ptak

Organizatorzy: Międzynarodowe Centrum Kultury,

Współorganizatorzy: Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – Polonika


informacja prasowa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

59. Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Już w czerwcu kolejna (pięćdziesiąta dziewiąta!) odsłona Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju! Festiwal hołdu...

Popularne posty